Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Čarodějnice - dokument
Autor Zpráva
Vanda

# Zasláno: 18.9.2011 14:24 
Odpovědět 

Posílám odkaz na zajímavý dokument, který běžel na ČT 2. Jsou v něm velice střízlivě a věcně hodnoceny čarodějnické procesy na Šumpersku, ve Velkých Losinách. Protože tady svého času byla diskuze o čarodějnictví a procesech, myslím, že odkaz může být užitečný.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10150778447- historie-cs/211452801400027/

Dana A
člen

# Zasláno: 18.9.2011 21:28 
Odpovědět 

hodně zajímavé, koukala jsem na to v TV dvakrát

Vanda

# Zasláno: 19.9.2011 16:29 
Odpovědět 

zaujalo mě pár věcí:
- na losinsku byly procesy věcí vrchnostenskou, ne církevní. Farář byl osobou, která proti procesům protestovala
- bylo zmíněno, a to by mě opravdu zajímalo, že hrdelní rozsudky vynesené jinde po Čechách za čarodějnictví byly hrdelní nikoli pro samotné čarodejnictví, ale například pro travičství a jiné těžké zločiny
- nakolik byla zřejmě běžně přítomná lidová magie v běžném životě tehdejších lidí, konečně viz Babička Boženy Němcové, tam je těch necírkevních magických rituálu taky celá řada, a to už šlo o 19. století
- procesy v Losinách byly nabalené na selské nepokoje, které mimo pořadí bych doplnila, mohly být způsobené hladem a bídou v důsledku změny podnebí v té době, tj. byly formou represí a zastrašení poddaných, ke kterým i čarodějnictví přišlo vhod.

Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Čarodějnice - dokument