Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Babinec / Trable rodinné
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 25.6.2010 22:10  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

ashtangi

Ahojky, taky jsem si kousek precetla, priznávám se bez mucení, ze tenhleten postjungiánský smer není nic pro mne , ale s Harrisem naprosto souhlasím, taky neshledávám Junguv archetyp jako neco co by astrologii nejak obohatilo...

Nechci se Jungiánům nějak vrtat do archetypů, tolik o tom zas nevím, ale zrovna na to šla řeč na poslední hodině ve škole .... že to nemusí být tak, že by ty archetypy (nebo spíš prototypy, jak to Jungovo pojetí chápe jeho kritik Harding), byly nějak rigidní a do počtu omezené, že archetyp je pružná odpověď transpersonálního světa na naše potřeby; mohou tedy průběžně vznikat nové atd. ... (pane Turnovský, doufám, že jsem to nějak nezkomolila)

Jinak odkazovaný Goddardův článek je vůči zmíněnému Hardingovi nakonec dost polemický (ač tam nějaký ten dílčí souhlas je), pokud jsem to dobře pochopila ... vyplývá to hlavně ze závěrečných pasáží; něco jsem si dovolila zvýraznit.

As we have seen (quotes 3,4,&5), Harding argues that the archetypal view prevents us from being ourselves, that the 'above' necessarily molds the 'below,' that the observable level is alienated from the unobservable and supposed higher 'external' component, that the individual is somehow expressing something other than what the individual is, and that the "essence or centrality of a thing" is removed to some point outside or beyond the thing. But the belief in universal principles which inform this world (if defined in a more subtle way than the crudest Platonic formulation above) does not necessarily imply an irreconcilable duality. That a principle is transcendent (Plato) does not preclude that it is also immanent (Aristotle).

What is really up for discussion is whether the 'essence' of a thing is simply a subjective 'made-up' concept not 'in the physical world' or whether the mind that produces such concepts in relation to the sensed realm, is itself something with an at least equivalent, if not superior, ontological status to the sensory/physical realm. If the 'world' or 'reality' includes both mind and matter (and not just matter with mind as an epiphenomenon), then mind is constituted of meanings and symbols as surely as matter is constituted of particular 'particles' and energy fields. Even in a perennialist world of transcendent/immanent principles, the attempt to separate essence and thing is fallacious. One cannot even speak or think of a thing without its essence, so logically, how can its essence be divided from what the thing is? A properly formulated perennialism ~ especially one adequate to comprehend astrology ~ does not commit this separation! But the fact that essence and thing cannot be logically separated neither implies that nominalism is true nor that the notion of an archetypal principle is untenable. For example, a tool, perceived as a simple object and perceived as a tool with a conventional purpose is the same "thing" perceived by different dimensions of mind, namely, sensation and concept. Yet since neither epistemological mode is reducible to the other, we require meta-principles rather than natural laws to explain the relationship!

Myslím, že v tomhle článku á-la pexeso (pekelně se soustřeď) jsou dost zásadní témata, jen mít čas a poustevnu.

Omlouvám se za ten offtopic .... Možná by to zasluhovalo vlastní vlákno.

ashtangi
člen

# Zasláno: 26.6.2010 09:08 
Odpovědět 

Jardine

Jinak odkazovaný Goddardův článek je vůči zmíněnému Hardingovi nakonec dost polemický

No ano, vzdyt on JE jungián - post-jungián (zatímco já zrovna moc ne ). Muzem se to zkusit rozebrat, je to zajímavé, ale musím si to znova prečíst a zformulovat myslenky a to bude kdyz tak az zítra.

Turnovský

pro jsou tyhke texty inspirativní pokud se snaží o demetafyzikaci astrologie

Tak s nutností demetafyzikace astrologie naprosto a vrele souhlasím.

virgo63
člen

# Zasláno: 27.6.2010 16:35 
Odpovědět 

Tohle že je české racionální pannenské forum? :) Neo, ty máš zas nějaký tahy, nebo co. Topím se v tom jak v bahně. :)

Angela
člen

# Zasláno: 27.6.2010 19:09 
Odpovědět 

Nemůže za to úplněk? :-)

neo
člen

# Zasláno: 27.6.2010 20:20 
Odpovědět 

Virgo, nacházíme se v nejhezčí části roku, kvetou lípy, vzduch se tetelí světlem a teplem i bzukotem ... .

