Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Ještě dvojčata
. 1 . 2 . >>
Autor Zpráva
Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 10:37  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

Jak už to u mě bývá shlédla jsem v TV dokument, což mě dovedlo k zamyšlení. Tentokrát doc. Ing. Bojka Hamerníková, CSc. Vzhledem k tomu, že tato dáma zvládne více než dva muži nebo prostě jen více než by zvládl běžný smrtelník.
Narodila se jako dvojče, přičemž druhé dvojče (chlapec) zemřelo. Teď tedy si nejsem jista zda při porodu nebo se už narodil mrtvý.Každopádně otec jí pak trochu vychovával jako chlapce nebo tedy náhradu za chlapce. Což už ale zase není až tak důležité.

Důležité mně třeba přijde, že podobně to měl také Elvis Presley, který taky stačil věci přinejmenším za dva smrtelníky dohromady.

Takže nevíte náhodou ještě o nějakých příkladech takovýchto " osamocených" dvojčat ? Zda to není dokonce jakýmsi pravidlem?

Dana A
člen

# Zasláno: 15.10.2010 13:15 
Odpovědět 

jakože má sílu "za dva" ?

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 14:59  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

Dana A

Ano, nějak tak:-)).

A zjistila jsem, že je to vůbec zajímavé téma ..Například víte o Syndromu mizejícího dvojčete (Vanishing twin syndrome) ?

Co je to syndrom mizejícího dvojčete?

Přestože dojde k oplodnění dvou či více vajíček, dojde k tomu, že jeden ze zárodků zanikne. Těhotenství však i nadále pokračuje, již jako jednočetné. Někdy se tento syndrom popisuje jako samovolný potrat původně vícečetného těhotenství. Plodový obal je následně vstřebán buď dalším dvojčetem, či matkou. Tím je způsoben samotný „mechanismus mizení." V některých případech nedojde ke zpětné absorbci, ale mrtvý plod je tlakem druhého dvojčete stlačen k děložní stěně. Při porodu je pak zřetelný jako tzv. papírový plod.

Může ztráta jednoho plodu ohrozit vývoj druhého?

Pokud je jeden z plodů kompletně vstřebán, nedochází k žádným komplikacím. Komplikace by však mohly nastat při ztrátě plodu v pozdější fázi těhotenství (druhý a třetí trimestr). V těchto případech hrozí předčasný porod, infekce způsobená demisí plodu. Nízce uložený papírový plod může blokovat děložní hrdlo. V této situaci je pak nutný porod císařským řezem, protože papírový plod blokuje porodní cesty.

Jaké jsou příznaky syndromu mizejícího dvojčete?

Průvodním znakem syndromu mizejícího dvojčete může být krvácení během prvního trimestru těhotenství. Přesto k tomuto spontánnímu jevu dojde bez toho, že by žena měla jakékoliv příznaky.

Jak často se syndrom mizejícího dvojčete objevuje?

Existují různé studie, které prokazují velmi odlišné výsledky. Někteří odborníci uvádějí, že syndrom mizejícího dvojčete se objevuje u jednoho z osmi těhotenství. Často dochází k zániku jednoho zárodku ve velmi ranné fázi těhotenství (5-9 týden těhotenství). To je období, kdy mnoho žen ještě o svém těhotenství vůbec netuší. Z jiných studií vyplývá zjištění, že syndrom mizejícího dvojčete se objevuje u šesti těhotenství ze sta. Další studie poukazují na 20-30% výskyt tohoto syndromu u vícečetných těhotenství. Pokud ovšem přijmeme domněnku, že mizející dvojče nezanechá na svou existenci žádnou stopu, nelze zcela přesně zjistit, jak častý je výskyt tohoto jevu.
Syndrom mizejícího dvojčete se poměrně často objevuje v případě těhotenství vzniklých po metodách asistované reprodukce. Žena je již od počátku těhotenství pozorně sledována, ultrazvukové vyšetření potvrzující těhotenství se provádí velmi brzy, již mezi 5-8 týdnem těhotenství. Klasický scénář v těchto případech je ten, že při prvním UZ vyšetření lékař zjistí dva či více aminových vaků. Na dalším kontrolním vyšetřením je tam však již jen jeden.
Proč dochází k výskytu syndromu mizejícího dvojčete?

