Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Co by měl mít astrolog
. 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 12:01  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Vznáším sem hodně začátečnický dotaz, tak se omlouvám, jestli budu střílet vedle. Na A-labu běží zajímavá debata o tom, co konkrétního v nativitě značí "dobrého astrologa" a padají tam různé dekany Lva a vzdušné stupně atd. Mě by tato otázka zajímala trochu obecněji .... jaké kvality, zkušenosti nebo celkové ustrojení by měl dobrý astrolog mít? Určitě je to v něčem víc než ve zdůrazněném vzdušném živlu, protože co třeba vcítění se do klienta? Intuice? Mít něco nažito, namísto abych od pracovního stolu vedl rozpravu podle tabulek či prostudované literatury? Schopnost obsáhnout i jiné, sousední obory, protože je hezké, když vím, že mi Pluto tranzituje přes to a to a bude krize, ale jak to do běžného života zapracovat?

Být na nějaké širší cestě osobního vývoje, z níž astrologie je jen součást, takže jí nejsem zcela pohlcen ...?

Velmi by mě zajímaly vaše vlastní zkušenosti a postřehy, a nemusí to být jen formou nativních aspektů té planety na onu

virgo63
člen

# Zasláno: 29.1.2010 13:20 
Odpovědět 

Jardine

Nejsem astrolog, to asi dobře víš, ale taky jsem četla na A-labu ty různé predispozice.
I když bych si tam leccos našla - třeba ten 11°Panny mám dost nabouchaný, aj ta Luna-Uran - přesto vím, že pro astrologii jsem se nenarodila. Neznamená to ale, že mi nepřijde zajímavá. Proto si tu taky čtu, že ano.

Dle mého pozorování se mi zdá, že jsou dva typy astrologů.
Jednat ti se zvýšenou intuicí, kteří se na člověka dovedou nacítit. Ti to mají asi tak nějak samo. Stačí jim pár informací a pak už to jede.

A pak kategorie technicky, asi matematicky zaměřených, se skvělými kombinačními schopnostmi. Znalosti, které nastudovali dokáží skvěle nakombinovat tak, že výklad sedí.

Pokud má od každého trochu, tak pak je to asi dokonalý astrolog.
A širší záběr asi taky není na škodu, je dobré vědět, co se děje kolem.
Ale jak říkám, jsou to jen mé dohady, u žádného astrologa jsem nikdy nebyla.
Měj se fajn.

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 13:55 
Odpovědět 

Jako první musím poznamenat, že jsem přesvědčen na základě svých zkušeností a výzkumů, že nejsou žádné astrologické jevy, které by z někoho dělaly samy o sobě astrologa. Vypočítávat obsazení domů (jakých domů?) znamení, aspektaci mezi planetami atd považuji za možná zajimavé, ale užitečné jedině tehdy, když si na tom materiálu uvědfomíme rozdílnost jednotlivých astrologů.

Pro mne je astrologie v prvé řadě JAZYK a tento jazyk se dokáže každý naučit používat.

Je to téma na dlouhou rozpravu, která by asi nebyla příiš zajímavá, možná by řadě lidí přišla jako málo duchovní.

virgo63
člen

# Zasláno: 29.1.2010 14:27 
Odpovědět 

Turnovský
Aha, JAZYK, tak to bude ono!
Mám pro cizí jazyky absolutní neschopnost se je naučit, tak ani ten astrologický by mi tudíž nešel do hlavy!

lenka-s

# Zasláno: 29.1.2010 15:07 
Odpovědět 

Jardine

Já si myslím, ze u tech nativních konstelací je stejne dulezité zejména to, jak s nimi clovek nalozí, a to do statistik nijak zahrnout nelze. Jinak obecne mám za to, ze talent na cokoliv v zivote není vsechno, stejne dulezité je, aby cloveka to co delá, bavilo a byl tomu schopen leccos obetovat. Co se týká astrologie, tak bychom asi nejdrív museli rozklícovat, kdo je to vlastne "dobrý astrolog". Vsadím boty, ze si pod tím, podle svého zamerení, kazdý z nás predstaví neco jiného. Osobne astrologii vidím jako docela komplexní zálezitost, kde jsou zapotrebí teoretické znalosti + zivotní moudrost + schopnost vhledu + ochota pracovat s klienty, a kdo ví co vsechno jeste, co si tedka ani nevybavuju, takze zádná brnkacka

virgo63

Ale zase rozumís reci císel! Takze jsi taky tak trochu carodejka, a ne ze ne

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 15:16 
Odpovědět 

virgo63
Mám pro cizí jazyky absolutní neschopnost se je naučit, tak ani ten astrologický by mi tudíž nešel do hlavy!

Tak si to opakujte zakláínejte se touhle parolí a ono Vám to pak opravdu nepůjde:-)

Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 16:21 
Odpovědět 

JAZYK, aha .... takže systém o několika rovinách s pevně danými pravidly, jež si opravdu může osvojit každý k tomu, aby "se domluvil". Pak už je však jiná věc, nakolik kreativně se tím jazykem budu vyjadřovat, kolik do toho dám invence ... a tam už musí být nějaké ty vlohy?

Jsem jazykářka, tak mě to zajímá

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 17:30 
Odpovědět 

ono by bylo potřeba se na to celé podívat z hlediska soudobé lingvistiky a postmoderní filosofie.

Když budu považovat astrologii za jazyk tak už vycházím z toho, že každý z nás je schopen jazyk nějak užívat, je schopen se ho naučit - to každý potvrzujeme tím, že např. mluvíme nebo píšeme. Takže tvrzení že mně jazyky nejdou je nesmyslné, protože kdyby mi jazyk nešel, nedokázal bych tuto větu ani říct ani napsat. Je to otázka jakým způsobem se ten jazyk naučit.

Do určité míry je z nás každáý schopný naučit se i nějaký jiný jazyk než je mateřský. Ale my přece v astrologii interpretujeme v mateřštíně, někdo navíc ještě v nějakých jiných jazycích. Mluvíme s někým, vedeme s ním dialog, dokážeme se s ním domluvit. V případě astrologie se s ním domlouváme nad horoskopem.

Tady je ten problém. Horoskop je zaplněn znaky - indexy, ikonami, které mají ještě navíc symbolickou vrstvu. Znaky - indexy, ikony se m§žeme naučit. Mohu se naučit co znamená tenhle kroužek s tečkou uprostřed - to je Slunce, můžu se naučit co znamená Slunce v horoskopu, můžu se naučit, c znamená Slunce v Panně, v 11. domě, v aspektu tom a tom, můžu tyto poznatky i kombinovat až do alelujá podle povrchové gramatiky, která hlídá pořádek ve větě, ale je tu ještě vrstva hlubinné gramatiky (Noam Chomsky) která mi umožní zjistit, zda ta věta má smysl a o se nikdo neučí, ta je nám vrozená a podle mého názoru kultivovaná životní zkušeností. Čľověk bez zkušenosti může tvrdit, že nějaká věta nemá smysl, ale někdo kdo má zkušenost může říct že to smysl má.

O to všechno možná nejde jako o to, že se zahlcujeme naučitelnými významy a nemáme pro ně čas pochopit smysl. Studujeme kazuistiky, co který vztah v horoskopu znamená. Ale on to může znamenat třeba jen v jednom horoskopu a už v žádném jiném, neboť je obklopen jinými vztahy a do jiných vztahů je zapojen.

A je tu ještě jedna zásadní věc. Podívejte se na horoskop a řekněte mi co to je. Pak teprve budu pokračovat

Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 17:35  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Virgo: taky mám pocit, že to někdo spíš "dá" tou intuicí a jiný analytickou precizností. Možná taky každému klientovi vyhovuje něco jiného.

Já jsem zas hotentot na počty.

Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 17:47  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský

Jejda, toť otázka! Musím říct, že jsem o tom nikterak nešpekulovala, ale pro mě je horoskop něco jako mapa, ve které je zaneseno zároveň to, odkud vycházím, kam bych mohla dojít a jak. Líp to asi neřeknu, ale možná se to dozvím u Vás na kurzu :)))

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 17:51 
Odpovědět 

Jardine
těch výpočtů dnes v astrologii uz tolik nepotřebujeme. Umět je skytá určitou výhodu, vidíte např. že autor se věcně mýlí, tedy co je a co neni možné, nebo můžete ze sw vydolovat i takové techniky, které explicitně sw nenabizi, přestože potřebné informace poskytuje.

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 17:53 
Odpovědět 

Jardine
chci od Vás číst co je horoskop, v druhé větě jste už k tomu docela dobře nakročila a pak vystřílela skoro celý zásobník

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 18:13 
Odpovědět 

no tak doobrá nechám se poddat.

Horoskop je v prvé řadě obraz. A tady spočívá potíž s jeho interpretací - transformací z obrazového způsobu myšlení do pojmového. Navíc ty značky nám brání vidět obraz, vidíme většinou jen suchý graf, nevidíme tu scenérii, nedáváme si dost času abychom si tu scenérii prohlédli, nechali ji na sebe zapůsobit, chceme hned interpretovat.

Napsala jste, že to je mapa. To už je dost dobré, ale nutné si přiznat, že mapa není krajina. Horoskop není člověk.

Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 18:26  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Aha, horoskop jako obraz! Až mi po zádech přestanou skákat ratolesti a rozhostí se jakýs takýs klid, budu o tom přemýšlet.

Jen pro zajímavost, zdávají se mi dost barvité sny, ve kterých vše vnímám velmi jasně, ale jinak než v pojmech, dokonce se tam ani nemluví nějakou řečí a přesto je vše sděleno ...a když mám pak ten sen odvyprávět, narážím na jazykové bariéry. Možná je to trochu podobné ... (nebo taky vůbec ne)

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 29.1.2010 18:39 
Odpovědět 

Co by měl mít astrolog ?
No, přece klíče od dveří obrazárny. Tedy aspoň já mám, po těch letech, doslova galerii v hlavě.

Jardine, jaktože máš moji fotku jako avatár ? Hned jsem se poznala.
Zajíc Milena P

virgo63
člen

# Zasláno: 29.1.2010 19:04 
Odpovědět 

Turnovský

Hm, každý je na něco a mně se zdá, po těch letech, že prostě na jazyky nemám buňky.
Pravda, maturovala jsem z ruštiny, němčinu jsem se učila cca 7 let a stejně neumím ani z jednoho jazyka říci souvislou větu.

Cizí jazyky jsou nám od dětství vnucovány, jako, že bez nich nebudeme v životě možní. Proč je cizí jazyk vyzdvihován např. nad matematiku? Teď myslím konkrétně na maturitní zkoušky. Jazyk musím, matematiku nemusím. Kdo to tak nastavil?
Mě jazyky nebaví, nemám potřebu se je sama od sebe učit. Jen když jsem donucena.

Řeč symbolů astrologie bych se jistě byla schopná naučit (přeháněla jsem nahoře), kombinovat taky, ale... astrologie je to totiž něco, o čem zatím nejsem tak úplně přesvědčená.

lenka-s
Ale kdeže čarodějka! Však už ani ta čísla nestuduju.

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 19:08 
Odpovědět 

virgo63

neumíme říct souvislou větu rotože nás to učili blbě. Museli jsme mluvit gramaticky správně, ač málokdo z rodilých mluvčích gramaticky správně mluví, místo toho, aby nás učili se domluvit.

pokud nejste o astrologii přesvědčená tak samozřejmě Vás nikdo nemůže nutit, abyste se ji učila. Jen jsem poukazoval na určit bloky, které nám brání v učení, myšlení, cítění atd

virgo63
člen

# Zasláno: 29.1.2010 19:11 
Odpovědět 

Turnovský

Jojo, tak to asi bude. Neučili nás asi pro život, ale pro známky.

Kveta
člen

# Zasláno: 29.1.2010 19:27  - Změnil/a: Kveta
Odpovědět 

mapa není krajina. Horoskop není člověk.

Toto se objevilo ve vlákně dvojčata a už i dříve v jiných diskuzích. Samozřejmě, že mapa krajinu nenahradí. Rovněž tak chodit spát s "kolečkem na papíře" není to pravý ořechový
Mapa nám slouží k orientaci v krajině, horoskop slouží k orientaci v člověku. Je určitě dost lidí, kteří v životě mapu nepotřebovali a potřebovat nebudou, protože jejich cesty nejdou dál než za humna. A je ještě možná víc lidí, kteří nepotřebují horoskop, protože se nechtějí, neumí, bojí, nevěří... orientovat v sobě.

Kdo chce vyrazit za humna, kdo se chce seznámit s krajinou osobně, kdo si ji chce takříkajíc "osahat" naživo a projít ten kus cesty, pak zvolí na mapě trasu. Mapa obecně, aniž by sloužila ke sledování trasy, je mu celkem nanic. Cestu volí s ohledem na své dispozice ať časové, finanční či fyzické. Zvolí odkud, kam a za jak dlouho.
Kdo se chce orientovat v sobě, pak odkud, kam a za jak dlouho je dáno místem, dnem a časem narození. To už je konkrétní trasa konkrétního člověka k poznání krajiny v sobě.

Pokud to chceme či potřebujeme, pak se podle mapy i podle horoskopu můžeme orientovat, ale ke slovům uvedeným nahoře bych doplnila:
krajina - mapa - trasa
člověk - astrologie - individuální horoskop

Nedávala bych naroveň slova mapa = horoskop. Mapy jako pomůcky k orientaci v krajině mohou být různé. Rovněž tak různé jsou pomůcky k orientaci v člověku - numerologie, grafologie, astrologie atd.

Prostě já vnímám osobní horoskop jako trasu na mapě, ne mapu jako takovou. Je to můj osobní názor, jiní mohou mít samozřejmě jiný.

Turnovský

# Zasláno: 29.1.2010 20:26 
Odpovědět 

Kveta

Vpodstatě s Vámi souhlasím.

vidítem to že horoskop podobně jako mapu používáme pro orentaci v krajině, ukazuje že k té krajině chceme navázat vztah, je to komuikační pomůcka, podobně je příležitostí si s někým promluvit (s klientem např.) nebo se sebou samým v podobě do jaké bych mohl dorůst. Tam kde s někým komunkujeme, tam nastolujeme vztah k transcendenci. Spiritualita nezačíná vztahem k bohu, ale k bližnímu.

Když připustíme ještě trantity a direkce, je to ještě jasnější.

neo
člen

# Zasláno: 29.1.2010 20:28 
Odpovědět 

je tu taky fenomén prožitých životních zkušeností, životní moudrosti. Co u sebe jsem pozoroval a pozoruji, je některé oblasti, to zní hodně příšerně, se otvírají až po zvládnutí určitých aspektů a konstelací či životních zkušeností ... .
Astrologie je už vlastně matematická a psychologická disciplína, ke které je potřeba určité vzdělání a soubor kvalit- schopností.
Ale taky cit pro vícevrstevnatou komunikaci a odkaz, a ten je možný jen přes intuici a ta se musí pěstovat :-).

Právě intuice to je fenomén, je to vlastně vyšší oktáva logického uvažování zde ale pro jinou perspektivu, a co je vlastně nativita jiný perspektiva zhuštěná do astrologicko-matematického jazyka.

Jsou zde tedy určité základy a předpoklady jako všude ve všech vědeckých a dalších disciplínách .... .

Jen je potřeba to nevnímat z pozice psudoduchovnosti a z ní odvozených kvalit, je to daleko pustší .

Je to stejné jako v hudbě, někdo zahraje skladbu na klavír s jemností a harmonií Venuše, další s určitým vojenským drilem Marta, třetí pokrokově s Uranem ... .

Nadání či cit nám usnadní cestu ale nic není zadarmo ... .

Jardine
člen

# Zasláno: 29.1.2010 22:45  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Milena

Já ten obrázek viděla někde na jakémsi anglickém astro-blogu a hned jsem věděla, že patří ke mě. Netušila jsem, že je to tvoje podobizna

neo

To je super, že ses zase vynořil ....

Vanda

# Zasláno: 30.1.2010 12:24 
Odpovědět 

Jardine,
vy jste si na položenou otázku z větší části odpověděla sama:

vcítění se do klienta? Intuice? Mít něco nažito, namísto abych od pracovního stolu vedl rozpravu podle tabulek či prostudované literatury? Schopnost obsáhnout i jiné, sousední obory...

přidala bych dobré metematicko logické myšlení a kombinační schopnosti, ještě v době velmi nedávné velmi snadno adepty astrologie odfiltrovalo, zda uměli či ne spočítat horoskop. A pak tu prostudovanou literaturu, protože intuice funguje tam, kde má z čeho.

Vanda

# Zasláno: 30.1.2010 12:32 
Odpovědět 

A teď otázka zní, zda se dají tatové dispozice najít v radixu.

neo
člen

# Zasláno: 30.1.2010 16:11 
Odpovědět 

Mě vytanuje že toto již bylo prezentováno v Encyklpedii západní astrologie od pana Špůrka, a vlastně je to znovu otevřené téma, neboť na tuto publikaci opět a rád upozorňuji.

Stránka 346.

U intuice je základní naučit se ji důvěřovat, a jak píše Vanda musí mít kartotéku našich zkušeností tak aby to správné bylo i pojmově o životně uchopeno, tedy zkušenosti.

Pro mě je lepší číst intuicí horoskop, problém je a to mě zrazuje, že to zrátka není podle astrologických "norem" a taky že intuice má svůj čas kdy je silná a kdy se loudá :-).

Ona potřebuje jiný čas i rychlost, jakmile to není už nejsme na vlně a chybí kontinuita, to když zalovíme třeba v astrologických poučkách :-ú).

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 30.1.2010 18:35 
Odpovědět 

No, po dnešní první živé hodině mám pocit, že je hrozně důležité nezůstávat u prvoplánových "učebnicových" výkladů, nenechat se jimi spoutat. Fakt tak nějak vidět "dovnitř" toho horoskopu.

To bude teda fuška ....

Jardine
člen

# Zasláno: 30.1.2010 18:37 
Odpovědět 

zapomněla jsem na jméno

neo
člen

# Zasláno: 30.1.2010 19:32  - Změnil/a: neo
Odpovědět 

Jardine

vše má svůj čas, hlavně mít nohy v teple

Jardine
člen

# Zasláno: 30.1.2010 20:26 
Odpovědět 

neo, já vím, chce to klíííííd.

Turnovský

# Zasláno: 30.1.2010 20:39 
Odpovědět 

Jardine

můžeme samozřejmě studovat astrologickou literaturu, ale takovou, kerá nás dokáže inspirovat a ne spoutat. Umíte anglicky, máte řadu možností co číst.

V češtině dostupný mi připadá jako inspirativní Markus Jehle Astrologie v poradenské praxi.

Jinak doporučuji: čtěte poesii, čtěte své oblíbené básníky ruku v ruce s jejich horoskopem.

Oživujte imaginaci takovými knihami jako je Gaston Bachelard: Plamen svíce. Je to knížka útlá, má 160 stran, kapitoly jsou krátké, můžete začít číst kdekoli namátkou otevřete.

a nezapomeňte na to co jsme si četli z Lakoffa a Johnsona o schopnosti sebeporozumění jako předpokladu schopnosti vzájemného porozumění. Uvědomování si metafor podle kterých žijeme a hledání alternativních metafor, kterými bychom měli nazírat nepřetržitě svůj život.

. 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Co by měl mít astrolog