Tedy nespočetně inspirací ... .

Jo, kdyby takovou to inspiraci bohatosti všeho se nakazila i peněženka

Večer na nás blahosklonně shlíží Večernice ... .

Konečně se mi podařilo vyplít zahradu a umravnit keře

Nádherně kvetou růže, více zde ... .

http://picasaweb.google.com/roden.mojmir/ZahradaRu ze1162010?feat=directlink

Dagmar
člen

# Zasláno: 27.6.2010 21:53 
Odpovědět 

virgo63
i já

Turnovský

# Zasláno: 28.6.2010 09:16 
Odpovědět 

Jardine

Vaše zkušenosti, které jste získala Vám nikdo nemůže upírat, sdělit je můžete ovšem jen metaforicky, a čekat, že ty metafory někdo pochopí

podobně jako je metaforou a konstruktem astrologie - je to ostatně hvězdoPRAVECTVÍ

mám za to, že je pouze UVNITŘ, že VNĚ, vw smyslu meta není

virgo63
člen

# Zasláno: 28.6.2010 10:04 
Odpovědět 

neo
Krásné růže máš!
I já si lebedím na zahrádce, chytám inspiraci z vůně jasmínu i dalších letních vůní, jenže se mi to pak projevuje nějak více pozemsky.

Třeba řeším, jak vyzrát na kosy, aby mi něco nechali z úrody jahod. Ráda se podělím, ale co je moc, to je příliš! Kosáci jsou tak přecpaný, že skoro ani nelítaj... ale jen co nějaká jahoda z jedné strany zčervená, už ji vyklovnou.

Jardine
Jen si ulevte, taky to někdy potřebuji.
Už se ale raději nebudu snažit pochopit, oč tu nyní vedete diskuzi, nahání mi to trochu deprése...

Jinak všem krásný den!

Vanda

# Zasláno: 28.6.2010 10:14 
Odpovědět 

Mimo pořadí,
úplně nádherně voní popínavá hortenzie, která nám před týdnem začala kvést. Jemnou, svěží, nevtíravou, přitom velice svěží vůní. To je vůbec velmi vděčná, nenáročná a krásná rostlina.

ashtangi
člen

# Zasláno: 28.6.2010 10:23 
Odpovědět 

Turnovský

Ahojky vsem, to je správný kreativní zmatek! Pane Turnovský, zdá se mi, ze v poslední dobe propadáte cistému relativismu, uz jsem si toho vsimla u toho Flussera Ach jo, lidi, jak ráda bych hodila slovo, ale ten cas

Turnovský

# Zasláno: 28.6.2010 10:59 
Odpovědět 

ashtangi

nic proti relativismu je to dávání "věcí" do vztahů, do souvislostí.

neo
člen

# Zasláno: 28.6.2010 11:09 
Odpovědět 

Virgo

díky moc

Dagmar
člen

# Zasláno: 30.6.2010 22:23 
Odpovědět 

tak Neo nevím ,co všechno jsi chtěl ještě vymazat, když tak napiš

neo
člen

# Zasláno: 1.7.2010 20:51 
Odpovědět 

Dášo

tak je to super, díky moc

Jardine
člen

# Zasláno: 26.7.2010 22:21  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Ještě jednou díky všem, kdo jste mi k této složité situaci svými postřehy přispívali; dnes v ranních hodinách přišlo její (konečné) rozřešení.

Věra
člen

# Zasláno: 26.7.2010 22:52 
Odpovědět 

Jardine
Pokud je to tak, jak tuším, potom upřímnou soustrast, Jardine Tobě i manželovi.
Buď svému muži pevnou oporou, tohle bolí hodně, právě proto, že toho tolik zůstává otevřeno, nedokončeno. Snad bude mít klid a mír, Duše
unavená a dostek světla tam, co spěje. Zbytek musíte ve svornosti ustát a tím posílit.

