Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Rozbory horoskopů / problémy ve vztazích
<< . 1 . 2 . 3 . >>
Autor Zpráva
Vanda

# Zasláno: 19.6.2008 08:49 
Odpovědět 

Virgo63,

Pavlo, problém trochu je, že těch "nejsilnějších samečků" je nějak nedostatek , to bychom asi brzo vymřeli...

Pavla jde ve svých představách za nejodvážnější sny ( nebo nejhorší můry) dnešních nejúspějších mužů, o takovém harému se nikomu z nich ani nesnilo. Když uvážím, kolik je žen, a že nejúspěšnější může být jen jeden. To jsem opravdu netušila, že ona je ve své podstatě propagátorkou mnohoženství.

gnalim
člen

# Zasláno: 19.6.2008 09:28 
Odpovědět 

Vanda

Zdravím, vážená.
Co vy víte o jakém harému se komu snilo?! Troufám si tvrdit, že mnoho mužů si představovalo, jaké by to s ním asi bylo, kdyby muži najednou nebyli a on byl jediný!!

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 19.6.2008 11:02 
Odpovědět 

Dobre rano

Díky za názory vás všech, je dobře, že jsme tak rozdílní. Každý z nás hledá jeho vlastní, individuální pravdu, každý z nás je jedinečný ve svém myšlení a vývoji. To je prostě paráda!

Milane, co je realita? Jaká je? Realita jsem já a právě tady. Jsem skutečně tady? Jediné co vím je, že v příští sekundě už můžu pochybovat o tom jestli ta minulá sekunda byla reálná. V tomto momentě, kdy tyto řádky píši si uvědomuji, že tě miluji a proto zřejmě nejsem oddělená. Měla bych milovat i paní Milošovou a přitom mě napadá:" hm, ta ženská zůstala někde viset". Jsem tedy oddělená, když nemiluji paní Milošovou jako tebe?

Dnes ráno mě navštívily duchovní bytosti, jedna z nich byla Gaia. Vdechovala jsem si pránu a byla šťastná. Naplnilo mě světlo, srdeční čakra se rozprostřela do nekonečna. Byla jsem všude, ve všem a byla jsem se všemi.

V reálném životě se člověk často cítí oddělen. Milane kde se nachází skutečnost?

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 19.6.2008 11:13 
Odpovědět 

virgo63

A byla by to skutečně taková škoda, kdyby se polovina populace nenarodila?
Ono by bylo mnohem víc místa třeba na tom tanečním parketu

virgo63
člen

# Zasláno: 19.6.2008 11:33  - Změnil/a: virgo63
Odpovědět 

Opravdu je to fajn, číst si tady různé názory.
A proto sem chodíme a píšeme...

Pavla Aligova
Jsem ráda, že jsem se narodila a přitom nechybělo mnoho a nebyla bych tu. Já myslím, že je to správné tak, jak to je. Že, Gnalime?
A není snad potřeba milovat úplně všechny lidi, nebo ano?
Jsem vlastně moc spokojený člověk, jen si to musím občas připomenout.

virgo63
člen

# Zasláno: 19.6.2008 11:36 
Odpovědět 

gnalim
Teda nechci Tě podceňovat.... ale zvládnul bys v harému všechny ty ženské?

Dagmar
člen

# Zasláno: 19.6.2008 13:00 
Odpovědět 

Pavla Aligova
asi by to byla nuda, kdyby zde byli samí dokonalí a bezproblémoví lidé, abych pravdu řekla to mě děsí..takhle si člověk spoustu věcí uvědomí, tohle ano, tohle ne..

gnalim
člen

# Zasláno: 19.6.2008 13:21 
Odpovědět 

virgo63

Tož nevím , zvládnul - nezvládnul , je mnoho faktorů, které neznám. Ale snad můžu napsát, že je to sen mnoha mužů v určitém období našich životů. Někdy mne napadá, že mnohoženství je možná pro lidi "přirozenější".
Osobně by mi vyhovovalo tak 3 až 5 partnerek "pod jednou střechou" se třemi až šesti dětmi. A všichni bychom se museli mít rádi!
Jinak kdyby mělo být více partnerek, tak potom život v komunitě. Ovšem kdyby byl jen jeden jediný chlap na světě, věřím, že by neměl mnoho pravomocí, byť by byl neskonale hýčkán a opečováván - což je vlastně o co nám v onom snění asi jde.