Není zcela přesně známá příčina. Odborníci však uvádějí možnou souvislot s výskytem chromozomálních vad plodu či placenty. Vyskytuje se stejně často u jednovaječných i dvojvaječných dvojčat.

Je nutná speciální péče v situacích, kdy dojde ke spontánní ztrátě jednoho z dvojčat?
Pokud dojde k syndromu mizejícího dvojčete ve velmi rané fázi těhotenství, není nutná žádná medicínská intervence. Pokud by však došlo ke ztrátě jednoho plodu později (tedy ve druhém trimestru, či později), je nutné k takovému těhotenství přistupovat jako k velmi rizikovému.
Dlouhou dobu existovala také hypotéza, že leváci, kteří se narodily jako jednočata, mohou být přeživši dvojčata. Spekulovalo se také o tom, že děti narozené z těchto těhotenství mohou mít vzpomínky na jejich dvojče, nebo se mohou cítit osamělí. Pro tuto hypotézu ovšem prozatím neexistuje vědecký důkaz.

Někde se uvádí i tohle:
I tak se ale uvádí, že pravděpodobně až TŘETINA jednočetných těhotenství začínala původně jako vícečetná, že uvolnění a oplodnění více vajíček není až tak neobvyklé /jednovaječná dvojčata jsou mnohem vzácnější/. Dřív tuto skutečnost lékaři ani nezaznamenali, protože nebyl UZ, nebo se dělal až později, kdy už byl druhý plod dávno vstřebaný. Riziko potratu druhého vyvíjejího plodu ale snad právě není příliš velké.

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 15:06 
Odpovědět 

Nebo že jsou rozdíly v době kdy se rozdělí:

Jednovaječná dvojčata. Z nich jedna třetina se do třetího dne od oplození může kompletně rozdělit tak, že mají své vlastní placenty – tedy na bichoriální biamniální dvojčata. Bichoriální biamniální monozygotní (MZ) dvojčata vznikají při rozdělení moruly do třetího dne po ovulaci, monochoriální biamniální MZ dvojčata od 3. do 8. dne, monochoriální monoamniální (Mo-Mo) MZ dvojčata od 8. do 12. dne a při rozdělení později vznikají srostlá dvojčata.

Dana A
člen

# Zasláno: 15.10.2010 15:20 
Odpovědět 

tak coby ne..dvě duše v jednom břichu, z nichž jedné chybí fyzické tělo. Měla jsem dvojčata spolužáky, než jeden z nich ve dvaceti spáchal sebevraždu. S druhým se nejspíš po mnoha letech uvidím na srazu spolužáků, zkusím zjistit, jak to nesl

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 16:22  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

Dana A

Ale to potřebujeme tedy také ještě vědět zda byli jednovaječní či dvouvaječní a taky možná jak dalece se od sebe narodili (v minutách).

Tak o dvojčatech se běžně i ve vědecké literatuře uvádí, že nesou těžce ztrátu svého dvojčete a obzvláště asi ty jednovaječné. Ono člověk asi nese blbě i ztrátu normálního sourozence natož tak takového kdo je pomalu jak část jeho samého.

Podobně vlastně bratři Saudkové - jeden je vlastně taky "mrtev" druhý rozhodně ne , byť by měly být jejich osudy podobné.

Ale to mluvíme o ztrátě/úmrtí v dospělosti (nebo třeba i v dětském věku) ale už jsme prostě ve fázi, kdy to můžeme "trávit" i rozumem.

Mně přijde závažnější právě ta ztráta těsně před porodem nebo během porodu nebo těsně po porodu, kdy je to vnímání naprosto "vodní" tedy i schopné více cítění, vcítění, ovlivnění atd. atd,

Tam mnohdy píšou v literatuře, že mají dotyční také celoživotní smutek a deprese ale tam mně to přijde horší, protože se s tím už jaksi narodili

Vůbec bysme si to museli pěkně všechno roztřídit - určitě "nejtěžší" to bude u těch co se z té moruly rozdělí až teda v tom 8- 12 dnu, protože by měli mít (dle mě teda) více společného než ti rozdělení už ve 3.dnu.

Vůbec by se měla věda na ty dvojčata podívat nějak ještě podrobněji, protože jich bude díky umělému oplodnění čím dále víc.