Jardine
člen

# Zasláno: 26.7.2010 23:18 
Odpovědět 

Věrko, je to tak, jak tušíš, i tak, jak dále říkáš. Díky!

Kveta
člen

# Zasláno: 27.7.2010 07:14 
Odpovědět 

Jardine
Upřímnou soustrast vám všem. Před časem zdánlivě neřešitelné je vyřešeno, i o tom je život...

Jardine
člen

# Zasláno: 27.7.2010 08:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Květo, díky. Pro manžela je to dvojnásobná darda, protože nejenže ztratil tátu, ke kterýmu vzhlížel, ale teď je na jeho bedrech i řešení toho, co bude dál. Spousta z těch neřešených problémů nezmizela a on bude tím, kdo jim teď bude nejvíc vystaven, což si dobře uvědomuje. Čekají nás dost velký změny, tak nám držte palce, ať to zvládnem.

Turnovský

# Zasláno: 27.7.2010 09:05 
Odpovědět 

i ode mne přijměte projevy soustrasti a pochopení. Také nezapomeňt emrknout na úplněk 26.7.2010 3:37 SELČ, okolo 5. hodiny za východu Slunce kulminuje Jupiter s Uranem v opozici na Saturna s Martem atd

Kveta
člen

# Zasláno: 27.7.2010 10:09 
Odpovědět 

Jardine
Pro manžela je to dvojnásobná darda
Ano, to jsem měla na mysli. Dokud máme rodiče, jsme dětmi. Jejich odchodem na sebe přebíráme plnou dospělost a tím pádem plnou zodpovědnost.

Bylo mi 33, když umřel můj taťka. Přestože pro něj to bylo vysvobození z nemoci, mamku jeho odchod natolik vzal, že nám všem najednou chtěla překopat život. Tolik moc si nárokovala naši pozornost a čas, že každé odmítnutí brala jako projev nevděku. Mohli jsme s ní soucítit, mohli jsme ji litovat, ale nemohli jsme s ní trávit tolik času, kolik by bývala chtěla. Pubertální děti měly jiné zájmy, než chodit s babičkou naříkat na hrob. My chodili do práce, dřeli na stavbách (my baráku, segra chaty) - při návštěvě pak pláč a výčitky. Snažili jsme se mamku chápat, s jejím pochopením nás to bylo obtížnější.

Umím si aspoň trochu představit, jak rozpolceně se bude tvůj manžel cítit, pokud bude chtít dostát roli manžela, otce svých dětí i syna své mamky. Přeji hodně porozumění, trpělivosti, tolerance a sil pro následující období.
Nicméně je docela dost dobře možné, že i to se vyřeší jaksi mimoděk a ke spokojenosti vás všech.

Vanda

# Zasláno: 27.7.2010 10:37 
Odpovědět 

Jardine,
přijměte moji soustrast. Odchod blízkého člověka vždycky bolí, i v situaci, kdy je pro něj ve své podstatě vysvobozením od trápení. Přeji vám i manželovi šťastnou ruku při rozhodování o dalších životních krocích.

hanka
člen

# Zasláno: 27.7.2010 11:29 
Odpovědět 

Taktéž se připojuji k projeveným soustrastem.
Držím palec.

Angela
člen

# Zasláno: 27.7.2010 15:05 
Odpovědět 

jardine, ode mne též upřímnou soustrast.

Jardine
člen

# Zasláno: 27.7.2010 20:28  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Děkuju všem mnohokrát!

Pro tatínka to svým způsobem to bylo opravdu vysvobození, vzhledem k jeho diagnóze a stále se zhoršujícímu stavu. Je zajímavé, že zesnul krátce poté, co za ním manžel jel na Moravu do nemocnice ... jako kdyby na něj ještě "chtěl počkat". Bylo to v 8 ráno v den, který zmiňuje pan Turnovský ... zřejmě tam ta konstelace taky mohla zapůsobit.