Potom - není snad potřeba milovat úplně všechny lidi, nebo ano?, zase, podle toho "kam až chceš zajít". Pokud by jsme chápali Karmu a zároveň i dle toho žili, věřím, že naše láska by byla ke všem bez rozdílů. Indiferentní. Tak nějak to měl zřejmě Ježíš.

Pavla Aligova

Připadá mi logické, že nejlepší Samci jsou zadaní - ženatí. A že po nich prahnou ženy a dívky. Mnohokrát jsem si všiml, že když muž kráčí po boku partnerky, ostatní ženy koukají o to víc či neskrývaněji. Mimochodem je pozoruhodné, jak vy ženy a dívky máte "zmapované" okolí dříve, než si toho chlapi vůbec všimnou. A mimochodem, vnímavost je na mém hodnotovém žebříčku výš než tanec.
Pavli, neznám realitu, ale vím, že máme nedokonalé smyslové orgány kterými předáváme informace o "realitě" k vyhodnocení mozku. Tudíž nejsme objektivní. Ale já to tam psal spíš proto, že ty píšeš - hele, poďme teda dělat to či ono atd... Připadalo mi to najivní, jelikož si myslím, že změna vlastního charakteru patří k nejobtížnějším okolnostem v našem Světě a životě. A opět se dostávám k vůli a víře a neopodstatnělé spokojenosti.
Skutečnost se nachází v prázdnotě. K.M. umístil Skutečnost ve svém Malém mystickém slovníku naučném mezi Sklony a Slasti.

Vanda

# Zasláno: 19.6.2008 17:12 
Odpovědět 

Pavlo,
jestli to náhodou nebude tím, že Milan Vás drbe za ouškem a na bříšku a vůbec chválí, zatímco já suše konstatuji, že nesouhlasím s vaší teorií a vaše názory mi přijdou nesprávné, neboť nesouhlasí s fakty.
Naše životní postoje jsou skutečně velmi odlišné a vámi prezentované teorie mi přijdou nesprávné až zhoubné ze dvou základních důvodů:

1) Vycházejí z ppředpokladů, které nesouhlasí s reálnými fakty, tím pádem jsou celé fantasmagoriemi kdoví koho kdoví odkud - viz například ten výběr samečků
2) Nejsou prakticky reálným řešením problémů, jsou mnohem více kompenzací nezvládnutých problémů a tím pádem nenabízí cestu k řešení, ale jenom stávající problémy prohloubí.
3) Jsou ve své podstatě nenávistné a dehonestující minimálně směrem k mužům, občas až sebenenávistné. Postrádají bezpodmínečné sebepřijetí a úctu ke všem živým bytostem, především k těm slabým a chybujícím, které jsou podle mého názoru nutné pro respekt a pochopení ostaních lidí, mužů i žen bez rozdílu, bez kterého se spolupráce a dobré vztahy budovat nedají, ani vnitřní klid a pohoda.

virgo63
člen

# Zasláno: 19.6.2008 20:11 
Odpovědět 

Vanda
Pavla Aligova

Vy dvě asi společnou řeč nenajdete...
Ale to přece vůbec nevadí...
Každý má nějaký náhled na život a vše, co s ním souvisí.
Chce to si vyzobávat to zajímavé z různých názorů a nebránit se přijetí i úplně odlišného názoru. Mám dojem, že po delší rozmluvě, bych dokázala přijít na chuť jak Pavliným, tak Vandy názorům. Respektive snažila bych se pochopit jejich úhel nazírání.

To je ale dnes krásný večer, co?! Dojdu ještě posbírat na zahradu jahody - mňam!! Snad nebyli kosáci rychlejší...

gnalim
člen

# Zasláno: 19.6.2008 20:45 
Odpovědět 

virgo63

Je opravdu krásně.

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 19.6.2008 22:38 
Odpovědět 

Dobrý večer všem přítomným

virgo63
Je úžasný večer, plný pohody. Než se setmělo byla nádherně modro- růžová obloha. Pokoj všem lidem dobré vůle.

