Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Neptun 4 dům
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Autor Zpráva
Turnovský

# Zasláno: 12.9.2011 12:56 
Odpovědět 

Jardine

to vypadá dobře, to by chtělo překlad. Jinak Jindřich Veselý překládá Rudhyarův Rhytm of Wholeness a snad to vyjde.

Jinak co říkáte Terry Eagletonovi? Mně se Úvod do liteorie moc líbil.

A vřele doporučuju Wittgensteinovu knížečku O jistotě

Iva
člen

# Zasláno: 12.9.2011 12:58  - Změnil/a: Iva
Odpovědět 

K tomu ateismu v Čechách jsem jak z udělání a náhodně narazila na článek v České pozici o Václavu Klausovi a jeho výroku v ČT z 1.9.2011:

"Neznám žádná tvrdá data o korupci a velmi bych je chtěl vidět, a chtěl bych je dostat od těch pánů nebo paní, kteří se korupcí ohánějí jako jediným svým životním tématem, zprava, zleva," prohlásil v ČT Václav Klaus."

URL

Nebyl to však ten výrok, ten už mě od V.K. vůbec nepřekvapil ale příspěvek jednoho čtenáře v diskusi:

Nebo snad nemocný? novinka
Philanthrop|10.09.2011 - 10:59

Nebo snad duchovně povznesený? - ekonomický Buddha a politický Kristus?
A pak že jsme nejateističtějším národem v Evropě, když většina národa Klause zbožňuje.

Ten rys toho vzývání a zbožňováni skutečně máme naproti a přes onu pragmatičnost nebo střízlivost, které se občas dovoláme i napřes a přeze všeho švejkovství a podobně.A ateismu pak obzvláště Fakt zvláštní to mix

A ještě ke všemu to zřejmě je obdobné tomu jak řekl tuším Zelenka, že Češi si za své oblíbené neomylně vyberou vždy ty nejhorší filmy

Jardine
člen

# Zasláno: 12.9.2011 13:39  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Turnovský

Něco z něj bych přeložit chtěla; provokuje mě natolik, že tomu ten čas věnuji.

Hledané zůstává před hledajícím skryto tím, že je vším ... Je to tak prosté a očividné, že uchopováním to ztrácíme z dohledu. Nikdy nenalezené, nikdy nepoznatelné, bytí je dokonalou absencí, kterou nelze změřit.
Hledat bytí znamená věřit, že je ztraceno. Ztratili jsme něco, anebo je to naše hledání, které tomu zabraňuje v přiblížení? Tančí náš milovaný vždy kousíček za místem, kam padá náš vážný pohled? Samotný úmysl hledat v životě mýtický poklad nutně zastírá realitu, že oním pokladem je již život sám. Hledáním mýtu, o jehož dosažení sní, se hledjící vyhýbá tomu, čeho se bojí nejvíc ... jeho absenci.

Jinak si sypu popel na hlavu, protože Eagletona jsem ještě nečetla a místo toho v sebezáchovné chvilce sáhla po publikaci Jak vychovat děti a nepřijít o rozum. Posledních pár měsíců studiu moc nepřálo, ale teď už se to snad bude lepšit. Mezery si doplním

Překládajícím kolegům (Jindřich, Martin) přeji hodně zdaru a těším se na počtení ...

Turnovský

# Zasláno: 12.9.2011 15:41 
Odpovědět 

Jardine

zapněte autopilota

Eagleton se čte dobře

hanka
člen

# Zasláno: 12.9.2011 16:29  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

To je divné, jak jsme ve vleku různých leteckých katastrof současnosti i minulosti - před chvílí jsem na Astrolabu položila otázku, v níž jsem užila spojení " přepněte na autopilota", jdu se mrknout sem, a tady čtu, že PT vyzývá k "zapnutí autopilota".
Hernajs, se mi tu nečapl ten chechtající smajloš, tak ještě jednou:
¨

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 00:23 
Odpovědět 

Jardine

je to nádhera
ten Tony Parsons

Jardine
člen

# Zasláno: 13.9.2011 00:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

No, já myslela, že by se Vám to mohlo líbit ....

