Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Význam ascendentu
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 7.2.2010 12:42  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Zdravím a ráda bych položila dotazík týkající se ascendentu. Jak si jeho význam vykládate vy? Setkala jsem se už totiž z různými interpretacemi, od toho, že symbolizuje "personu", to, jak se jevíme druhým, fyzické tělo, naši naučenou roli, přes "životní orientaci", cestu k realizaci našeho slunečního znamení a dokonce až po "duši", což je od té persony tedy hodně daleko. Nějak v tom mám guláš!

A ještě prosím jednu podotázečku ... jak se vykládá to, je-li ascendent hodně aspektovaný? Já ho mám přímo v palbě aspektů, takže o to větší má touhla pochopit, co vlastně signifikuje.

Díky!

Vanda

# Zasláno: 7.2.2010 15:24 
Odpovědět 

Ascendent se dá interpretovat jako počáteční impuls zrození jedince. Stejně jako když vychází nad obzor ráno Slunce, reprezentuje i stupeň znamení na ascendentu osobní ,, východ" člověka. Odtud interpretace:
- jak se jevíme navenek, tj. čeho si ne nás všimnou druzí
- fyzické tělo, vzhled, zdraví
- vlastní osobní bod reakce na nový impulz

je-li hodně aspektovaný, je propojený s prvky, které ho aspektují. Tyto prvky podle své povahy a povahy aspektu jsou potom člověku nápomocny - nebo komplikují život a dále zabarvují, jak se AS bude projevovat. Tj. zkus s těmi aspekty pracovat jako s množinami.
1) Který prvek aspektuje - jaká je jeho povaha, jak se porovná s povahou AS, jaký je aspekt, ze kterého domu jde aspekt, kterému domu vládne.
2) další provek totéž.
3) následně co je společné - podobné pro všechny prvky - to se bude projevovat nejvíce, případně co je silnější, to se bude projevovat více, než co je slabší.

Jardine
člen

# Zasláno: 7.2.2010 16:36 
Odpovědět 

Vando, děkuji! Tento popis je velmi objasňující.

Ještě jedna otázka ... symbolizuje-li ascendent impulz zrození jedince, pak významné tranzity přes něj symbolizují jakési "znovuzrození"?

Vanda

# Zasláno: 7.2.2010 17:04 
Odpovědět 

možná spíš aktivaci určitým způsobem. Funguje to jak aspekty radixové, ale trvající pouze určitou dobu.
Např. půjde -li přes AS Jupiter, bude aktivován jeho principem expanze a růstu, obvykle příznivě.
Ale např. jinak se to projeví při AS v ohnivých znameních, s jejichž aktivní náturou koresponduje snadno a dobře a projeví se v plné síle, jinak při AS např. v Panně, která je vůci expanzi dost odolná.

Turnovský

# Zasláno: 7.2.2010 19:28 
Odpovědět 

Jardine
jelikož umíte englicky, zkuste tohle: URL

Turnovský

# Zasláno: 7.2.2010 19:39 
Odpovědět 

tranzit planety přes ascendent tzn. konjunkce startuje individuální cyklus rozvoje oblasti životních zkušeností (symbolizovaných domy horoskopu) funkční aktivitou symbolizovanou onou planetou. Např. skrze Jupiterův cyklus lépe chápeme jak "naše" představy o tom, co je to růst hrají roli v různých oblastech našeho života.

Docela pěkně o tranzitech píše Ruperti (viz astrologické texty na ČAS www.astrologie.cz)

Milan Zahradník

# Zasláno: 7.2.2010 20:03 
Odpovědět 

Dobrý večer.
Mám ascendent o několik vteřin v Blížencích. A čas narození je zpravidla udáván po pěti minutách. Jestliže je "něco" takhle "mezi" nebo na "hraně" měl bych si tedy "číst" obě znamení? Nahlížet na 2 domy atp?
Děkuji za odpovědi a přeji pohodový týden.