Vanda
Jak se to říká? Miluj bližního svého. No když chcete Vando já Vás taky můžu pošimrat po bříšku, ono by to třeba mohlo spoustu věci uvolnit. Láska ( k bližnímu) hory přenáší.

Přestaňte se zlobit ženská, život je tak krásný! Pusťte uzdu fantazii, udělejte něco bláznivého, buďte konečně velkorysá ( osa uzlů), přestaňte se kontrolovat. Nikomu nic nedlužíte, jenom sama sobě.

gnalim
Víš, že už jsem taky uvažovala proč si lidé svoji náklonnost neprojevují i tělesně? Prostě, když jsou si lidi sympatičtí proč si to neprojeví i něhou, milováním. Bez nároku na vztah, nezdravé podmínky nebo emocionální závislost.
Předat energii lásky, něžnosti a náklonnosti a v míru jít zase dál. To by se svět proměnil v lásku!

gnalim
člen

# Zasláno: 20.6.2008 08:32  - Změnil/a: gnalim
Odpovědět 

Pavla Aligova

No, anebo by jsme to měli jako bonobo opičky.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0impanz_bonobo

Pohlavní styk hraje ve společnosti bonobů hlavní roli. Používá se jako pozdrav, při řešení sporů a usmiřování a jako výměnné zboží za potravu. Vedle lidí jsou jedinými opy, kteří praktikují všechny z následujících sexuálních aktivit: genitální sex (nejčastěji ve vztahu samice-samice, dále samec-samice a samec-samec), francouzskému polibku, vzájemná masturbace a orálnímu sexu. Páří se hlavně vleže v poloze břichem proti sobě, kdy si vzájemně dívají do očí. K této poloze je svou polohou přizpůsobena i samičí vulva s klitorisem. Všechny tyto sexuální aktivity provádějí jak uvnitř nejbližší rodiny, tak mimo ní. Bonobové nevytvářejí stálé vztahy s jednotlivými partnery. Pohlavní styk mají až 40krát denně, ale každý většinou trvá jen asi čtvrt minuty. Má se zato, že i samice prožívají orgasmus.

Pavli, my se nesmíme potkat!, slyšíš ( vidíš ) , nesmíme!!

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 20.6.2008 09:07 
Odpovědět 

gnalim

Ačkoli jsou mnohem menší než samci, mají vyšší postavení ve společnosti. Udržují si své sociální postavení vzájemnou spoluprací. Žádný samec nemůže dominovat skupině, protože samice se semknou, aby sociální pořádek ubránily. Postavení samce závisí na postavení jeho matky.

Bonobové nevytvářejí stálé vztahy s jednotlivými partnery. Pohlavní styk mají až 40krát denně, ale každý většinou trvá jen asi čtvrt minuty. Má se zato, že i samice prožívají orgasmus.

Tak ten orgasmus by mi stačil jednou za týden....hlavně, aby se nikdo nemusel domnívat, že jsem ho skutečně měla.

P.S. Hele Milane, my s tím flirtováním musíme skončit! Co si o nás lidi pomyslí?

gnalim
člen

# Zasláno: 20.6.2008 10:14 
Odpovědět 

Pavla Aligova

...Počky, s jakým flirtováním? Ha!!, tak ty se mnou flirtuješ?!!

A jestli ti stačí jeden týdně, tak to máš s tím jedním za "čas" dost v pohodě. Já zas jestli budu v příštím životě žena, tak budu asi bez "o".

Pohodový den, už se nám to sobotí...

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 20.6.2008 10:35 
Odpovědět 

Muž z božským vzezřením, hlubokým a smutným pohledem Krista, osobnost, člověk.
http://www.youtube.com/watch?v=G-f5A9dL-WY&watch_r esponse

gnalim
člen

# Zasláno: 20.6.2008 13:15 
Odpovědět 

Pavla Aligova

No tak zrovna předevčírem jsme si s Katkou a Nelinkou pouštěli jeho hudbu a tančili. :-))

http://www.youtube.com/watch?v=2WgO3Pp9CWY

Jo, je super, ale k božskému vzezření i Kristovy, dle mého názoru, stejně daleko ( či blízko ) jako ostatní...

Pavla Aligova
člen

# Zasláno: 20.6.2008 14:01 
Odpovědět 

gnalim

A mně se včera, nebo předevčírem honilo v hlavě něco o opicích a ty jsi o nich napsal. Jo, jo....

Vlastně jsem ti ještě chtěla poděkovat za tvoji pozitivní myšlenku, kterou jsi mi vyslal v souvislosti s Venuší. Díky moc, takových energií si nesmírně vážím.

Přeji vám třem krásný, harmonický víkend.

Katka
člen

# Zasláno: 20.6.2008 17:15 
Odpovědět 

hele nevím jestli to tu někdo nakousl, ale já četla, že v přírodě to funguje i tak, že samičky pak samečka sežerou, ještě, že to tak není mezi lidma, no neumím si předtavit, jak bychom sháněli tak veliké hrnce

Vanda

# Zasláno: 21.6.2008 14:35 
Odpovědět 

A já se s dovolením vrátím ke svým oblíbeným pravidlům. Volná sexualita je nepochybně krásná myšlenka, ale když uvážíme historickou praxi, prvotní funkcí sexuality je reprodukce další generace. Ještě padesát let nazad představovala pro ženu každá soulož riziko těhotenství ( nechtěného), takže v okamžiku, kdy by lidské ženy odhodily svůj stud a zábrany, dopadly by jak ta slečna, která podala hromadnou žalobu o určení otcovství na Armádní soubor Zdeňka Nejedlého. Kteréžto starosti samičky bonobů zřejmě neřeší, stejně jako výchovu a výživu takto pořízeného mláděte dalších dvacet let.

hanka
člen

# Zasláno: 22.6.2008 11:54 
Odpovědět 

Ááá! Volná sexualita tu zaznělo, to je téma pro mne mimořádně zajímavé.
Ona ta problematika je totiž opět mnohovrstevnatější, jak to tak bývá.
Vezmu si na pomoc Johanna Sebastiana Bacha a jeho dvacet dětí. To on uondal paní Bachovou, jejíž sexualita nejenže nebyla volná, ale setsakramentsky vázaná, takže poté, co rok co rok povila dítě, brzy zemřela, zatímco kdyby byla informovanou a protřelou chrámovou prostitutkou provozující volný sex, patrně by bývala byla obtěžkána mnohem méněkrát.
Na to konto si pan Bach pořídil druhou manželku, kterou sexuálně vázaně ondal a ondal až do počtu svých (nikoli manželčiných) dvaceti dětí, které byly taktéž z hlediska uživitelnosti a péče v takovém množství problematické, takže jich taktéž mnoho pomřelo v raném věku.
Takže taky záleží, jak se na to kouknem - že ona ta morálka a volný či vázaný sex spolu až tak nesouvisí. Bach měl problém, že holt byl tak plodný, že ty jeho manželky těhotněly snad i když jen kýchnul.

hanka
člen

# Zasláno: 22.6.2008 12:05 
Odpovědět 

A dobrá prča je, že cikánsky NANE ČHAVE NANE BACH znamená "není dětí - není štěstí" nebo tak podobně.

Vanda

# Zasláno: 22.6.2008 13:03 
Odpovědět 

Hanko,
to je právě názorná ukázka, jak úzce spolu morálka a sex souvisí. Ony ty děti pomřely nikoli proto, aby nebylo problematické je živit v dospělém věku, ale na nemoci. Až do konce devatenáctého století fungovala žena především jako rozplozovací zařízení s velkým rizikem podnikání a mizernou úspěšností. Při středověké úmrtnosti dětí se dospělosti dožilo jedno ze cca čtyřech ( ne víc jak třech) povitých dětí. Dá se snadno spočítat, že při porodnosti menší než cca 6 - 8 dětí na ženu by nebyla zajištěna ani další generace a my dvě bychom tudíž dnes spolu tento problém neprobíraly.
Proto rodit dítě za dítětem byl úděl středověké ženy, nutný k reprodukci populace. Zároveň věčně těhotná a kojící žena bez pračky, ledničky, elektřiny a vodovodu nezvládala nic jiného než péči o děti a musela se tedy podřídit a spolehnout na manžela, který to celé navenek zajišťoval a živil. Proto tyto vlastnosti byly u žen žádané a nutné a výhodné. Celý křesťanský komplex přikázání a morálky byl zaměřený na to, aby ženy ( ale i muži ) se takto byli ochotni chovat, v té době to mělo smysl a jinak to nešlo, jinak by populace vymřela. Posuzovat to z pohledu člověka dvacátého provního století podle mě nejde. Zároveň porodit dítě mimo manželsttví představovalo vážné komplikace, ne-li ohrožení života matky i dítěte - neuživila by se vůbec nebo obtížně. Proto tlak na panenství nevěsty.

