Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 28 . 29 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 27.4.2010 14:35 
Odpovědět 

velmi děkuji! To jsou ty mé zameškané praxe, určitě jste to probírali. Modlím se, aby příště vše klaplo a mohla jsem dorazit. Na ty planetární konfigurace se fakt těším ...

Turnovský

# Zasláno: 27.4.2010 16:23 
Odpovědět 

no já mám taky dluh, mám rozděané mateiály k poslední lekci, které rozhojňuji, ale příprava na přednášku o post-postmoderní astrologii na Eucarpii mi zabrala hromadu času

Jinak toho Viléma Flussera překládal před lety Rudolf Starý pro časopis Prostor, já při těhování před lety hromadu materiálu predal antikvariátu cca nákladní auto a ty Prostory v tom taky zahučely

Dana A
člen

# Zasláno: 27.4.2010 19:27 
Odpovědět 

Iva
jejda jak tě tu ted čtu, tak se začínám potit jsem v očekávání Pluto/Saturn na Jupitera (už jsem to někde zmiňovala - jak jsem kvůli tomu začala s VŠ) a vůbec mě nenapadlo, že to může mít souvislost s řemeslníky (Jupiter vl.6) - musím letos v novém bydlení vyměnit topení a vyvložkovat komíny (plynové vedení už určitě taky něco pamatuje, ale na to už mi nezbylo). Ona totiž i moje dcera mi nedávno sdělila po návštěvě kartářky, že si máme dávat pozor na řemeslníky..

No a k těm kočkám - v neděli mi moje sousedka (připomínám, že jsme se stěhovali v prosinci¨) řekla, ať si zadělám díru v zahradní boudě - že tam lezou kočky přes její zahradu a aby se tam neokotila. No nevím teda co ten náš velký knírač celý den dělá, možná hlídá jenom naši zahradu, na střechu boudy se nedostane a kočky tam lezou přes sousedy.

tak pak dej vědět, co nového

Jardine
člen

# Zasláno: 27.4.2010 23:01  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský: on ten Flusser je opravdu zajímavý ... i kdyby neměl ve všem pravdu, je to pokus podívat se na jazyk neotřele, zatímco lingvisti rádi popisují, pitvají, ale širší souvislosti jim unikají ...

Tuším, že ten váš zájem o gramatický budoucí čas má určitou souvislost s astrologií ... v němčině je jeho význam dost deterministický, zatímco třeba v angličtině je tam hodně prostoru pro svobodné konání, nic není předem dáno ... ?

Iva
člen

# Zasláno: 30.4.2010 12:38 
Odpovědět 

Dana A

Já bych vsadila na to, že Jupiter=dobroděj Tak snad se ukáže coby spíše ochránce. A taky záleží na tom, jak je už v radixu aspektovaný.Mně ta t-kvadraturka na vládce 6.d. nedává moc nadějí už v začátku =radixu

A co se týče koček:-)).
Ani se snad neptej:-)).
Začínám přemýšlet o tom, zda náhodou Pluto při svých tranzitech z nás nedělá na čas třeba numerologickou osmičku. Aneb: dej si pozor co si přeješ

Tak jen jsem si tady postěžovala na kočky (s takovým tím plutonskym podtextem) tak hned druhý den ráno byla jedna z nich přejetá autem. A zrovna ta, která si dost dávala pozor.Druhý se už nevrátil ze svých výletů a zřejmě už nikdy nevrátí.Takže zbyla jen jedna kočka(kocour).

Takže teda přes jisté mrazení , z kterého se utěšuju tím, že v téhle vesničce končí přejetím auty v podstatě většina koček, respektive těch mladých, které ještě tu nebezpečnost aut asi nechápou, byť by se zdálo, že mám tedy záležitost s kočkami vyřešenu tak ani to ne
Ta jejich maminka, která se nenechá odchytit a tak odvést na kastraci už zase čeká koťata

Turnovský

# Zasláno: 30.4.2010 12:50 
Odpovědět 

Jardine

přesně tak. Pokud máme na zřeteli původní pojetí (předptolemaiovské) asrologie jako čtení písma nebes, měli bychom to vzít zgruntu. Ostatně Rudhyar píše o nativitě jako o našem nebeském jménu. Proto mne zaujal mimo jiné Flusser spojuje jazyk přímo s kosmem, samozřejmě v jiném diskurzu nic nového viz kabbalistická teze o hvězdném nebi, které dalo vznik písmenům a příslušná ilustarce). Víc mne mrzí že ten obrat k jazyku, mohl u nás proběhnout mnohem dřív - máme vlastní zdroje: Pražský lingvistický kroužek. Pokud jazyk modeluje skutečnost pak je to přímá výzva pro astrology jak postupovat jak v teoriii tak v praxi

Turnovský

# Zasláno: 30.4.2010 13:19 
Odpovědět 

Jardine

PS podobně jako máme vlastní původní strukturaliamus (od roku 1926) tak tu máme i český meziválečný holismus (Bělehrádek a sol.), jenže astrologově, čteme raději esoterně se tvářící bláboly

Jardine
člen

# Zasláno: 30.4.2010 23:10  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský

No, já jsem spíš jazykář-praktik, takže Flussera a jeho tvrzení o jazyku modelujícím realitu se příliš neodvažuji hodnotit ... pro mě je to velmi zajímavý příspěvek k osvětlení mentalit jednotlivých jazykových skupin - jak se jejich způsob myšlení zrcadlí v gramatické struktuře, ale dál jít si zatím netroufám, i když tuším, že tam "něco je".

Navíc se svým Cheironem ve 3. domě v konjunkci s Merkurem jsem jazyk doposud vnímala jako něco křehkého, nedokonalého a svazujícího, na čem se moc stavět nedá, a v podstatě se ze sevření jazykem snažím celý život vymanit, ač mě zároveň fascinuje a živí

Nechávám si tu názorová vrátka otevřená ....

P.S. Bělehrádek a holismus mě zaujal, zmiňoval jste ho i na hodině ... budu si o tom muset něco najít.

Turnovský

# Zasláno: 1.5.2010 01:08 
Odpovědět 

Jardine

teze o modelování skutečnosti jazykem je dnes ve filosofii i filosofii vědy běžná.
Flusser tam o strnku dřív íše, že západní filosofie je vpodstatě rozhovor mezi různými filosofiemi, založený na více či méně nedostatečných překladech

Jardine
člen

# Zasláno: 1.5.2010 08:39  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

tím asi myslíte postmodernistickou filozofii, že? Zahanbeně přiznávám, že o ní mám jen velmi povrchní znalosti; nějak si mě dosud nenašla.

Co se týká těch překladů ... podle mě to prostě stojí a padá s překladatelem. Když je opravdu dobrej, dokáže ten význam účinně přenést i přes odlišnost gramatických struktur. Pořád věřím (možná naivně), že to jde ....

Obdivuju Váš rozhled po jiných disciplínách, to je v dnešní přespecializované době vzácný jev ....

Turnovský

# Zasláno: 1.5.2010 14:41 
Odpovědět 

strukturalismus, poststrukturalismus a postmoderní filosofie jsou pro astrologii úžasně inspirativní. Najdeme tam pasáže, které vysvětlují některé věci, s nimiž si astrologové lámou (spíše nelámou) hlavu. Např. Ta Mukařovského teze:
"Rozpory jsou činitelem v umělecké struktuře diferencujícím a individualizujícím. Čím méně má umělecká struktura vnitřních rozporů, tím méně individuální bude, tím více bude se blížit obecné, neosobní konvenci."

Místo umělecké struktury můžeme dosadit strukturu horoskopu.

Jardine
člen

# Zasláno: 1.5.2010 15:15  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Ahá! Teď už je to jasnější. To mi připomíná Rudhyarův článek z toho jeho anglického archívu, kde se píše:

Možná nejlepším způsobem, jak postihnout zásadní rozdíl mezi dvěma sériemi nejčastěji používaných aspektů (trinus, sextil, polosextil vs. oppozice, kvadratura, polokvadratura) je říci, že ty první odkazují na typy vztahů, které jsou běžně orientované na naplnění - v etablované podobě - přirozené nebo společenské existence, zatímco ty druhé odkazují na tvorbu a uvolnění transformující energie."