Vanda

# Zasláno: 7.2.2010 21:22 
Odpovědět 

Milane, spíš upřesnit za pomocí rektifikace čas narození. Je to záčatek nebo konec Blíženců? Jestli začátek, i kdyby byl AS v předcházejícím znamení Býka, je znamení Blíženců významné jako spoluvládce.

Milan Zahradník

# Zasláno: 7.2.2010 21:52 
Odpovědět 

Vanda
Díky za odpověď. Je to začátek Blíženců. Rektifikace mě v minulosti taky napadla, ale nikdy jsem to nedělal a vlastně nevím jak na to. Stačí data narození mých tří dětí?

Jardine
člen

# Zasláno: 7.2.2010 22:29  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Děkuji za úžasný link na Rudhyarovy texty, tam jich tedy je!

V odkazovaném článku se píše (neuměle přeloženo):

Ascendent proto symbolizuje bod úsvitu, začátek nového životního cyklu. V astrologii je to bod, v němž nový impuls k životu na sebe bere vnější a konkrétní pozemskou podobu. Právě v tomto bodě lze tedy tento impuls nalézt v jeho původní čisté podobě, než se zabarví a pozmění úsilím o konkrétní vnějškový projev v pozemských poměrech, často za rezistence minulosti, která se vždy snaží každý nový tvůrčí impuls utlumit.

Chce-li člověk objevit charakter základního typu energie, který může a měl by používat, když žije a hraje svou roli, pak by odpověď na svou otázku měl hledat u svého nativního Slunce. Avšak energie je jedna věc a jak s ní nakládáme nebo bychom nakládat měli, je věc druhá.

Vše co nás odlišuje od druhých lidí má svůj zdroj, astrologicky řečeno, v našem pravém nativním ascendentu. Zde nalézáme svou jedinečnost bytí, problém neodmyslitelně spojený se skutečností, že jsme individuálním egem, odlišným od jiných eg; je zde i řešení tohoto základního problému!

Ascendent (a obecně všechny domy) odkazuje nikoli na charakter našich energií, nýbrž na způsob, jakým je používáme a tím získáváme zkušenosti. ... V prvním domě bychom se měli zakoušet jako ego, relativně jedinečný a odlišný druh já.

... takže mi z toho vychází, že pokud jsem Beran s ascendentem v Kozorohu, tak jsem na tomto světě bytostný Kozoroh, který k realizaci svého kozorožství používá nebo by měl používat beraní energie. To jest zacházet s ohnivou iniciátorskou silou strukturovaně a obezřetně za úmyslu docílit něčeho společensky užitečného ...? .... chápu to alespoň trošku dobře?

Každopádně je to souboj rohatých :)

Turnovský

# Zasláno: 7.2.2010 23:21 
Odpovědět 

Jardine

přeložila a pochopla jste to dobře, až na to užití slova "souboj". Lepší by bylo slovo "tanec". Vzpomeňme Alferad Korzybskiho, který experimentálně prokázal, že člověk je vybaven nervovým systémem, který převádí jakékoli znaky a tedy i symboly (ať už grafické, vizuální, akustické, čichové nebo jiné) na impulzy, kterými ovlivňují nejen naši psychickou ale i ale i tělesnou složku. Korzybskiho asi neznáte, ale jistě znáte neurolingvistické prgramování, kteréžto je na jeho pracích založené.

Jardine
člen

# Zasláno: 7.2.2010 23:33  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Tanec zní opravdu líp; zvlášť s přibývajícími roky už si ti dva tolik nešlapou na nohy a občas jim to i ladí.

Ještě mám "poslední přání" ... v zmiňovaném textu se píše, že při výkladu Ascendentu se nemá analyzovat jen znamení, ale i jeho konkrétní stupeň. Jakým způsobem se to dělá? Přes Sabiánské symboly třeba? Nebo podle dekanu? Díky!