Dnes, kdy v podstatě každé narozené dítě může díky lékařské péči přežít, jde o nesmyslné archaické přežitky, jejichž důsledky vidíme kromě našich barevných spoluobčanů např. v Africe. Zároveň do značné míry ztratily smysl požadavky na podřízenost, pasivitu a přijímající roli ženy. My už tu pračku a ledničku dnes máme a od určitého věku je dítě značnou část dne mimo domov, takže žena to sama zajišťovat nemusí. Ne ale úplně. Pořád znamená mít děti omezení a vzdání se vlastního prospěchu ve prospěch přicházející generace a to bez určité míry těchto vlastností nelze nebo jde velmi špatně. Pořád platí, že minimálně v době těhotenství a po narození dítěte je žena omezená ve schopnosti se zajistit sama a tedy je odkázaná na pomoc a výživu partnera.
A navíc mi osobně přijde postavené na hlavu, když si ženy této své jedinečné vlastnosti neváží, protože kariéru může dělat každý chlap, ale dítě neporodí žádný z nich ( leda snad ten transverstita v USA).

Markéta
člen

# Zasláno: 22.6.2008 13:42  - Změnil/a: Markéta
Odpovědět 

Vanda

"Až do konce devatenáctého století fungovala žena především jako rozplozovací zařízení s velkým rizikem podnikání a mizernou úspěšností. Při středověké úmrtnosti dětí se dospělosti dožilo jedno ze cca čtyřech ( ne víc jak třech) povitých dětí. Dá se snadno spočítat, že při porodnosti menší než cca 6 - 8 dětí na ženu by nebyla zajištěna ani další generace a my dvě bychom tudíž dnes spolu tento problém neprobíraly.
Proto rodit dítě za dítětem byl úděl středověké ženy, nutný k reprodukci populace. Zároveň věčně těhotná a kojící žena bez pračky, ledničky, elektřiny a vodovodu nezvládala nic jiného než péči o děti a musela se tedy podřídit a spolehnout na manžela, který to celé navenek zajišťoval a živil. Proto tyto vlastnosti byly u žen žádané a nutné a výhodné. Celý křesťanský komplex přikázání a morálky byl zaměřený na to, aby ženy ( ale i muži ) se takto byli ochotni chovat, v té době to mělo smysl a jinak to nešlo, jinak by populace vymřela. Posuzovat to z pohledu člověka dvacátého provního století podle mě nejde. Zároveň porodit dítě mimo manželsttví představovalo vážné komplikace, ne-li ohrožení života matky i dítěte - neuživila by se vůbec nebo obtížně. Proto tlak na panenství nevěsty.
"

Tak tohle je pro mě mimořádně zajímavé. Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlela. Nikdy mi nebylo jasné, proč dřív byly ženy především matkami - továrnami na děti, bez hodnoty jako ženy, přítelkyně, milenky se svými lidskými potřebami. Toto je možné a velmi pravděpodobné vysvětlení.
No jo, středověk byla drsná doba asi pro obě pohlaví, ale faktem je, že z ní zůstal jen ten patriarchát. Dnes se to velmi, velmi pozvolna mění.

Zajímá mě už delší dobu jedna věc:
Pokud Kdysi byla dětská úmrtnost naprosto normálním jevem, a vlastně neexistovala rodina, v níž by nezemřelo dítě, jak to prožívaly matky?
Zdálo se jim méně hrozné, než dnes, když jim zemřelo dítě, protože to bylo tak běžné a časté? Byly tím nějak otupělé? Nebyly tak vysoce citlivé, jako dnes?