Taky zajímavý jev jsou pak dvojčata počatá ze dvou různých styků, která se můžou lišit tuším i o týdny.

Takže pak se třeba na Času můžou divit proč jim Trutina Hermetis nevychází

Ve výjimečných případech může v průběhu již probíhajícího těhotenství dojít k uvolnění a oplodnění dalšího vajíčka. Přesto, že se pak dvojčata narodí ve stejný den, je jedno z nich o několik dnů (dokonce i týdnů) starší. Tento jev je znám jako tzv. superfetace (dodatečné oplodnění).

Takže když pak jedno z nich zanikne, kdy pak bylo početí? Když "(dokonce i týdnů)"

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 16:27 
Odpovědět 

Jinak původně mě šlo ale o to, že ta některá přeživši dvojčata jakoby podvědomě, nevědomě atd. žila za dva.

Nebo to tak z vnějšího pohledu na mě aspoň působí - zvládnou toho za dva ne-li více:-).

Dana A
člen

# Zasláno: 15.10.2010 18:18 
Odpovědět 

Takže pak se třeba na Času můžou divit proč jim Trutina Hermetis nevychází
no onehdá bylo dokonce někde o tom, že nejenže s odstupem několika dní, ale i u každého jiný otec!
"...Takže když pak jedno z nich zanikne.." no já právě myslím, že třeba nezanikne, že jsou v tom těle oba, pak se ta síla násobí..třeba

neo
člen

# Zasláno: 15.10.2010 19:38 
Odpovědět 

Ivo

jsou situace kdy jedinci v sobě nevědomky mají části parazitujícího dvojčete, které buď v děložním vývoji zakrnělo a druhé dvojče jej obsáhlo, nebo se nevyvinulo ... .

V děloze vzniká "hardware" a v životě pak software a společně pak projev

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 19:58  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

neo

Neo, mně začíná připadat, že pokud se uvádí, že dokonce třetina jednočetných těhotenství je těch s tím zaniklým dvojčetem, pak přičtu ty co jsou dvojčata, trojčata atd. a pak jak správně uvádíš, ti co v sobě mají části dvojčete( což se vlastně též zhusta uvádí a píše) tak vlastně ti jednočci jsou v podstatě minimální:-)).

Což by nakonec bylo docela v souladu s přírodou připadá mi:-)).
Přece nebude plýtvat - tak si to prostě pojistí aby se narodilo určitě. Jedno ze dvou. Nebo dokonce co my zatím víme - možná i více:-). Než jen dvou.

Jen mě trochu začíná děsit, že jsme v podstatě kanibalové a to už od útlého věku.

Dřív se na fígly té přírody nevidělo teď díky těm všem moderním přístrojům snad na ledacos přijdem.

Iva
člen

# Zasláno: 15.10.2010 20:09 
Odpovědět 

Tak dokonce v lékařském pojednání se uvádí:
"Až 50 % těhotenství je založeno jako vícečetné, ale do konce 10. týdne dojde k zániku jednoho
z plodů. Tato spontánní redukce („vanishing twin") může být klinicky manifestována špiněním nebo
slabým krvácením. Velká část těchto případů je však donošena jako jednočetné těhotenství a končí
normálním porodem přeživšího plodu. Méně častá je ztráta jednoho z plodů v pozdějších stadiích
gravidity. Management tohoto stavu závisí na chorionicitě dvojčat, gestačním stáří a klinickém
stavu matky a zbývajícího plodu. Pokud těhotenství pokračuje a odumřelý plod zůstává v děloze, je
postupně mumifikován a mění se v tzv. fetus papyraceus. Komplikovaná je situace
u monochoriálních dvojčat, kde je vysoké riziko poškození přežívajícího plodu. V případě
konzervativního postupu je nutná pravidelná monitorace koagulačních a zánětlivých parametrů
matky."

neo
člen

# Zasláno: 15.10.2010 20:22 
Odpovědět 

Ivo

pozor, zde je taktéž druhá veličina a to schopnost matky uživit plod, vícečetné těhotenství jsou díky dostatečné výživě a vhodné skladbě živin, což dříve nebývalo tak běžné ... .

Co událá s rostlinou přebytek fosforu a nedostatek světla ... .

Lidi jejich původní životní styl je předurčil k uživení jednoho dítěte v rámci těhotenství.