Sem jsem hodila celý (ještě ne překladově finalizovaný) text:

http://plutoquest.blogspot.com/2010/01/new-avenues .html

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 08:25 
Odpovědět 

no vida!

Jardine
člen

# Zasláno: 13.9.2011 08:47  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Na druhou stranu, ono i to hledání a snažení má své opodstatnění, myslím. Parsons taky napřed hledal, než došel k tomu, že není co hledat. Hledáním k nehledání ... úplně to přeskočit asi taky moc nejde, Saturn si stejně napřed vyžádá své ....

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 08:47 
Odpovědět 

Ten Parsons je milé čtení, ovšem omezuje se, podle mne, na takovou tu obvyklou ontologickou polévku Bytí a motá do toho hledání "podle někoho jiného", ovšem zapomíná na tu komplementární složku Ne-bytí, kde je, aspoň podle mého, pramenný počátek, z něhož si čerpá každý individuálně svůj tvůrčí potenciál. Ovšem to je podle "mého", on to má zas podle "svého", že.

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 11:55 
Odpovědět 

jak jsem psal výše: s ne-bytím nemáme zkušenost
v nebytí proto nemůže být pramenný počátek, ten může být jen v prázdnotě, což je jiná kategorie

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 12:31 
Odpovědět 

Jak se liší ne-bytí od prázdnoty?
Asi by to chtělo nějaký vývoj těchto kategorií a jejich význam v průběhu staletí či milénií ve filozofiích či náboženstvích, abychom se dopídili, jak se k sobě mají tyto dva konstrukty.
Mám na mysli například Parmenida, Démokrita, kabalistické pojetí, Averroa, Eckharta až třeba po Schellinga či Heideggera.
Tam nejde jen tak šmahem říci, že "něco" vzniká v "prázdnotě" a nikoli v "nicotě", protože nevíme, zda obě kategorie stojí mimo "plnost", anebo jsou s ní nějakým způsobem promíseny - asi jako něco porézního. Pokud s něčím nemáme zkušenost, ještě to neznamená, že se s tím netřeba zaobírat, protože je to například proti chápání jako absurdita (zen - příklad - medituj o tlesknutí jednou rukou - to je asi tak všeobecně nejznámější).

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 12:35 
Odpovědět 

prázdný hrnec - žádný hrnec

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 12:39 
Odpovědět 

Pokud s něčím nemáme zkušenost, ještě to neznamená, že se s tím netřeba zaobírat

A co tu dělám jiného? Zabývám se nicotou, ale jsem si vědom že mé výroky budou založeny na negaci něcoty a ne na nicotě.

Pokud máte přímou zkušenost zkušenost s nicotou sem s tím hanko

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 12:43  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

Když by se ve středověku například použilo slovo "internet", nikdo by nevěděl o co jde. Internet "neexistoval", a jak dokázat, že byl-nebyl v nějaké Prázdnotě spíše než v Nicotě?

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 12:46 
Odpovědět 

Á, já tam pro celistvost doplnila bytí-nebytí, proto je Vaše reakce před mým předchozím příspěvkem.

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 12:48 
Odpovědět 

Přímá zkušenost s Nicotou patrně neexistuje. Jak jsem již řekla, dá se jí zabývat na způsob zenových cvičení.

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 12:53 
Odpovědět 

pokud by se ve středověku použilo slovo internet znamenalo by něco jiného než dnes.

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 12:58 
Odpovědět 

slovo internet by nejspíš znamenalo, že mluvčí se snaží popsat chatrnou latinou nějakou svoji příhodu v městě Netum na Sicilii

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 13:00 
Odpovědět 

Nicméně to neznamená jednoznačně, že dnešní internet byl ve středověku v kategorii Prázdnoty spíše, než v kategorii Ne-existence. Mrkněte aspoň na ty eleaty a platoniky.

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 13:07 
Odpovědět 

dnešní internet by nebyl v žádné kategorii

Když jsem napsla prázný hrnec a žádný hrnec měla jste zavýt radostí, protože na místě žádného hrnce má být:

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 13:15 
Odpovědět 

rozlišujme vynálezy a objevy. Objevit se dá něco, co existovalo, ale muselo být nalezeno, někdo si toho všiml. Eletřina zajisté existovala před tím, než byla objevena. Internet nebyl objeven, ale vynalezen, tedy vymyšlen a sestrojen a stejně to nebylo z nicoty.