Vanda

# Zasláno: 8.2.2010 12:43 
Odpovědět 

Milane, nejspíš nestačí, to by bylo spíš velké štěstí, aby se rektifikace dala udělat ze tří životních událostí. To by chtělo spíše někdy osobně pomocí direkcí, tam se dá většinou čas upřesnit lépe. I tak je nutno počítat s rozptylem +-půl stupně.
Navíc do toho vstupuje relokace, pokud žiješ někde jinde, než ses narodil, tak se projevuje i nový AS, ale i původní. Což jen v rámci ČR udělá několik stupňů.
V každém případě bych se držela Blíženců a Merkura, a zkoušela, nakolik se osvědčuje Býk a Venuše.

Milan Zahradník

# Zasláno: 8.2.2010 18:18 
Odpovědět 

Vanda

Děkuji. Už pár let žiji cca 10km od místa narození i když to bylo dřive opravdu různorodé.
Nicméně nerozumím tvé poslední větě. Proč se držet Merkura?

neo
člen

# Zasláno: 8.2.2010 21:16 
Odpovědět 

Asc
je vlastně start a vznik projevu a určuje vlastně úsvit slunce a slunce je vlastně vymezení se vůči veškerenství před asc ( 12 dům ), do jednoho projevu který bude v rámci dalších domů transformován až vznikne samostaný tvůrčí projev osobnost 5 dům .. .

Asc je vlastně fenomén úsvitu slunce (nový den) a znamení kde se nachází to podbarvují, stejně jako jedinečný úsvit je u moře - vodnář, nebo na horách - kozoroh ... .
Též se nám to otiskne ten genius loci a okamžiku do paměti a zůstane ta atmosféra a naladění, ve vyšší rovině to je náš tvůrčí náboj identifikační kód, energie do procesů jež budeme vkládat a jež nás bude usměrňovat a vést , je to vlastně naše krevní skupina

Jenže je pak potřeba započítat ostatní prvky, což nakonec může umístit vliv Asc někde až na 3 místo a jeho odkaz může příjít po nějakých zkouškách o prohlédnutí ... .

Sám jsem si tento fenomén nedávno uvědomil, díky své "rozpolcenosti", kdy část tíhne k veškerenstvu a za lidský svět a druhá zase do hravosti tvůrčího světa ... .

Venuše u Asc 1 dům, Slunce u Asc 12 dům ... .

Turnovský

# Zasláno: 8.2.2010 21:45 
Odpovědět 

Jardine

autor měl na mysli sabiánský symbol tak jak je uveden bud v Astrologické mandale, nebo v Astrologii osobnosti. Obě verze jsou dostupné v češtině. Astrologická mandala knižně, stupně z Astrologie osobnosti byly přibalovány k Johannesovi a toulají se různě po síti. Není to původní verze z roku 1936, kdy byla Astrologie osobnosti vydána, ale verze pozdní přeložená z francouzského překladu, který Rudhyar ještě sám redigoval a učinil některé úpravy textu v roce 1983 tedy 2 roky před smrtí, což můžeme považovat za oslední Rudhyarovo slovo k astrologii prorože astrologické spisy ukončil svým testamentem Astrologie transformace v roce 1979/80

Vanda

# Zasláno: 8.2.2010 21:55 
Odpovědět 

Milane,
protože Merkur je vládce znamení Blíženců, které je buď vládcem ( je přímo na AS) nebo významným spoluvládcem ( AS konec Býka) I. domu. Tedy ve věcech 1. domu funguje vždy.

Jardine
člen

# Zasláno: 8.2.2010 23:24 
Odpovědět 

Díky, zkusím po těch sabiánech zagooglit.

Turnovský

# Zasláno: 9.2.2010 01:08 
Odpovědět 

Jardine

posílám Vám je emailem

Milan Zahradník

# Zasláno: 9.2.2010 07:05 
Odpovědět 

Vanda :-)

Ahá. No díky za pochopení pro mé nepochopení. Merkura já rád.

Jardine
člen

# Zasláno: 9.2.2010 09:47  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

P. Turnovský:

Děkuji za poslání.

3° Kozoroha : Duše hledající nové vtělení.
Okouzlení vyvolané životem plným emocí a všemožných událostí.