Navíc problém je i v tom že vývoj plodu je určen posloupností postupu a přístupu k určitým prvkům a enzymum a dalšímu biologickému materiálu, jinak řečeno je to mistrovská souhra a zde stačí nedostatek určitého prvku, či jeho přebytek a dojde k odchylce ... .

Je to chemické inženýrství, kdy jednak chemické prvku se používají ke stavbě těla, tím že se zapracovávají do složitějších vazeb, a jednak slouží jako informační systém, jež označuje stav určité části stavby a její potřeby ... .
Je to vlastně unikátně řízený chaos, který většinou klapne a narodí se zdravý jedinec i když je to vlastně relativní, neboť on je vlastně originál ... .

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 16.10.2010 17:18 
Odpovědět 

Iva
Pokud by to jeden ve skutečnosti nevěděl a netušil a ty bys držela v ruce jeho kolečko, jsi schopná říci, že se to uvidí. Co by bylo třeba v kolečku nápadné, signující? Uměla bys to říct, vyjmenovat, uvažovat?Věra

Iva
člen

# Zasláno: 16.10.2010 18:42 
Odpovědět 

Věruš, myslíš jako radix někoho kdo neví, že v těhotenství měl i zaniklé dvojče? Teda to "vanishing twin" ?
Pokud ano, tak bysme asi měli začít u leváků, když někdo někde vyslovil takovou hypotézu.
Tak dřív se to neměli vůbec možnost dovědět.Teď by to vlastně porodníci měli sdělovat.
Asi se zeptám na Astrolábu ještě Renaty, ta je porodník. Jak mají tyhle věci podchycený. Ale jak znám naše zdravotnictví tak asi nijak
Zkonstatujou si to pro sebe a tím to skončí.

Iva
člen

# Zasláno: 16.10.2010 18:47 
Odpovědět 

Dana A

Tak pořád přemýšlím nad tím "že třeba nezanikne, že jsou v tom těle oba.."
Nemůžu se rozhodnout jestli ano či ne

neo
člen

# Zasláno: 16.10.2010 19:06  - Změnil/a: neo
Odpovědět 

Ivo

co když plod je vlastně jiný stav, jde o komunikaci genů jež má úroveň jakého si společenského vědomí, teprve v poslední fázi přechází ve strukturu centrálně řízeného vědomí, z něhož po porodu časem vznikne jedno vědomí osobnost, respektive struktualizuje se v určitou hiearchii vědomí, jež vytváří nakonec jeden vjem a entitu ... .

Nemůžeme na to pohlížet z našeho stavu, zde se postupně staví a zapojuje organizmus, tudíž je blbost aby byl v jednom vědomí stavu od počátku, kdy CNS je ještě v plenkách a ke konci zase přebujelá a nezná vlastně ani veličiny našeho světa, světlo, atmosféru, gravitaci, prostor, teplotu, barvy atd., na to se musí postupně vlastně adaptovat ... .

Tedy je potřeba nahlížet na toto z této roviny a zde druhé dítě, zde též záleží v jakém týdnu a stádiu vývoje zanikne, a taktéž jak buňky tak geny mají sebedestrukční mechanizmy, jež se též projeví... .
Buňky pojmou buňky a když to nepůjde tak je obsáhnou a zapouzdří, nebo dojde k potratu .

Tedy plod a embryo není náš stav a náš svět !!! Je to jiná dimenze a vesmír

Sturktualizace hiearchie vědomí začíná v momentě porodu a zvláště v prvním roce ... .

neo
člen

# Zasláno: 16.10.2010 19:30 
Odpovědět 

Vývoj plodu

lze připodobnit k bootování operačního systému, což je docela složitý proces je má postupně zavést všechny ovladače systému PC a funkce operačního systému a pak aplikací ... .

Jak vlastně natáhnout z nuly bitů mnoha desítek MB, jež spolu koordinovaně fungují teprve když jsou plně natáhnuté a funkční tedy ... .

Obdobně to vlastně dělají geny jež zde fungují jako boot loader, jež umožní vytvořit základní stavbu plodu a vytvořit CNS, jež pak postupně přejme řízení procesu zavádění OS, v našem případě stavbu plodu.

V momentě porodu je již OS "nabotován" a připraven k práci

V rámci tohoto procesu startování OS, vývoje embrya nikdy není stav 100% zavední OS, vždy to je v nějakém stádiu kdy část ještě chybí ... .

