Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Různé / Shvězdění 2011
Autor Zpráva
Turnovský

# Zasláno: 8.11.2011 19:23 
Odpovědět 

rád bych zdejší komunitu pozval na SHVĚZDĚNÍ 2011, které se koná tentokrát v Olomouci a to v sobotu 26.11. ve Vlastivědném muzeu

program naleznete zde:
http://www.rezonance.cz/wp/shvezdeni-2011-humanist icka-astrologie/

Děkuji za pozornost a zdravím
Pavel Turnovský

ashtangi
člen

# Zasláno: 10.11.2011 10:03 
Odpovědět 

Jéje, v mojem Olomouci A já tak daleko

Turnovský

# Zasláno: 10.11.2011 10:43 
Odpovědět 

snad budou nahrávky kvalitní, pak budou k dispozici
ale zrovna Vy byste mohla věcně a odborně oponovat tu naši třetí fázi permanentní revoluce v astrologii (1. fáze revoluce: zavedení humanistické astrologie u nás 1990), 2. fáze přístup ke klientovi, (supervize 2001) 3. fáze 2010/11 obrat k jazyku - vzorce a pravidla, důvody)

ashtangi
člen

# Zasláno: 10.11.2011 11:11 
Odpovědět 

Tak jestli je to na mne, tak oponovat, to jo, to já oponuju ráda!

Lákalo by mne to vsecko, ovsem ta prednáska paní Lukáskové má speciálne zajímavý, tak trosku tajemný název a pak já miluju spojení astrologie a alchymie, takze mozná ta prednáska pana Lesáka...

Turnovský

# Zasláno: 10.11.2011 11:43 
Odpovědět 

ona tta přednáška paní Lukáškové lehce reaguje na Rolanda Barthese článeček o astrologii z Mytologií viz
[url=http://www.rezonance.cz/wp/roland-barthes-astrologie/]
http://www.rezonance.cz/wp/roland-barthes-astrolog ie/[/url]

Koukal jsem, že Ecův Pražský hřbitov je tedy pořádná kláda, asi si ho pořídím až k vánočkám, teď louskám Žižeka, Jednou jako tragedie, poddruhé jako Fraška český překlad je obohacen poznámkami překladatele Radovana Baroše, který mimo jiné na str. 83 píše, že není pravda, že náš mozek rozhoduje o 3 desetiny vteřiny dříve, než si je toho jeho majitel vědom, ale že nedávné pokusy zjistily, že testovaný dobrovolník disponuje okamžitou magickou intuicí, která mu umožňuje vyřešit daný problém o celých 10 vteřin dříve, než se daná intuice stane vědomou.

To znamená, že v nás myslí někdo úplně jiný , že Descartovci se mýlí, když říkají cogito ergo sum, že můžeme říkat s Bachelardem, že myslíme, že myslíme (cogito na2), nebo spíš, že myslíme, že myslíme, že myslíme (cogito na3) a tak došlo zas na toho vysmívaného Bergsona a vytahuju Deleuzův Bergsonismus, který jsem si jen tak koupil kdysi páč byl se slevou asi 90%

ashtangi
člen

# Zasláno: 10.11.2011 12:32  - Změnil/a: ashtangi
Odpovědět 

To je ale ohromne zajímavé co písete s tím vedomým myslením a s tou magickou intuicií! To se shoduje s mým pozorováním, ze on casto problém casto nespocívá v tom, ze by clovek myslel málo, ale v tom, ze myslí presmoc

Já jsem toho Eca nejak momentálne opustila, znova mne do toho neco vlezlo a potretí uz mne se do toho nechce (je to taková fakt trosku moc kláda na mne). Momentálne jsem stastne spadla do naprosté beletrie, hledala jsem si neco ohledne staré spanelstiny a zacetla jsem do starého dobrého kapitána Alatriste a zhltla jsem celou tu ságu, protoze je to fakt fajnove napsané (PS: pozor na film, to je strasnej shit). Uz chápu, ze autora vzali do Královské Akademie, protoze ten jazyk, to je lahudka No a tedka se chystám stáhnout si klasiku Dona Quijota

Turnovský

# Zasláno: 10.11.2011 16:55 
Odpovědět 

ashtangi

no on Juan Pablo Castel taky myslel a jak brilantně, každý záchvěv své mysli analyoval, a jak to dopadlo!

ashtangi
člen

# Zasláno: 10.11.2011 18:00 
Odpovědět 

Nebo jak krute s hrdiny Ecova Foucaultova kyvadla zatocil Plán, který si oni sami vymysleli jen aby byla nejaká sranda, ze jo

Turnovský

# Zasláno: 10.11.2011 22:53 
Odpovědět 

ashtangi

hanka
člen

# Zasláno: 11.11.2011 10:59  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

Jaká revoluce v astrologii?
HATA je, eufemisticky řečeno, kombinace astrologie a některých psychologických metod inspitovaných Freudem a Jungem.
Dokonce bych řekla, že HATA opouští pravé jádro astrologie, protože už je za hranici toho, o co se snažil náš milý Kepler - o to, dát astrologii fyzikální rozměr, aby byla verifikovatelná a aby se, z dnešního pohledu vzato, mohla stát vpravdě vědou a nikoli pouhou pouťovou věštebnou metodou.
Jinak nic proti kombinaci astrologie a psychologie, má to jistě své dobré použití, ovšem nic revolučního na tom nehledejme.

Turnovský

# Zasláno: 11.11.2011 11:57 
Odpovědět 

hanka

poněkud svoji myšlenku hanko rozveď, jinak je to co jste napsala na úrovni Vašich běžných proklamací.

Turnovský

# Zasláno: 11.11.2011 13:45 
Odpovědět 

hanka

rozveďte zejména toto:
"dát astrologii fyzikální rozměr" není třeba astrologii dávat fyzikální rozměr, ona ho přece měla a má

"aby byla verifikovatelná" jak si představujete verifikovatelnost astrologie?

"a aby se, z dnešního pohledu vzato, mohla stát vpravdě vědou" upřesněte prosím v jakém významu používáte slovo věda, případně hakou vědou by se měla stát, pokud z Vašeho pohledu jí není.

Vaše úvodní věta: "HATA je, eufemisticky řečeno, kombinace astrologie a některých psychologických metod inspitovaných Freudem a Jungem" vyjadřuje Vaše nepochopení humanistické astrologie.

a úvodní věta "Jaká revoluce v astrologii?" svědčí o tom, že máte úplně zkreslené představy o situaci astrologie v ČR v roce 1989. Ty jsem měl do setkání s několika desitkami astrologů v hotelu Merkur v Hybernské ulici po novém roce 1990 také. O tom, že v astrologii došlo k prudkému vývoji věděli cca 4 lidé: Radko Tobičík a paní Kinkorová, a dnes už mrtvé dámy Joanisová a Svobodová

hanka
člen

# Zasláno: 11.11.2011 14:38  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

To je mnoho otázek k danému tématu, na něž nelze odpovědět krátce a jedním dechem. Naznačím tedy některé směry, které jsou diskutabilní:

Ad
rozveďte zejména toto:
"dát astrologii fyzikální rozměr" není třeba astrologii dávat fyzikální rozměr, ona ho přece měla a má

Odpověď:
O tom není třeba pochybovat, jak se v diskusích, jichž jsem se zúčastnila, dělo.
Jestliže se hovoří o tom, že astrologie, tedy hvězdopravectví, je záležitost výkladu symbolů, a symbolických vztahů, nikoli vlivů nebeských těles ve smyslu fyzikálním (viz Pluto či vzdálená nebeská tělesa, našla bych na ČASE nejednu diskusi o tomto), a připouští-li se pouze zatím vlivy toho, co je dosud známo (např. gravitační působení, slapové síly, sluneční záření), pak sice astrologie "má" fyzikální rozměr, ale nesystémový.
Sabiánské symboly jsou například ukázkou tohoto. Používají se v astrologii způsobem, který dělá z radixu spíše něco, co se blíží kupříkladu více Rorschachovu testu než matematickým a fyzikálním vztahům. Neříkám, že není možno takto postupovat, ale tím se dostáváme k následující problematice:
Je jistě rozdíl, pokud astrolog používá psychologické metody, anebo psycholog či psychiatr ku své práci astrologii.
V této souvislosti je jistě chvályhodné, že u prvních je žádoucí jakýsi výcvik jednání s klientem anebo psychologická průprava.
Avšak astrologie není jen jednání s klientem o jeho problémech, jak se většina veřejnosti domnívá. Takto je to pojímáno až nyní.
Tím se dostáváme k oné verifikovatelnosti:

ad verifikovatelnost:
Protože původně v historických dobách se astrologie týkala PREDIKCE státních záležitostí, mějme na paměti, že těžiště verifikovatelnosti je o predikcích nejen v osobní sféře, ale také v obecném rámci (ekonomika, přírodní vlivy - meteorologie, přírodní katastrofy atp. )

Protože se musím kvůli jiným povinnostem momentálně odmlčet, dotknu se ještě jen té vědy.
Co je nebo není vědou a proč, je záležitost přesně nadefinovaná, pokud se astrologie do takových charakteristik nevejde, pak nemůže být vědou, dokud jiné příbuzné obory (astrofyzika) nepřispějí pomocí svých objevů k potvrzení astrologie.

Možná jsem nerozuměla původně tomu, co myslíte "revolucí v astrologii", a že se to týká Česka. Domnívala jsem se, že máte na mysli to, že HATA je revoluční.