To zní zajímavě

Turnovský

# Zasláno: 9.2.2010 10:48 
Odpovědět 

Jardine
ascendent přeedstavuje čím bych se mohl stát
descendent s kým spolupracovat
ic jak položit základy rozvinuté osobnosti
mc proč tu jsem

Helena

# Zasláno: 9.2.2010 11:32 
Odpovědět 

Moc zajímavá diskuze . Kladu si podobné otázky jako Jardine. Mám AS v Rybách a Slunce v Blížencích. Ale moc se mi nedaří si to tak pěkně odvodit na základě Rudhyarova textu jako Jardine. Pokus: má jedinečnost bytí se odvíjí od naplňování rybích kvalit používáním energie mluveného a psaného slova, komunikace, intelektu, myšlení. Rybí kvality by mohly být třeba sounáležitost, splyvání s celkem, soucit, obětavost. Ale nevím, jak konkrétněji porozumět používání myšlení a komunikace rybím způsobem? Snažit se v komunikaci druhým lidem zprostředkovávat slovy např. pocity sounáležitosti?

Turnovský

Ve vedlejším vlákně jste, pane Turnovský, napsal: „Nativita je nejen obraz startu, ale i cíle. Podobně jako když se běží závod na kruhové dráze stadionu. Na startu zobrazuje nativita ryzí potenciality - možnost, nebo nasi osobnost v surovém stavu, v cíli ve stavu rozvinutém, kultivovaném." V Rudhyarových textech je také, že vlastně nativita je i jakýsi optimální „plán", jakým způsobem naplnit své poslání, svůj úkol.
Když mám kvadraturu mezi AS v Rybách a Sluncem v Blížencích, tak jak si o tom v těchto souvislostech přemýšlet? Kvadratura je zde napěťovým aspektem mezi „bytostným rybím" a energií blíženeckého Slunce, která by měla sloužit k realizaci jedinečného rybího. Čili rozpor mezi mlhavým, nejasným, nestrukturovaným (Ryby) a potřebou věci pojmenovávat, ohraničovat je, racionálně je strukturovat? Snaha pojmenovávat nepojmenovatelné?
Na startu tato kvadratura v surovém stavu (nedaří se ohraničovat neohraničitelné) – v cíli kultivovaná (daří se strukturovat nestrukturovatelné)? Jaké si klást otázky, aby se tomu dalo lépe porozumět?

neo
člen

# Zasláno: 9.2.2010 12:32  - Změnil/a: neo
Odpovědět 

Asc je vlastně "jen" naše životní vitalita, energie místa z rodu z níž celý život čerpáme a vkládáme do dějů svého života, je to vlastně i vyšší oktává energie rodu (genů), zde na planetární úrovni.
Je to naše duševní tělo.

Slunce je naše uskutečnění, cílený potenciál naplnění ve svém životě v osvícené osobnosti.
Je to naše duše v pojmu duševenství - oduševnělosti.

K němu směřují a a zde se transformují všechny predispozice v nativitě. Neboť stejně jako v planetárním příkladě je v centru všeho zde, neboť vše shrnujeme pak do jednoho stavu a pojmu tady a teď.

Znamení a dům kde se nachází naznačuje oblast a energii osobnosti níž se má směřovat a nalézt svoji svébytnost, platformu růstu svého potenciálu.

Je to jako město (znamení) a čtvrť (dům), kde budeme jednak uchopíme nakonec svůj potenciál osvícené osobnosti a budeme moci uplatnit.

Je potřeba se osvobodit od starých klíše a náhledů. Znamení mají čistě jen orientační úlohu jako třeba rovnoběžky na mapě planety ... .
Jejich potenciál vzniká vlastně jinak, viz níže.

Asc v Rybách říká o naší vitalitě a energiích své DNA s níž budeme budovat či transformovat většinu procesů v životě.
Zde to bude víceméně osvobozené od normativ a položené čistě na volnosti a rezonancích jedince .

Je to obdobné jako dělení na typy, cholerik, sangvinik, ale zde je to v jiné rovině ... .

Slunce v Blížencích naše duše bude se snažit pracovat a růst na dialogu, zprostředkování, komunkaci ... .