... tj. snadné aspekty vedou k naplnění života prostřednictvím konformity, zatímco ty nesnadné způsobují individualizaci:

"vědomí sebe jako autonomní bytosti, soběstačné a schopné svobodného rozhodování je něco, co může povstat jen z ostrých rozporů, z rozdělení."

http://www.khaldea.com/rudhyar/astroarticles/badas pects.php

Turnovský

# Zasláno: 1.5.2010 15:38 
Odpovědět 

Jasně. Navíc podporuje JM naše pozorování, že k procesu individuálního rozvoje osobnosti dává impulz často úkorná situace, která dosud spokojeného jedince vytrhává alespoň dočasně z kolektivity, často to bývá nemoc, úraz, krach apod.

Ale chtěl bych ještě doplnit, že ta studia filosoie po jejím obratu k jazyku jsou důležitá i pro astrologickou praxi - zejména pro vedení rozhovoru s klientem při astroloické poradě

Navíc je tu ten osvobozující náboj, zjištění že neexistuje jeden jediný správný pohled. Ale o tom je ten už dříve zmiňovaný Lakoff a Johnson

Jardine
člen

# Zasláno: 1.5.2010 21:39  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

"Ale chtěl bych ještě doplnit, že ta studia filosoie po jejím obratu k jazyku jsou důležitá i pro astrologickou praxi - zejména pro vedení rozhovoru s klientem při astroloické poradě"

Už se těším, až si k tomu budu moci něco konkrétního přečíst nebo poslechnout ... ve škole třeba ...?

Turnovský

# Zasláno: 1.5.2010 23:56 
Odpovědět 

K tomu vás vedeme od začátku a hlvaně v 2. ročníku

Je třeba se vyvarovat invazivního direktivního způsobu vedení konzultace, navíc příliš expertní, který je v astologii až příliš častý

Turnovský

# Zasláno: 1.5.2010 23:57 
Odpovědět 

Právě na Derridu a jeho dekostrukci navazuje narativí psychoterapie, od níž se může astrologie mnoho naučit

Jardine
člen

# Zasláno: 2.5.2010 09:24 
Odpovědět 

Turnovský

# Zasláno: 2.5.2010 12:35 
Odpovědět 

Jardine
s Vaším zaměřením na anglistiku, byste měla užitek z četby Richarda Rorty-ho zejména toho pozdního

Jardine
člen

# Zasláno: 2.5.2010 14:06  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský

díky za tip ... zrovna jsem na Rortyho včera narazila, když jsem si v souvislosti s Vašimi příspěvky brouzdala stránkami o současné filozofii. Mám tady velký dluh, který souvisí s mým dosavadným "výkonovým" stylem života, v němž nebylo místo na hlubší studium, jen na odbývání si toho nejnutnějšího. Počítám, že jak mi teď půjde Pluto kvadrátem na Jupitera, mohla by to být doba k nějakému tomu počtení příznivá. Mně jsou ti Anglosasíci blízcí svým pragmatismem, ráda v nich zalistuji ....

radkas
člen

# Zasláno: 7.5.2010 17:19 
Odpovědět 

Mam dotaz ohledne kvadratur a T-kvadratur.
Pochopila jsem, ze kvadratury a T-kvadratury me nuti, abych se o ne zajimala. Jsou mymi zivotnimi ukoly, zivotnimi tematy. Davaji mi moznost se rozhodnout, zda budu pokracovat ve starem a nebo zda se rozhodnu pro nove, coz mi sice prinasi vyrovnani se s necim nepoznanym, ale diky tomu se muzu vyhnout krizi, ktera by prisla, kdybych setrvala ve starem. Kdyz se ohlednu v mem zivote, tak se mi najednou zda, jasne jak facka, co moje T-kvadratura v realnem zivote predstavovala, vim, ze jsem se rozhodla pro nove a vim, co mi to prineslo, a je mi jasne, ze se mi to stalo zivotnim ukolem a ze je treba na sobe dale pracovat.... Myslim, ze jsem konecne pochopila, o cem ty kvadratury jsou a jak fungujou.