Turnovský

# Zasláno: 11.11.2011 15:38 
Odpovědět 

hanka

v našich debatách na ČAS jsmemyslím dosáhli konsensu, že nejsme schopni za současného stavu vědeckého poznání a způsobu vědecká (přírodovědecké) práce a ověřování výsledků fyzikální vrstvu astrologie prokázat a obhájit. Po tom, co jsem se seznámil s metodologickými a epistemologickými diskusemi v přírodovědeckém světě uznávám tuto otázku za oteřenou do budoucnosti.

Co je nepopiratelné je, že astrologie, čili hvězdopravectví už ze své definice je záležitost čtení znaků v jejich symbolické rovině a symbolických vztahů už jen proto, že všechny vztahy ve světě lidí jsou v prvé řadě symbolické a protože svět poznáváme za pomoci jazyka ať už jsme kýmkoli a jakýkoli jazyk je symbolický systém. Ověřitelnost astrologie na základě úsoěšných predikcí přinesla prozatím minimální výsledky ve prospěch astrologie a to z jednoduchého důvodu: lidský život nelze redukovat na fyzikální rovinu. Do hry vstupují pravidla, vzorce myšlení, cítění a chování.

Turnovský

# Zasláno: 11.11.2011 15:49 
Odpovědět 

kromě toho si myslím, že rozšíření definice astrologie o: "pomoc rozhovorem nad horoskopem" je přijatelná pro astrologa/hvědopravce jakéhokoli zaměření. Mimochodem jsme si nedávno všiml, že se k názvu hvězdopravec vrátil i Richard Stříbný protagonista tradiční nebo klasické astrologie.

Jardine
člen

# Zasláno: 12.11.2011 13:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

hanka

Já s tou verifikovatelností nevím. Liz Greene píše, že jsou tři roviny, na které se může například projevit tranzit nebo progrese ... teleologická (hlubší význam tranzitu pro jedince), emocionální (jak to dotyčný prožívá) a materiální (co se děje ve vnějším světě). Co tak za poslední dobu pozoruji, trefit, jak se tranzit projeví na materiální rovině je podle mě opravdu obtížné, protože je ve hře příliš mnoho faktorů a možností.

Když mi Pluto tranzitoval přes AC, přečetla jsem o možných konkrétních projevech tohoto tranzitu celé stohy a vše bylo vedle jak ta jedle. Scénáře, kdy se člověku zhroutí dosavadní život, opustí ho partner, natrefí na nějaký osudový vztah nebo nějak nebezpečně onemocní či se dostane do životu ohrožující situace, se opravdu nenaplnily. Co popisům však odpovídalo, byla rovina teleologická ... v tomto případě šlo o proměnu sebepojetí. Ale dělo se to způsobem velmi nečekaným a téměř nepredikovatelným, který do žádných tradičních popisů nepasoval. Takhle jsem to odpozorovala i u více tranzitů.

Podle mě je důležité hledat smysl toho, co se děje (teleologická rovina), popř. lidem pomáhat při prožívání dané situace (emocionální rovina). Ale trefovat se do toho, co přesně se stane v konkrétních podmínkách, není bez problémů.

Ale ráda se nechám vyvést z omylu.

Turnovský

# Zasláno: 12.11.2011 14:38 
Odpovědět 

Podobně píše Claude Lévy-Strauss ve své práci Vědecká kritéria ve společenských a humanitních oborech (in Strukturální antropologie II. str 259. pas.

Astrologie podle mého nároru nemůže být ověřována a pěstována jako exaktní nebo přírodní věda. Lze na ní pohlížet z hlediska společenských a humanitních věd. Dosavadní ověřování hodnověrnosti astrologie mi připadá nesmyslné. Co se z takových experimentů jako např. má nebo nemá znamení zvěrokruhu nějakou spojitost s volbou určitého povolání, můžeme hodnověrnédozvědět? Jedině to, že v příslušném souboru nemá. I to je ale důležitá informace. O hodnověrnosti astrologie to ale nic nevypovídá, pouze o platnosti otázky: znamení zvěrokruhu má spojitost s volbou určitého povolání v určitím souboru neplatí.

Dana A
člen

# Zasláno: 13.11.2011 16:00 
Odpovědět 

Lévi-Strauss a jeho binární opozice "příroda - kultura" Prvek systému nemá sám o sobě žádný smysl, ten nabývá tím, že vystupuje v opozici k jiným prvkům.

Turnovský

# Zasláno: 13.11.2011 16:45 
Odpovědět 

Dana A

výborně

no ano, ale ty binární opozice mají tendeci k ideologizaci - jeden bývá považován za lepší hodnotnější (nař. muž/žena, pravá/levé nízké/vysoké) a proto je třeba vidět prvky v sovislosti dalších vztahů, kontextů, intertextuality

Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Různé / Shvězdění 2011