Když vedle bude další proces zavádění OS, zde druhého embrya, tak bude nejdříve záležet v jakých částech se dotýkají a tím ovlivňují tento proces, jestliv vyvolá potřebu nějaké jiné rutiny v procesu bootování, to se pak možná zapíše do registrů, zde genů,ale pořád to není o vědomí jaké známe z našeho prostředí ... .

něco o složitosti zavádění OS zde na tomto odkazu dole,

http://inex.cz/pocitace/operacni_systemy.htm

Zlata
člen

# Zasláno: 17.10.2010 18:10 
Odpovědět 

Mně třebas přijde i docela zajímavé, že když se narodí dvojčata krávě, tak jsou jalová - neplodná. Zatímco u lidí nebo u jiných zvířat to matka příroda takto nemá. Kráva je také tvor, který je stavěn na jednoho potomka v jednom vrhu a dvojčata má výjimečně.

Turnovský

# Zasláno: 17.10.2010 19:27 
Odpovědět 

dvojčata byla považována např. v řecko-římské antice za něco výjimečného, zvláštního, někdy (a to i v jiných kulturách) zlověstného.

Vanda

# Zasláno: 17.10.2010 19:38 
Odpovědět 

bodejť, odkojit dvě děti naráz ( umělá výživa nebyla nic moc ) pro matku znamenalo větší zátěž, tím pádem zdravotní riziko.

neo
člen

# Zasláno: 17.10.2010 19:47 
Odpovědět 

Vando

dřív byly kojné i tety

Co Romulus a Remus

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 17.10.2010 19:48 
Odpovědět 

Iva
Ivu, myslela jsem ne na těhotenství té osoby ale na možnost, že onen zrozenec může být tím, kdo zůstal pro další vývoj a narození. Tedy, silnější ze dvou. Jak by se dohledalo v kolečku něco takového?

Je to otázka síly vývoje jedince; ohrožení a úkor na "slabším"; v dávné době bylo asi těhotenství už s jedním dítětem velmi náročným v kruhu rodiny, natož dva krčky do slaboučkého rozpočtu dávného rodiného kruhu. Nároky na výživu, čas a pozornost matky, která nebyla jen rodičkou a už vůbec ne obskakovanou.... škola, šaty, riziko slabšího co do neduživosti...
V rodinách např. královských a jinak významných bylo ohrožení ve smyslu
dědic a prvorozenec - konkurent. Jedinec vyvíjející se sám - má plnější šance.
Věra

virgo63
člen

# Zasláno: 17.10.2010 19:56 
Odpovědět 

Iva
Jsem původně levák, pracovitá celkem taky, ovšem že bych zrovna zvládala práci za dva chlapy... ?

neo
člen

# Zasláno: 17.10.2010 20:04 
Odpovědět 

Svět není řízený Bohem, ale vlastně vzájemnou interakcí, platí to jak u lidí tak u zvířat, ta určuje vlastně vše ... .
Když u žen je dostatečná váha tak spustí proces ovulace ..., nebo naopak třeba u anorektiček ... .
Když tělo má dostatek staveních materiálů a jejich dostatečný přísun, může si dovolit i několik dětí, nebo vyvolá i potrat ... .
Interakce Země a Slunce řídí jak život rostlin tak živočichů a spolu s Lunou vlastně veškerého života ... .
Třeba Fytohormony
To vlastně určuje jestli i organizmus má nato aby uživil oplodněné vajíčko, kaskádovitou interakcí to řídí zvláště v momentě zahnízdění a vytvoření placenty... .

Celá stavba našeho světa je takto řízena, třeba co u nás způsobí nedostatek chemických prvků, třeba železa, chromu ... .
Určuje i proces smrti a transformace ... .

Věro

dříve byla rodina v jiném poměru, a navíc bylo obvyklé zvláště na venkově 6 a více dětí a stávalo se že žena ještě pomalu neodložila dítě od prsu a už další nosila pod srdcem ... .

Právě tvar klína byl vlastně ikonou pro dávnověk a znamenal plodnost, třeba Věstonická Venuše ... .