Iva
člen

# Zasláno: 22.6.2008 13:53 
Odpovědět 

Markéta

Já myslím, že si prostě nějakou velikánskou citlivost nemohly dovolit.Šlo o přežití. A to nejen těch dětí ale i dospělých (délka života, války, mor a neštovice , případně hladomory atd......)

hanka
člen

# Zasláno: 22.6.2008 14:01 
Odpovědět 

Nu, domnívám se, že naše civilizace po pár tisíciletí svázaná s morálkou takovou, jaká byla uplatňovaná, nemohla dojít k ničemu jinému, než na co narazily obě paní Bachové - ondaj, ondaj vykrůcaj.
Například domorodci tuším někde u Indonésie či přilehlém okolí vědí, že ženu mají nechat pět let po porodu být v klidu, aby pečovala o dítě.
Tam se opravdu starají o to, aby potomci přežili, a zároveň aby žena měla čas na regeneraci vlastních sil, a nerodila jedno dítě za druhým jako ramlice. Tatímco tady nikoho nějaká podobná "podružnost" nezajímala. Platila naprosto scestná pravidla, a nyní se to kyvadlo vychyluje zase naopak. A církev s tím má potíž, brání nejenže potratům, ale dokonce regulovanému početí, zatímco ženy zase až patologicky v mnoha případech odmítají vůbec mít děti. Hlavně v naší "vyspělé" civilizaci vždy mravokárce zajímalo, aby ten či onen neměl styk nedejbože s někým támhle, protože to podle tradičního zdejšího výkladu znamenalo, že sesmilnil, jak jsme se dozvěděli onehdá v diskusi s klukama na Astolabu takový jeden názor.

Markéta
člen

# Zasláno: 22.6.2008 14:09 
Odpovědět 

"
Já myslím, že si prostě nějakou velikánskou citlivost nemohly dovolit.Šlo o přežití. A to nejen těch dětí ale i dospělých (délka života, války, mor a neštovice , případně hladomory atd......)
"
Iva

Život sloužil pouze k přežití?
To jsme ještě nedávno byli na úrovni zvířat? Jen přežít a zplodit potomstvo?

A co umění? Kde na ně vzali čas a sílu, a proč jím byli vůbec vybaveni, jestli jejich úkolem bylo pouze přežít?

Iva
člen

# Zasláno: 22.6.2008 15:05  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

Markéta

No já myslím v období kapitalismu(začátku ale i dál) - ty dělníky co makali v továrnách+ ty děti co makaly v továrnách+ ty ženy co makaly v továrnách.
Pak ty menší rolníky na vesnicích co taky makali jako diví:-).
Za feudalismu škoda mluvit.
Umění? Umělec se trošku vyčlenil z tohodle údělu, patřil mezi svobodná jupiterská povolání .
Ale ano - na umění si našli čas i ti chudí na vesnicích(písně, říkadla, tance, malování, vyšívání atd. atd.).
Ale život byl prostě trochu tvrdší, to se nedá nic dělat.I když na druhou stranu - dneska taky není lehký.

Měla jsem na mysli prostě ty trochu chudší a těch byla myslím většina.

Jinak naprostý souhlas s Hankou - včetně těch "hloupých" domorodců

Ta naše civilizace je dost vzdálená přirozenýmu způsobu života

Vanda

# Zasláno: 22.6.2008 16:45 
Odpovědět 

Markéto,

Pokud Kdysi byla dětská úmrtnost naprosto normálním jevem, a vlastně neexistovala rodina, v níž by nezemřelo dítě, jak to prožívaly matky?