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 15:57 
Odpovědět 

Mám na mysli Nicotu jako filozofickou kategorii, protože se mi pozdává, že zde není radno hovořit o tom "jak to je", protože to stejně nikdo neví, ale "jakým způsobem to kdo konstruuje". Mám na mysli to, že tady mluvíme o pojetích, která již byla v oblasti filozofie, a nejen jí, probrána, a mám důvod se domnívat, že Vaše pojetí se blíží tomu eleatskému. Čili jakémusi jedinému (!) konstruktu, který nepřipouští jiné řešení. Což mi přijde právě proti Vaší přirozenosti, neb jsem měla zato, že zrovna Vy berete do hry pokud možno co nejvíce různých úhlů pohledu.
Pokud tomu tak je a máte několik různých pohledů na věc, nikoli jen to jediné stanovisko, ráda si vyposlechnu něco originálního.

Vynálezy a objevy jsou uskutečněné potenciality. V určitou dobu nebyly, a nyní jsou či jakési nejsou a budou. Ale těch potencialit je nekonečně mnoho, a některé se neuskuteční vůbec nikdy. Nikdy tady nebyly, nikdy tady nebudou a nikdo (?) s nimi nemá žádnou zkušenost, protože o nich vůbec neví.

zapomněl/a
na jméno

# Zasláno: 13.9.2011 16:06 
Odpovědět 

Co se hrnců týče, nechtěla jsem Vám do nich hned kopat, a co jsem o nich napsala, jsem posléze smazala, neb hrnec provázel bouřlivé diskuse kolem Květoslava Minaříka a jeho metod výuky vlastní nebohé manželky.
O "žádném hrnci" jsem se tedy vyjádřila původně ve smyslu tom, že pokud o něm mluvíme, a "není žádný", přesto máme zkušenost s jinými hrnci, ale přišlo mi to takové zbytečné a míjející hlavní linii toho, o co nám jde, tak jsem to smázla.

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 16:07 
Odpovědět 

ten předchozí příspěvek je můj, kdoví proč se mi nečaplo jméno.

Turnovský

# Zasláno: 13.9.2011 16:16 
Odpovědět 

hanka

jistě existuje více popisů, které jsou platné současně
a já mometálně dospěl k tomuto naturalistiskému.
Netvrdím, že mám pravdu jedině já a jedině moje stanovisko je správné

Pokud chcete něco originálního tak to jste na špatné adrese. Slovem originální myslím to co je na počátku, ne co se za každou cenu liší, i kdyby na sůl nebylo. Já na počátku nejsem

hanka
člen

# Zasláno: 13.9.2011 16:59 
Odpovědět 

No, může být, že to, co je "originální", musí být tak "původní", že to stojí na nějakém počátku.
Zda to platí taky obráceně, že to, co stojí na nějakém počátku, musí být taktéž nutně originální, to si nejsem úplně jistá.
Proto bych osobně obsahy "originální=původní" či "počátek" zdráhala se propojovat dohromady, ale připouštím, že za určitých okolností proč tím nevyjádřit jakési vyhraněné stanovisko.

Turnovský

# Zasláno: 14.9.2011 00:53 
Odpovědět 

origo z oriri vznikat, povstávat

příp. Katonův spis historický spis Origines - Počátky

virgo63
člen

# Zasláno: 14.9.2011 07:44 
Odpovědět 

To jsou mi ale starosti..... nebytí, prázdnota, nicota... hrnec-nehrnec...

Nic ve zlým, pokračujte dál.

Pro zasmání:
žák (letos by rád maturoval) dostal v ČJ vystupňovat "málo":
málo
méně
nic

... to je podle mne filozof!

hanka
člen

# Zasláno: 14.9.2011 09:08 
Odpovědět 

Ano, je to tak, origo znamená původ, východisko, počátek.
.
Pro Virgo: takové stupňování si dám líbit!
Mnoho
Více
Všechno!

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Neptun 4 dům