Nadcházející situace bude opravdu složitá ... je tam hodně syrových emocí z doby před tatínkovým kolapsem (i z dřívějška), ale přes to vše nutnost se matky ujmout a existenčně jí pomoci, protože nikoho jiného nyní v podstatě nemá, je úplně osamělá a bez prostředků Jak říká Květa, bude to chtít hodně tolerance a pochopení na obou stranách, ale snad to bude nakonec dobrý. Díky za podporu!

Věra
člen

# Zasláno: 27.7.2010 23:40 
Odpovědět 

Jardine

Víš, z celého toho mi utkvělo to, jak moc se mamka cítila svázána situací a plná vzdoru z pocitu bezmoci. Myslím, že by se lehce mohlo stát,
že se mamka najednou postaví na nohy jinak, než by se do té doby dalo čekat.
Teď ji vlastně nic nenutí, nedrží v tom místě, může svlíknout starou kůži a třeba najít práci úplně někde jinde a třeba dojde k posunu dalších
skutečností. Asi je dobré ji nechat otevřenou možnost ve všem, aby se neztáhla do přemítání a sebedeptání. Samozřejmě, že odchod životního druha dává příležitost rekapitulovat, bilancovat a třeba i doléhat pocity viny. To je věc povahy. Nebylo by dobré, aby manžel měl pocit větší tíže, než která je nutná. Má ho to nechat nahlédnout do hloubky života a jeho hodnot a časem posunout, nikoliv ničit. Držte se opravdu statečně ale nezapomeňte u toho všeho žít dál, aby dědeček měl tady zdravou rodinu,
protože babičce stejně nepomůže, pokud by to syna složilo. Je to těžké životní období a po čase se musí vše usadit a obnovit. Držím palce!

Vanda

# Zasláno: 28.7.2010 07:20 
Odpovědět 

Jardine:
Maninka nebude minimálně rok od úmrtí úplně bez prostředků, dostane vdovský důchod. Pokud po skončení toho roku bude mít méně jak čtyři roky do odchodu do důchodu starobního, vdovský už jí zůstane. Tj. má čas na nadechnutí.

Možná by bylo dobré vědět, že v případě úmrtí člověka, se kterým někdo měl značně ambivaletní vztah, případně člověka dlouhodobě nemocného, nastupují zbačně komplikované a často protichůdné emoce. Kromě bolesti ze ztráty úleva, že už to konečně skončilo, pocity hněvu a křivdy, mnoho dalšího. Je to paradoxně obtížnější, než když umře někdo, koho má člověk nekomplikovaně rád. Bylo by možná dobré vědět, že to může nastat, bylo by možná dobré dát najevo, že poberete mámu s jakýmikoli emocemi, aby je mohla vyjádřit.

Jardine
člen

# Zasláno: 28.7.2010 08:21  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Vando, je to tak. S ambivalentními emocemi se ale musí vypořádat i můj manžel, který mámino chování vůči otci těžce nesl a měl jí to v těch posledních měsících za zlé, přestože to nedal najevo (ta Luna ve 12. domě ven pustí jen máloco). Ambivalentní je i jeho vztah ke tchýnině úmyslu (proklamovaném ještě za posledních dnů tatínkova života) co nejrychleji přesídlit z Moravy "někam co nejblíž k nám". Emoce se sváří se smyslem pro povinnost, nemá to fakt lehký, a k tomu na něj ten tátův odchod strašně doléhá; troufla bych si říct, že ho to z celé rodiny zasáhlo nejvíc.

No, mají se oba čím prokousávat, snad ta katarze nakonec přinese ozdravení a nový začátek ....

virgo63
člen

# Zasláno: 28.7.2010 10:57 
Odpovědět 

Jardine
Myslím na Tebe a přeji hodně síly všem ve vaší rodině.
Každý se se smrtí blízkých vyrovnává jinak, nechte každému jeho potřebný čas a nic neuspěchejte.

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 28.7.2010 12:30 
Odpovědět 

Jardine,

přijmi projev soustrasti a pochopení. Je to těžké, já vím, taky jsem si to prožila před pár lety...
Milena

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Babinec / Trable rodinné