.... to přesně nevíme, protože matky v té době memoáry zrovna nepsaly. My dnes víme sotva, jak prožívaly své těhotenství naše babičky a mámy, pokud se o tom v rodinách mluví. A dál v podstatě nic. Moje babička například vyprávěla, že její máma, tedy moje prababička říkávala, že když se v domě dcera narodí, i šindel na střeše zapláče. Tím neměla na mysli hořekování nad meněcenností, ale těžkým údělem tehdejších žen. Ale prostě to brala, že to tak je a není na vybranou. A to byl praděda velmi osvícený člověk a dobrý chlap. Takže se dá předpokládat, že žádná hitparáda to zrovna nebyla. Co bylo dál do minulosti je obtížné usuzovat a pokud se o to člověk pokouší, měl by vždycky mít na paměti, že je potřeba myslet na úrovni tehdejšího myšlení, obvyklých znalostí, obvyklých podmínek a s tím, že tehdejší lidé neviděli za obzor svých tehdejších znalostí. Takže těžko jim prot zazlívat, že je neměli. Jaké mají dnes prožívání lidé, vystavení častému faktu úmrtí svých blízkých? Z válek víme, že intenzivnější. To především. Poznamenává to schopnost člověka vytvořit pevné vazby. I dnes pro člověka ohrožení života znamená přehodnocení životních priorit.
Lidé v minulosti navíc byli bez výjimky věřící a křesťanská víra, která nevinné duše dětí posílala přímo do nebe, v tomto mohla být lidem velmi nápomocna a útěšná, obzvláště když životní podmínky většiny z nich měly k nebi hodně daleko. Něco málo nám zaznamenala Němcová, ale tam to mohlo být zkresleno celkovou idealizací autorky.

A jak napsala Iva, u valné většiny populace šlo o holé přežití. Na velkou citlivost nebyly fondy.

Hanko,
to je tuším, nebo jsou to ověřená fakta? Jinak na Havaji žili lidé v oddělených menších komunitách na ostrovech. Jedli relativně čerstvé potraviny, protože v tamních podmínkách se nic skladovat nedá. Tedy byli vystaveni menšímu množství infekcí. Neměli na rozdíl od Středoevropanů potíže s topením a mrazy v zimě, tedy byli vystaveni mnohem menšímu riziku úmrtí kojenců - méně infekcí, méně zimy. Je možné a pravděpodobné, že takové opatření by spíše bylo proti přemnožení, než na ochranu ženy. Ale přesto já takové informace nemám.
Vím, že podobně méně dětí měli prérijní indiáni. Ženy znaly přírodní antikoncepci a děti měly dlouho od sebe. Což ale opět nebylo způsobeno nějakou přehnanou péčí o zdraví matky, ale dvě děti žena na zádech při kočovném způsobu života neunesla a jejich civilizace měla tak nízkou produkci potravin, že mnoho nevýkonných jedinců nebyli schopni uživit. To bylo trvalé balancování na hranici hladu, občas hladomoru.
V ostatních zemědělských civilizacích s dostatkem potravin rodila žena jedno dítě za druhým a bylo jich tolik, že přebytečné a neduživé děti byly zabíjeny ihned po porodu nebo obětovávány. Starověké Řecko, Řím, Egypt ( odtamtud k nám prosákl do dnešních dnů košík s Mojžíšem plujícím po Nilu, náš Plaváček, nebo oběť prvorozeného syna). Ale i Čína, kde se přebytečné děti zabíjejí dodnes.

hanka
člen

# Zasláno: 22.6.2008 17:47 
Odpovědět 

Vando - "tuším" znamená, že jsem to někde četla, jenže nemohu citovat zdroj, protože to nemohu vylovit z paměti. Mate se mi, že to mohlo být buď v Sigmundu Freudovi nebo v Mirceovi Eliadovi.
Jakmile to najdu, ihned to sem uvedu. Vím, že mne to tenkrát velmi překvapilo, protože jsem si řekla - prosím, to je ono! Člověk by si řekl, jací primitivové, a oni mají v tomto smyslu mnohem víc filipa než my, takzvaně vyspělá civilizace.
Ale protože mám ve zvyku takto zajímavé informace ihned selektovat a zaznamenávat jejich zdroj, a u tohoto to nemám, je docela možné, že to bylo i v nějaké reportáži anebo dokumentu BBC, protože k tomu mám zafixovány v mozku nějaké obrázky - takový registr jpg nebo wrm naživo. Fakt nevím, ale nevymyslela jsem si to.

<< . 1 . 2 . 3 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Rozbory horoskopů / problémy ve vztazích