Co mi ale pri tomto pochopeni prislo na mysl... . A jak to tedy maji lide, kteri nemaji zadne kvadratury, T-kvadratury, oktily, trioktily, dokonce ani opozice... Oni to tak nemaji? Opravdu nemaji zivotni temata, kterymi se musi cely zivot zabyvat? Nemaji nic, co by je deptalo, kdyz se o to nezajimaji, nemaji nutkani stale na tom necem pracovat?
Diky predem za nahled a doplneni

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 7.5.2010 17:56 
Odpovědět 

Obecně kvadratura je čin, záleží hodně u Tkvadratury, zda je rozběžná, či doběžná, zda aplikační, či separační.

Já mám těch kvadratur požehnaně a jsou to činy dost velké - když se ohlédnu zpět.
Jednou jsem četla, psala to , myslím, Ljuba Axmanová, že klient měl jen samá pozitiva a jistoty, tedy tríny a sextily, žádný dynamický aspekt.

Potom četl prý jen nějakou těžší knihu a nezvládl to psychicky ani fyzicky. No, prostě se pod tou knihou zhroutil.

Můj Mudr. má velkou kvadraturu, samé oktily a vše dynamické a už objel snad celý svět. Taky rád fotí.

Turnovský

# Zasláno: 7.5.2010 18:14 
Odpovědět 

radkas

neznám nikoho takového, kdo by neměl dynamické aspekty v nativitě, takže nemohu sloužit příkladem. Jedním jsem si jist, že každý má nějaká životní témata, kterými se musí zabývat.

Píšete, že se můžete vyhnout krizi, ale to přece není cíl vyhnout se krizi, krizi je třeba projít, mít s ní zkušenost, jinak ty zkušenosti nejsou (ú)plné, kromě toho myslet si, že se krizi mohu vyhnout byl by sebeklam a pýcha, která pročla i pádem

Turnovský

# Zasláno: 7.5.2010 18:34 
Odpovědět 

radkas

A taky nezapomínejme, co říkám už několik desetiletí: nativita je sice start i cíl, ale mezi startem a cílem je individualizující se život, na počátku vypadá nativita z formálního hlediska stejně jako na konci, ale obsahově je rozvinutější. I kdybychom se nepotkali s astrologií humanistického typu nějakým způsobem by ten proces stejně probíhal, protože je organismům vlastní

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 7.5.2010 19:14 
Odpovědět 

Pavle,
já jich znám mnoho, tedy ty s dynamickými aspekty ( asi proto, že sama jich mám dost ) a jsou to lidé plní energie, činů, nápadů a nevyhýbají se překážkám.
Radkas je trochu nasáklá tradiční astrologií - tedy vyhnout se za každou cenu.
Já se nevyhýbám, věci dotáhnu vždy do konce ( i ten překlad Rudy ) - a vyplatilo se mi to. Jen to někdy je i pro mne dost těžké.

Zdá se mi, že ti, co se vyhýbají a prospěchaří to nakonec schytají v plné míře na konci života.

ashtangi
člen

# Zasláno: 7.5.2010 19:28 
Odpovědět 

Taky neznám nikoho, kdo by v horoskopu nemel dynamického vubec nic. Ale znám dva lidi s výrazne otrinovanými horoskopy a shodou náhodou oba zijí pomerne hodne tezké zivoty: nemoce, závislosti, závazné události v rodine... Zivotních témat na zpracování habadej. V jednom prípade je horoskop pohánen významným ohnivým stéliem a ten clovek neustále musí mírit kamsi dál a výs, alespon mentálne, takze zádný stagnující typ; ten druhý horoskop je plný vodních trinu, které, nenechme se mýlit, nemusí být vubec tak jednoduché ke zvládnutí, jak by se podle barvy mohlo zdát. Triny, které já mám ve svém vlastním horoskopu, taky nevnímám jako dárecek spadlý z nebe, ale jako orísek k rozlousknutí, a je to dáno planetami, které je tvorí. Takze podle mne se vyplatí venovat pozornost planetám, které ten ci onen aspekt tvorí, znamením, zivlum, atd., proste celému horoskopu

Turnovský

# Zasláno: 7.5.2010 19:43 
Odpovědět 

ashtangi

no právě, myslím, že takový ten pohled, který spjuje triny a sextily s lehkostí je jen do jiného kabátu převlečené dělení na aspekty příznivé a nepříznivé - vedlejší produkt geometrického pohledu, platonské a novoplatonské dualistické nihilistické filosofie

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 7.5.2010 19:51 
Odpovědět 

Já bych řekla, že sextily a tríny jsou jako oddech při poločase ve fotbale.
Tak by se měly i využít.