Dostatek potomstva znamenal jak uhájení rodových "majetků" tak i důstojné zaopatření na stáří ... .

neo
člen

# Zasláno: 17.10.2010 20:05 
Odpovědět 

virgo63

stačí zvládat dva chlapy

Iva
člen

# Zasláno: 17.10.2010 20:19 
Odpovědět 

virgo63

No Virgo, já to pořád říkám, že máš ten AS ještě na konečku Raka a pak je teda vládce radixu ta Luna v opozici na Pluta .. no a to by mně teda docela šlo k tomu takovému přežití jednoho z těch dvou.
Já si už nevybavím tvůj celý radix, jen si pamatuju tu opozici - tuším do 9.domu(?) a pak ještě, že u toho Pluta jsou ještě další planety v konjunkci.

No teda Virgo ale jestli je to opravdu ten 3.dům tak to by skoro odpovídalo

Tak jestli nám ještě jednou dáš svá data (?) .Nebo teda jen pro mě, která jsouc neschopná zálohovat věčně data ztrácí...

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 18.10.2010 11:42 
Odpovědět 

neo
jISTĚ, SOUHLAS. ale přece jen je rozdíl v takových dobách, když jedno tělo těhotenstvími vyčerpané rodičky, starající se o početnou rodinu a chlapa, stavení a obživu nosí, živí a staví tělíčko jednoho a nebo dvo plodů-dětí...právě proto, že sotva se otřásla z tohoto porodu, už nosila další...
prívě proto...
Moje babička měla jedináčka a druhá babička měla ze tří manželství (2x vdova) dětí 10, co jsem sama byla schopna spořítat a o kterých jsem věděla....mezi jiným jsem počítala i ty, co zemřeli jako malé. Něco málo tím pádem vím z rodiného tradování, povídání a vzpomínání. Jedináčková byla ročník 1905 (notoricky potrácela a byla vděčná, že svého jedináčka donosila) zemřela skoro 90tiletá; druhá babí byla *1895byla ráda, že je všechny přes války uživila, uchovala při životě a vychovala do dospělosti,
zemřela v 56 na totálně vyčerpané ledviny (energie čchi).
Tak tak jsem to myslela, Neo. Pa Věra

Vanda

# Zasláno: 18.10.2010 16:23 
Odpovědět 

ad: dřív byly kojné i tety

jako náhradní řešení, když matka nemohla, ale buď jen pro bohaté ( za cenu odložení vlastního dítěte) nebo jediné východisko z nouze, a to nebylo o co stát.

Co Romulus a Remus

taky není nutné věřít každé blbosti, co se traduje. Náhradní výživu když tak zajišťovalo mlíko kravské a kozí, ale při hygienické úrovni tehdejší doby představovala jakákoli náhradní výživa obrovské zdravotní riziko pro dítě. Vlk má například mléko tak silné, že lidské mimino by umřelo na průjem.

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 18.10.2010 18:35 
Odpovědět 

Vanda
Myslím, že se neodstavovalo dítě vlastní, jsou matky s takovou tvorbou mléka, že uživí dětí několik a to nijak nestrádají. Mám v přízni ženu, která i před cca 23ma lety živila několik novorozeňat, jejichž matky zůstaly bez mléka. A taky jediná uměla pomoci snaše po porodu, když jí mléko neteklo a dítě nepapalo. Hrozila horečka a tvrdnutí prsu. Přijela do porodnice, vzala jí do parády a kojilo se ostofest. Jela přes republiku aby byla ku pomoci.
I dneska je řada matek, které odstříkané mléko prodávají do ústavu a pro potřebu mražení a nebo výživu novorozenečků méně obdařených mamin. A nebo kojnýma se stávaly po odrostení vlastního děcka z nutného času kojení a pokračovaly s kojením dětí jiných za úplatu. Vždyť se tím částečně chránily vůči dalšímu otěhotnění. A ono se kojívalo i do několika let.
Sama jsem měla dost nedonošenou spolužačku, která si chodila na mlíčko se stoličkou a už mluvila a měla zoubečky. Mamka byla distinguovaná, vzdělaná a nezávislá žena na tu dobu až výrazně. Ale sama pocházela ze 13ti dětí. Věra

Vanda

# Zasláno: 19.10.2010 21:59 
Odpovědět 

máš s těmi kojnými pravdu, bývalo to tak.

. 1 . 2 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Ještě dvojčata