Vládcem Slunce je zde Merkur a jeho umístění nám pak bude ukazovat cestu jak budeme postupovat k potřebě naší duše (slunce) v jeho potřebách daných znamení a domem ... .

V podstatě jsou to souřadnice na rezonančním energetickém globu naší druhé Země, jejího rezonančního dvojčete, kde Asc - duševní tělo ukazuje místo pro příklad třeba město, dům jeho čtvrť a dekany třeba hlavní třídy ... .

Zde to již ale není stavěno na hmotě ale na energiích jež dál používáme v procesech života na naší druhé Zemi, rezonanční či virtuální planetě :-).

Každý z nás tíhneme ke svému rodnému místu, pokud nezasáhne třeba Uran

Jardine
člen

# Zasláno: 9.2.2010 12:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský

Dík za výstižný návod!

Heleno,

on je ten vztah Slunce-Ascendent pro mě ještě trochu oříšek, ale sama to cítím tak, že v životě si počínám jako Kozoroh, dost pečlivě si volím cíle, pracuju na nich a ptám na jejich užitečnost a účelnost, ale zevnitř buší ten Beran a "chce ven", rád by na sebe strhnul pozornost, utrhl se ze řetězu a projevil se v plné zbroji, ale prďola Kozoroh mu to moc nechce dovolit. Ale ta kozoroží cesta je místy tak zdlouhavá a hrbolatá, že beraní energie přijde vhod, protože Berana neopouští chuť zkoušet to dál, a z nezdarů se nedělá věda.

Dohromady z toho vychází takové to churchillovské: "Úspěch je jít od neúspěchu k neúspěchu, aniž byste ztratili nadšení."

Turnovský

# Zasláno: 9.2.2010 15:16 
Odpovědět 

Jardine
návod je z Astrologické madaly

díky vaší Vaše diskusi mi přišlo na mysl, že všem studentům 1. ročníku musím rozeslat ještě úvahy o znemení v ascendentu, jako komplementární materiál ke znamení slunečnímu.

Helena
když mi napíšete, pošlu Vám to také. Ono je třeba podívat se jinýma očima na to znamení Ryb, které jsou na špici předsudečných interpretací Ryby symbolizovaly a symblizují plodnost, znamení Ryb je spíš obrazem oceánu - symbolu celistvosti a jejího boatství. Na Zeměkouli jsouz dvě velké říše: suchozemská a vodní, které spokuje vzduch atmosféry. V moři bychom semohli poučit, jak máme fungovat na souši. Sabien 1°Ryb je rušné tržiště, na němž dochází k výměně produktů a k závěrečnému účtování. Teprve v Rybách jako v posledním 12. kroku souvisí vechno se vším, jako v oceánu a a také jako na souši, kde to tak dobře nevidíme.

Kvadratura ať už rozběžná tak doběžná představuje zlomový bod cyklického procesu. V rozběžné se musíme odpoutat od minulosti a s odvahou vyrazit vstříc budoucnosti, nebo se vrátit a sedět na zápraží. Podobně musíme opustit vzory, které nás spoutávají (dokud budeme napodobovat styl nějakého spisovatele, nepůjde nám to, musíme se od vzorce osvobodit a psát jak nám zobák narostl. Pak je odměnou tvůrčí vzmach osvobozených sil. V doběžné kvadratuře je třeba odhodit zátěž vztahů, které splnily svůj úkola začínají být okovy, spoutávají nás, přiživují se na nás. Abych mohl sníst natvrdovařené vejce, musím rozbít skořápku. Tož asi tak

Jardine
člen

# Zasláno: 9.2.2010 15:53 
Odpovědět 

p. Turnovský

Za zaslání budem rádi!

Ta metafora s rozbitím skořápky je pěkná ....

Turnovský

# Zasláno: 9.2.2010 16:30 
Odpovědět 

u rozběžné kvadratury je užitečné představit si semeno snící v zemi (konjunkce) při rozběžném polosextilu se probudí, při rozběžném oktilu roztrhne osmeník, při rozběžném sextilu roste stále ještě v podzemí a při rozběžné kvadratuře vystupuje z podzemí do nechráneného prostoru - odměnou za ovahu je mu světlo a bujný růst. Kdyby zůstalo pod zemí regradovalo by - nebo dokonce shnilo

U doběžné kvdratury je pak nutnost klasy vymlátit, aby se z nich dal upect chleba nebo aby se dalo obolí lépe sít, ale bez odhození klasu a semletí zrna na mouku (to jsou užitečné destrukce formy, která splanila svůj účel a už by jen zavazela) aspoň to pečení chleba dost dobře nejde

Na aspekty je třeba dívat se z procesuálního pohledu, ten u nás navyklý geometrický je příliš abstraktní vždyť i ten čtverec kvadratur a opozic kreslíme postupně. Pokud ho ovšem nemáme vyrytý jako razítko, kterým udeříme do hlavy svého klienta a uvedeme ho do bezvědomí

Helena

# Zasláno: 9.2.2010 16:46 
Odpovědět 

Jardine
Hezky píšete o těch kozoroho-beraních tanečcích ve Vás A ten citát nemá chybu.

Turnovský
Přímo jsem zaplesala při Vašich příměrech o spisovateli u rozběžné kvadratury!!! Věci mi hlava bere lépe teprve, když si je mohu takhle na příkladu konkrétněji představit. A toto je moc pěkné, obzvlášť když moje Slunce ve 3.domě v Blížencích se kvadraturně rozbíhá od AS v Rybách

Ryby jako rušné tržiště, na němž dochází k výměně produktů a k závěrečnému účtování..., jak píšete. Když tedy AS mluví o tom „čím bych se mohla stát" neboli o jedinečnosti bytí, jak si to v této souvislosti konkrétněji na nějakém příměru představit?

Moc děkuji za nabídku materiálů, určitě se ozvu.

Kveta
člen

# Zasláno: 9.2.2010 18:04 
Odpovědět 

Opravdu zajímavá debata, nicméně já se v ní trochu ztrácím...

Jardine píše: ... takže mi z toho vychází, že pokud jsem Beran s ascendentem v Kozorohu, tak jsem na tomto světě bytostný Kozoroh, který k realizaci svého kozorožství používá nebo by měl používat beraní energie.
Nemělo by to být spíš naopak? Není spíš bytostný Beran, který k realizaci svého beraního potenciálu používá nebo měla by používat kozoroží energie? A především podle toho, kde v horoskopu stojí Saturn?
Kdysi jsme se učili, že cílem našeho bytí je Slunce, ascendent pak cestou k němu vedoucí. Ascendent je důležitý, osobitý, jedinečný, ale přeci jen je to pouze bod.

Jestliže Já jako Slunce se rodím, vycházím v bodě ascendentu, pak já jako člověk nějak vypadám, jsem v nějaké náladě, mám něco na sobě a takto "oděná a naladěná" stojím ve vstupních dveřích. Takto mě v nich "vidí druzí". Doběžné aspekty ascendentu jsou zkušenosti, události, které mě čekají a ovlivní moji náladu, vzhled, vystupování, cokoli, je to něco, co mě po opuštění dveří čeká. Rozběžné aspekty jsou zkušenosti, události, které již mám zpracované v sobě, už ovlivnily mou náladu, vzhled, vystupování, už jsem tím zkrátka poznamenaná.

Pan Turnovský píše, že lépe než slovo boj je použít slovo tanec.
Já ráda nazývám věci pravým jménem a i když h...u budeme říkat růže, pořád to bude ho... V případě, že je ascendent aspektován planetou harmonicky, pak může jít opravdu o tanec, kdy oba prvky spolu pěkně spolupracují a planeta ascendent doplňuje. Pokud je aspektován dynamicky, pak mi to spíš připomíná "taneční souboj", kdy každý tančí v jiném rytmu.
O jaký druh tance by šlo v případě, že ascendent je pod trigonem Slunce, ale je aspektován kvadrátem od svého dispozitora? Umí v tomto případě tančit a schválně to kazí a nebo tančit neumí a jen do rytmu šlapou?

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Význam ascendentu