Jardine
člen

# Zasláno: 7.5.2010 19:53  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

radka
"Davaji mi moznost se rozhodnout, zda budu pokracovat ve starem a nebo zda se rozhodnu pro nove, coz mi sice prinasi vyrovnani se s necim nepoznanym, ale diky tomu se muzu vyhnout krizi"

Mám dvě T-kvadratury (z toho jednu v kardinálních znameních) a u mě to není o nějakém rozhodování, jestli staré nebo nové a jak se vyhnout krizi. Prostě oblasti naznačené tou kvadraturou nemám zvládnuté a do těch krizí se dostávám tak nějak samovolně, bez možnosti se nějak "rozhodnout". Teprve proděláním těch krizí se to začíná všechno obracet k něčemu kloudnému a člověk se stává trochu více "svým pánem".

Myslím, že taková konfigurace nejde nijak "očůrat" a chce hodně času a trpělivosti.

radkas
člen

# Zasláno: 7.5.2010 19:57 
Odpovědět 

Zajíc MilenaP

Potom četl prý jen nějakou těžší knihu a nezvládl to psychicky ani fyzicky. No, prostě se pod tou knihou zhroutil.

Aha, tak to je dost zajimavy postreh.

radkas
člen

# Zasláno: 7.5.2010 20:13 
Odpovědět 

Turnovský

Me teda par horoskopu prislo, jako kdyz tam dynamika neni nic moc. Ale to bude asi tim, ze jsem nezkusena, a neumim tam tu dynamiku zrejme videt. Stoprocentne znam ale horoskopy, kde prave chybi kvadratury, opozice, oktily...
Jinak s tou krizi jsme si spatne rozumneli. Sama mam v horoskopu opozice, kvadratury, T-kvadraturu a sama vim, kolika krizema jsem prosla a prochazim a to samozrejme, at se rozhodnu, jak se rozhodnu. Jen jsem pouzila nesikovnou formulaci z knihy. Je to samozrejme mysleno tak, ze pokud se rozhodnu pro stare, ktere uz me nikam neposouva, tak je to cesta akorat k depresim a krizim, ale uz ne k posunu. Zustanu ve fazi "me kazdej ublizuje, zivot je nespravedlivej, nikdo me nema rad, a ja jsem chudak, a to se muze stat jenom me... " a to je konec a tragedie k tomu, nejen pro tu osobu, ale i pro jeho okoli .
Pak je ta druha moznost, kdy pochopim, ze je treba neco zmenit, ze je treba jit dal a zvolim variantu, ze tedy pujdu do novehos vedomim, ze mi to prinese neco noveho, nepoznaneho a s tim jdou samozrejme ruku v ruce i krize, proste neco, cim si musim projit skrz, ale odmenou mi bude posun. Protoze at uz to dopadne jakkoli, nove nam dava sanci pochopit zase neco dalsiho. Vzdycky je tam ta sance, ze muzu neco noveho pochopit. Jasne, ze je zadouci jit skrz krize a ne je obchazet. Kdyz jsem to psala, tak jsem se soustredila spis na to, ze me zajima, jaky rozdil je mezi clovekem, co ma tyto dynamicke vazby dane prave v te podobe tech kvadratur a clovekem, ktere tyto aspekty chybi. Ale je dobre, ze jsme si ty krize ujasnily, nejak me nenapadlo, ze to vyzni uplne jinak nez myslim. To by bylo opravdu trosku salamounske, kdyby zivot fungoval takhle na "smluvni" urovni... "dobre, tak ja se rozhodnu pro nove a za odmenu se mi krize vyhne" Tak to urcite nefunguje.... a ani me nenapadlo, ze cilem je "vyhnout se krizi".

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 28 . 29 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek