Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 28 . 29 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 29.11.2010 22:23 
Odpovědět 

p. Turnovský

Tak jsem si Julii Kristevu vygooglila a objednala z knihovny. Vypadá to, že je to v tuhle chvíli příhodné čtivo. Díky!

ashtangi
člen

# Zasláno: 30.11.2010 16:12 
Odpovědět 

Turnovský

Uj, to ne Já vetsinou vsecko ctu bud ve spanelstine nebo v anglictine. Neco se snazím císt prímo nej, neco od lacanistu; a spís smejdím co najdu po webu nez kupuju knízky, protoze s mým presunováním je to proste praktictejsí...

Nechci ze sebe delat intelektuálku, která plynne louská Lacana; Lacan je pro mne prebohatý, ale téz preslozitý labyrint: necemu rozumím, necemu vubec ne, nad necím se zkousím zamýslet. Nechávám na sebe pusobit slova, protoze mi ten jeho zpusob vyjadrování prijde poetický, inspirativní... On to byl proste génius kazdým coulem.

Tohle je zrovna trosku drsnejsí, ale dám sem, co nekomu Lacan odpovedel o nadeji: Doufejte v co se vám zachce. Vezte jen, ze jsem mnohokrát videl jak nadeje, to cemu ríkají zárivá budoucnost, stáhla lidi, kterých jsem si cenil stejne jako si cením vás, rovnou k sebevrazde. Proc ne? Sebevrazda je jediný akt, který muze triunfuovat bez chyby. A mel to, chudák

Turnovský

# Zasláno: 30.11.2010 16:46 
Odpovědět 

ashtangi

to co tu píšete, ctu s radostí
U nás bohužel je Lacan téměř neznámý, všichni tu teď třeští z Junga, spíš z jeho vykladačů a vykradačů, protože tu byl do roku 1989 téměř neznám. Když jsem se počátkem 70. let setkal s pozdějším Rudolfem Starým, tehdy ještě Ludvíkem Fojtíkem, byl to první živý jungovec, kterého jsem spatřil živého.

Podobně s Lacanem, něco překládal Jiří Pechar, nějaké zmínky jsou rozesety v různých příručkách

hanka
člen

# Zasláno: 30.11.2010 17:32 
Odpovědět 

Lacan je spíš freudovec než jungovec, není-liž?

ashtangi
člen

# Zasláno: 30.11.2010 18:03 
Odpovědět 

Turnovský

No ono je to logické, Jung je se svým oparem mysticismu pro ezoteriky zajímavejsí nez Lacan se svým strukturalistickým, lingvistickým a filozofickým pojetím

hanka

Ne tak docela: Lacan není spís freudovec (tím byste ho pravdepodobne urazila), Lacan je freudovec.

ashtangi
člen

# Zasláno: 30.11.2010 18:44 
Odpovědět 

... bývala urazila, uz není pekných pár let mezi námi

hanka
člen

# Zasláno: 30.11.2010 20:20 
Odpovědět 

Jsem jenom opatrně chtěla dosunout, protože jsem neporozuměla asi dostatečně tomu Turnovského srovnání s tím, jak říká že u nás "...bohužel je Lacan téměř neznámý, všichni tu teď třeští z Junga, spíš z jeho vykladačů a vykradačů, protože tu byl do roku 1989 téměř neznám..."
Jistěže, Lacan je samozřejmě ten, který opět nabádá k východisku z Freuda, kterého jistým nenápadně elegantním způsobem možná i překračuje.

Turnovský

# Zasláno: 30.11.2010 21:30 
Odpovědět 

Lacan vzal vážně Freudovu tezi, že psychoanalýza je záležitost jazyka (léčby rozhovorem) a reinterpretoval Freuda z pozic lingvistiky a semiologie.

Jeho tři říše: reálno, symbolično a imaginárno a i další myšlenky a termíny jsou myslím dobře využitelné i pro poradenkou astrologii jakož i pro teorii

Turnovský

# Zasláno: 1.12.2010 10:57 
Odpovědět 

děvčata, vyšla Verena Kast Hněv a jeho smysl

URL

Jardine
člen

# Zasláno: 1.12.2010 20:47 
Odpovědět 

To vypadá dobře! Potlačovaný hněv dokáže v psýše nadělat pěknou paseku ... :)

Irena
člen

# Zasláno: 1.12.2010 23:15 
Odpovědět 

Jen si špitnu.
Do této řady knih od V.Kast patří i kniha ,,Krize a tvořivý přístup k ní - anotace"
Za sebe jen dodám. Jak úsměvné je,když člověk sám krizi prožívá pak jakoby všechny teorie světa fungují zase jen jako teorie. Jasně,důležité je s jakým bohatstvím se z krize vynoří a to mu už nikdo nemůže vzít.

Vanda

# Zasláno: 2.12.2010 07:50 
Odpovědět 

Na knížkách tohoto druhu: ,,Krize a tvořivý přístup k ní" považuju za nejcennější nikoli nějaký návod pro jednání, ale fakt, že když se člověk sám octe ve vážné krizi, má lepší pravděpodobnost ptát se, co se s ním děje, proč se to s ním děje a tedy nepanikařit a cosi začít dělat. Obecným problémem vážné, obzvláště náhlé krize je šok jako reakce na ohrožení základních hodnot. V šoku lidé mají tendenci panikařit, tuhnout, chovat se zkratově. Knihy tohoto typu mohou napomoci toto šokové období rychlke překonat a začít jednat, což je důležité.

virgo63
člen

# Zasláno: 2.12.2010 08:23 
Odpovědět 

Co je to krize?
Tvořivě přistupuji k celému svému životu a nepanikařím, aniž bych musela číst nějaké návody, které jsou tak jako tak zabarvené zkušeností každého spisovatele.

Dostávám osypky z podobných vět: ...Lacan se svým strukturalistickým, lingvistickým a filozofickým pojetím Ale to jen tak na okraj.
Krásná zima je venku, co?! Mám velikou radost, brzy vytáhnu běžky!

Vanda

# Zasláno: 2.12.2010 10:41 
Odpovědět 

virgo, přeci jen ve mě hlodá šotek vždycky, když čtu nějaké tvé odpovědi. Každá druhá obsahuje nějakou formu ujišťování, že tohle a tamto zvládáš dobře, nepotřebuješ ani návody, ani astrologii, ani numerologii, prostě nic.
No jo, ale otázka zní, proč se potom máš potřebu takto vyjadřovat, proč se o to vůbec zajímáš?
Velmi jednoduché psychologické pravidlo říká, že vyjádření záporu při pojmenování vztahu k něčemu nemá vliv. věta: Mě na tom záleží! nebo věta: Mě na tom vůbec nezáleží! vyjadřuje tak či tak vztah k něčemu, ve druhém případě je ale potřeba potlačená.
Co skutečně nepotřebujeme, je mimo obsah našeho zájmu.

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 2.12.2010 11:01 
Odpovědět 

Já jsem tu už dlouho nic nenapsala. Tentokrát jen krátce :

Virgo63 - s Tebou naprosto souhlasím. Konečně rozumný názor. Krásnou zimu všem.

Dagmar
člen

# Zasláno: 2.12.2010 11:28 
Odpovědět 

Virgo pokud nevíš co je krize a nikdy ses s ní nesetkala - nechce se mi tomu věřit, ale buď ráda...

I já přistupuji k životu tvořivě, ani já nepanikařím, nicméně mohou přicházet k člověku okolnosti, které přímo nezavinil, nepodílel se na nich, nemůže je ovlivnit a přesto jej poznamenají natolik, že se projeví v podobě krizí - jednou takovou velkou zrovna procházím.

ashtangi
člen

# Zasláno: 2.12.2010 14:48 
Odpovědět 

virgo63

Virgo, v pohode, Lacan, to uz je na doktorát To je jenom pro nekteré prastené intelektuálky jako jsem já, které to ctou stejne bez toho, aniz by tomu ve skutecnosti rozumely

Lacan vrátil pozornost zpet k nevedomí jako k alfe a omeze psychoanalytické práce a vymezil se proti jiným psychologickým smerum té doby, které uprednostnovaly více práci se slozkami jinými.

Tak jako asi málokdo by omítal fásadu u baráku, který by byl uvnitr plný nesouladu, protikladu a hnil by, stejne tak jde o to, aby nase slozite vykonstruovaná ega nebyla lzivá a konfliktní, ale autentická, coz je samozrejme mozné pouze tehdy, pokud budou vyrustat z cistých a pevných základu. Na co mi bude zlatý-stríbrný obraz ega projikovaný navenek, který nebude koherentní s tím co je pod povrchem, nebo se bude otrásat v neustálých tenzích, apod.? Mne osobne na nic, protoze jsem v tomhle smeru pomerne radikální (a proto je mi sympatický Lacan); mozná nekomu jinému na neco ano, ale i tak je dobré vedet, ze je dost pravdepodobné, ze to casem stejne krachne, coz v astrologii známe jako fungování tranzitu, nebo to sice pojede, ale jen za cenu nezdravých obetí, atd. atd. atd.

Lacan píse: "subjekt je volán k znovuzrození, aby vedel zda chce to po cem touzí." Tomu rozumís, virgo, ne? To je jako ono prísloví: dávej si bacha na to co si prejes, protoze ono se ti to taky muze vyplnit

Stejne jako p. Turnovský, osobne shledávám spousta Lacanových myslenek potenciálne uzitecných pro astrologickou praxi. Ten první úryvek zhora jsem sem dala schválne, protoze mi zrovna prisel velmi pouzitelný: pokud se setkáme s nekým, kdo na to bude hodne blbe, poslední cím bychom ho meli tahat ze srabu je dávání mu nejakých velkých nadejí do budoucna. S velkou pravdepodobností ho totiz odsuzujem k jeste hlubsí propasti beznadeje.

Proto vsecko jsem lacanián s tím, ze Lacan by mi rekl: kdo chce, at si je lacanián, já jsem freudián...

Preju ti, virgo, krásné bezkování!

PS: Jo, a obávám se, ze Vanda má naprostou pravdu!

Zajíc MilenaP

Virgo63 ... Konečně rozumný názor.

Tak mne spolu se vsemi ostatními rozumnými názory v tomhle vlákne potesila napríklad ukázka kvalitní aplikace psychoanalýzy v astrologické praxi od pana Turnovského.

Irena
člen

# Zasláno: 2.12.2010 14:53  - Změnil/a: Irena
Odpovědět 

virgo63
Přece knihy a vůbec knihy takového typu nejsou psané a námi čtené pro návod jak máme žít.Nejsou to kuchařky.

Pochopení, empatii a naladění na člověka v terapii mohu mít ale knihy mě osobně pomáhají v tom, jak najít nejvhodnější slova. Díky knihám se seznamuji s něčím, čím jsem ještě zkušenostně neprošla. Tedy, když nic jiného mě netrkne.
Na př. před lety jsem se prokousávala knihou ,,Temný eros" Thomas Moore. Až po čase jsem ji přišla na chuť. Téma sado -masochismus až jako zvrácené sklony psyché zrovna není můj šálek čaje. Přesto je dobré přijmout myšlenku na to,že v každém z nás, pod slupkou co nazýváme morálka, je sado- maso ukryté. Není špatné se dobrovolně vystavit něčemu takovému.

Jardine
člen

# Zasláno: 2.12.2010 14:56  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

virgo

Jsem ráda, že je ti pojem krize tak nějak vzdálený ... život bez krizí je vždy příjemnější. Jenže pro mnoho lidí je ta realita poněkud jiná, a to dokonce i pro lidi, kteří k životu přistupují tvořivě a nepanikaří při každé kravině. Popírat krizi znamená popírat autentické zkušenosti těchto lidí ... a pokud s nima trochu cejtím, nemůžu jejich prožitky jen tak odmávnout jen proto, že mě samotné se to netýká. Si teda aspoň myslím.

Jistě by se dalo debatovat o tom, co je krize. Definic by se našla spousta. Pro mě osobně (a zcela subjektivně) není krize jakákoli stresová nebo vysilující situace, nýbrž situace, v níž musím čelit něčemu, na co mé dosavadní mechanismy fungování (zejména psychické) nestačí. Prostě se mi v životě objeví něco, na co jsem v tu chvíli krátká; nějaký "těžší kalibr". Najít způsob, jak se v téhle situaci zorientovat a vyřešit ji, chce čas, a mnohdy i pochopení druhých. Dál už slovy mého oblíbeného a jednou již citovaného Roba Preece:

V naší kultuře se však neučíme, jak správně nakládat s depresí a obdobími krize ... Mnohdy se jich bojíme, a to jak u sebe, tak u druhých, a raději je potlačujeme, popíráme anebo skrýváme. Málokdy máme chuť vidět druhé v depresi, a tak trousíme poznámy jako "Dostaň se z toho!", anebo "Dej se dohromady!" ... Nepotřebujeme však lidi, kteří se zoufale snaží vše vylepšit, protože se bojí oblastí, kam cestujeme. Potřebujeme takové, kteří při nás budou stát v našich konfliktech, strachu a bolesti, jimž dovolí existovat.

Tož tak ...

ashtangi
člen

# Zasláno: 2.12.2010 15:11 
Odpovědět 

Irena

knihy mě osobně pomáhají v tom, jak najít nejvhodnější slova.

Ano, presne. Lacan ríká: ti, co komunikují, jsou stastní, stastní z povahy veci... Tak a prestávám otravovat s Lacanem

hanka
člen

# Zasláno: 2.12.2010 16:43 
Odpovědět 

Ahoj ashtangi !
A já blbec myslela, že Lacan říká něco v tom smyslu, že je lepší zaměřiit tu touhu samotnou a ponechat si ji, místo toho, aby se naplnila, že to je ten správný rajc.
V tom se liší od toho Freuda, né? Freud by zas raději nechal všechny touhy naplnit, aby nebyli lidi neurotičtí.
Čili bych tak řekla, že latentně se tam mění taková ordinérní a blbá neurotizující frustrace (Freud) ve "vznešeně" neurotizující touhu(Lacan).
Ale tak tomu rozumím já, třeba blbě.

Ahoj virgo !
Tvoje hláška: "Dostávám osypky z podobných vět: ..Lacan se svým strukturalistickým, lingvistickým a filozofickým pojetím..."
mi velice souzní, osypky dostávám taky, a zcela se přiznávám, že se vždycky do takovýchto příšerností čtenářsky pouštím znovu a znovu, neuroticky se domnívajíc, že tentokrát jim porozumím...

hanka
člen

# Zasláno: 2.12.2010 16:46 
Odpovědět 

Dášo,
ráda bych Tě potěšila, tak Ti aspoň píšu, že Ti držím palce, abys to ustála.

ashtangi
člen

# Zasláno: 2.12.2010 17:14  - Změnil/a: ashtangi
Odpovědět 

hanka

Lacan ríká, ze ne vsechny touhy jsou stejné, nekteré jsou v souladu se základní motivacní sílou osobnosti a jiné vznikají, protoze nám nekdo neco zakazuje.

Hehe, jeste jednou se omlouvám obema za ty osypky

Jardine
člen

# Zasláno: 2.12.2010 17:16  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Koukám, že Lacan nenechává diskutující chladnými! Nemůžu říct, že by ve mně vyvolával něco podobného osypkám ... spíš je to tak, že abych si k němu našla cestu, musela bych překonat tvrdošíjné a patrně i naivní přesvědčení svého Slunce/Merkura ve 3. domě v Beranu, že ty podstatné věci lze sdělit přímočaře, ba s průzračnou jednoduchostí.

Nechávám si vrátka otevřená a smekám před těmi, kteří Lacana a jemu podobné pochopili a uchopili.

hanka
člen

# Zasláno: 2.12.2010 17:42  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

Ahoj, kočice,
sice oceňuju Freuda i Lacana pro jejich génia, ale je pro mě fascinující, jak na základě čistě drze falických předpokladů (kastrační komplex) docházejí ke svým výsledkům. Kastrační komplex, ať v rovině reálné nebo symbolické, je opravdu ptákovina vymyšlená chlapama.
Ne nadarmo se ty baby bouří pak proti tomuto falocentrismu (Freud), či potažmo falogocentrismu =falos+logos (Lacan).
Bouřím se taky, ale nikoli přes feminismus, který je jenom rukavicí ptákoviny obrácenou naruby a dělá z ní píčovinu (to je terminus technikus, nikoli sprosté slovo).

hanka
člen

# Zasláno: 2.12.2010 18:11 
Odpovědět 

Ááá, vysvětlím oslovení "kočice":
Kočice = kočky (=všecky rajcovní ženy zde), takto vždycky vešla do dveří moje prateta, zběsilá Maďarka, s flaškou barack pálinky v jedné a meruňkovým dortem v druhé ruce. Bodře zavelela "postavte na kafé, budeme pit!"

ashtangi
člen

# Zasláno: 2.12.2010 18:21  - Změnil/a: ashtangi
Odpovědět 

Jardine

Ať je radost – nebo smutek – tráva roste

kocice hanka

Já jsem logo, tak mne pritahujou logo lidi, v souladu s mým drive, pulsion, Trieb, neboli motivacní sílou osobnosti. Jinak jak mi neco nesedí, tak to proste vynechám. Aj, ten merunkový dort bych si dala, i s tou pálenkou a kafem (kterézto veci normálne nepiju)

Turnovský

# Zasláno: 2.12.2010 19:52 
Odpovědět 

kastraci nelze brát doslova, podle mého názoru je kastrace u Lacana metafora na entou, neboť každý, kdo začíná používat jazyk, nebo přesněji, každého, koho se zmocňuje jazyk, aby jím (jeho ústy) mluvil, vstupuje do symbolického řádu kastrován, tj. obřezán na srdci i na jazyku, shledává nedostatečnost jazyka k vyjádření jeho pohybů myšlení no a o touze už tu byla řeč

barack palinová bývávala pálená, pak se sem ož tak půl století vozí pseudopálinka - líh s trestí

hanka
člen

# Zasláno: 2.12.2010 20:15  - Změnil/a: hanka
Odpovědět 

No s tou kastrací se to má tak, že Freud to bere docela doslova - začíná tím, že chlapeček se bojí, viděv u setřičky její absenci penisu, že mu bude za trest za onanování upicnut. To se ještě nesmělo onanovat.
Nevím jak za Lacana, ten se narodil asi tak o čtyřicet? padesát? let později než Freud, ale u Lacanů se asi taky onanovat nesmělo, protože by z toho Freudova konceptu nevycházel. Jenže tu celou věc posunul jinam. Freud to celé hodlal vyndat z potlačení do vědomí, kdežto Lacan to dával spíš do nevědomí a tam to nějak cpal do toho symbolického - což projevením pro něj byl vlastně jazyk. Tedy u Lacana už jde o kastraci symbolickou - převedenou do jazyka.
Čili kastrační komplex je dobová záležitost, kdy se ještě chlapečci báli, že jim za onanii rodiče neurazí jenom pracky, ale přijdou o cosi daleko delikátnějšího.
No, a Freud totéž podsouvá děvčátkům - že uvidí chlapečka, zazávidí a budou se dožadovat svého penisu.
A protože žádný chlap ještě nebyl ani ženou, natož onanující, tak Freud tam má ten absentující penis za to hlavní, a protože Lacanovi taky vrtá hlavou, kterakže to ty ženské mají, tak vytváří svojský termín "jouissance", což by chtělo delší rozbor, protože myslím, že tady Lacana tak moc nechápu ani já, ale ani možná jeho vykladači.

Turnovský

# Zasláno: 2.12.2010 20:47 
Odpovědět 

onane byla u nás považována za škodlivou ještě v 60. letech, jak jinde, nevím

kastrační komplex metaforicky zná nejspíš každý kdo tvoří v podobě strachu, že mu dojde ispirace

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 28 . 29 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek