Domů - Statistika - Registrace - Hledat - | Texty | Galerie | Návod | Zachráněné |Astrologické stránky
Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 28 . 29 . >>
Autor Zpráva
Jardine
člen

# Zasláno: 22.3.2010 21:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Zdravím a navazuji na Radčin podnět ohledně nějaké možnosti pro nás-začátečníky ujasňovat si věci z našich studií. Zároveň prosím o shovívavost a určitou možnost do začátků i plácnout nějakou tu blbůstku Byla bych ráda, aby to nebylo jen tahání informací od zkušenějších, nýbrž rozprava, ve které snad i my nováčkové můžeme něčím přispět (časem se to doufejme zlepší :))) Díky a jedeme na to ....

Učební oříšek č. 1 - exaktní dynamické aspekty: Při pročítání látky o aspektech mě zaujala jedna věc ohledně opozice. Ocituji skripta pana Novotného, tam mě to brnklo do nosu nejvíc:"Opozice .... schopnost objektivity a objektivního vyváženého vnímání (ovšem pokud je orbis větší než 1 stupeň). U exaktních opozic se jedná o těžko zvladatelné procesy a může tu docházet k rozpadům, k přetržením vazeb."

Pokud je tedy jedinec uvědomělým majitelem takovéto exaktní opozice a nechce se rozpadnout ani vazebně přetrhnout, existuje nějaká obecně přijímaná metoda/postřeh/osobní zkušenost, jak s takovou opozicí pracovat? V čem je situace jiná oproti většímu orbisu? "Těžko zvladatelné" jistě neznamená "nezvladatelné", takže by mě zajímalo, co s tím, když už to v radixu je (u mě třeba opozice Jupiter- Pluto, orbis 0 stupňů.)

Kdykoli vidím, že něco jde těžko, ne-li vůbec, začne mě to velmi zajímat Díky!

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 09:25 
Odpovědět 

Jardine

zde je to hodně akademicky pojaté, ale astrologie není tak o schopnosti akademického rozboru na základě určitých kriterií a zkušeností, ona je více plastická, je to vlastně jiná forma myšlení, ne tak koncetrovaná.

Především zde je na prvním místě konzultace a následný životní rozbor i psychologický, tak aby se zjistilo vůbec v jaké formě, či fázi projevu je "program" daný opozicí, učební látka otevřená, zda latentně či občas, nebo již vyhroceně a jaké další aspekty v nativitě jsou otevřené či oslabené a jak se promítají ... .

Nezáleží tak na stupních ... .

Spíše naž na učebnicové pojetí aspektů, je zde potřeba se spolehnout, tedy načerpat základ, určitý rys opozice a pak dle stavu klienta nalézt v jaké a zda vůbec je tento aspekt otevřen.

Zde se jasně poukazuje jiný rozsah práce s astorlogii, zde nejde tak akademicky či učebnicově rozebrat aspekty a vytvořit daný rámec, ale naučit se pracovat a vnímat v jiné rovině a zde především přez skušenosti.
Neblokovat se schematizmem ob absurdum.

Špátná je tedy cesta pojetí astrlogie přes biflování a do absurdna rozebrání možností aspektů a postavení planet.

Zde je to a opět se opakuji o zkušenostech a intuici, a hlavně o studiu psychologie a člověka, a psychologie společnosti a rodiny.

Opozice je poslední možností kdy předchozí aspekt kvinkunx nabízel poslední možnost přehodnocení, a jde všeobecně o proces přetahování, energie nejdou proti sobě, to je kvadratura.

Záleží jaké planety se dané opozice účastní, a ty si pak můžeme přeložit na naše kvality či oblasti osobnosti či projekce do okolí a zpět.

Vhodné je také sledovat jý další význam mají tyto planety v horoskopu v jakých domech tedy oblastech, živlech, kvadrantech ... .

O přetržení bych neuvažoval či spíše o určité dočasné majoritě, jedné z planet.
Mohou naznačovat třeba potřebu osamostatnit se, naučit se vlastním postojům atd.

Vhodné je naučit se je spolupracovat a nevnímat je jako planety či body v horoskopu, ale jako kvality v naší osobnosti na procesu či cestě k osamostatnění 1 až 12 dům ... .

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 09:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

neo, dík moc!

Já se nechci vůbec zaplétat do ničeho akademického, jsem spíš praktik ... ale když někde prostě vidím napsáno, že je něco skoro-nemožného a hrozí to nějakou nepěkností, hned mi začne blikat světýlko, protože jsem samozřejmě vyznavačem toho, že věci možné jsou, a zajímá mě, jak. Ale je mi jasný, že bez konkrétního příkladu se o tom debatit nedá .... příště už se takovýmto obecnostem radši vyhnu

Kažopádně bezva odpověď!

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 09:47 
Odpovědět 

Jardine

ona opozice může být mnohovrstevnatá, tím že zpracováváme další programy v nativitě, tedy učímé se osobnosti a vymezení v rámci svého životního prostoru.

Zde se pak může projektovat v určité formě, tak aby následný proces uchopení a zpracování tématu, byl patřičně zasazen do našich potřeba komunikací, které vlastně s růstem osobnosti a osamostatnění se rozšiřují.

Takto nějak i u mě pracuje opozice Slunce a Luna

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 12:37  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

neo

já ten úkol spojený s opozicí trochu chápu, jenom mi jde o ten exaktní stupeň ... když se v příručkách říká, že je to trochu specifický případ, tak asi bude. Rozumím, že radix je "momentka", a tady ve chvíli zrození prostě nastala situace (přesná opozice), kdy "šíp letí na na cíl", což je ta situace, kdy se (alespoň pokud si pamatuju z přednášek) nedá už moc dělat. Již je zacíleno a případným manévrům je konec.

Přesto věřím, že zvládnout se dá jakýkoli aspekt, proto jsem se ptala.... zajímalo mě, v čem to třeba bude jiné (řekněme i obtížnější), když ten odstup chybí, a jak je to třeba pojmout, aby k tomu rozpojení nedošlo. Ale chápu, že se ptám strašně obecně ....

P.S. ... ale možná to zbytečně komplikuju a prostě platí "čím je aspekt přesnější, tím je silnější, ale jinak pro celý orbis zůstává úkol v podstatě tentýž", a já jsem se tou poznámkou o obtížné zvladatelnosti nechala zbytečně zavést do planých úvah .

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 13:33 
Odpovědět 

Jardine

přiznám se že toto ohledně rozpadu slyším poprvé a poprvé o nějaké exaktnosti.

Postavit to na orbisech, čím přesnější tím exaktní tak to se obávám nefunguje.

Aspekty jsou vlastně různě zpracované či otevřené programy, které navíc nemusí vůbec pracovat a nebo pracují pro jiný program, nebo pod jiným programem.

Tedy potřebu řešit program daný opozicí může přijít na přetřes až za splnění některých podmínek, dospělost, osamostatnění, provozování nějakého zaměstnání, studia atd.

Může být i latentně na pozadí nerozpoznána, jako určitá nerozhodnost či rozpor mezi dvěma polohami.

Brutálně silnou opozici o tom spíše je kvadratura.

Navíc sama opozice a všechny aspekty se vyvíjejí ve fázích, nevědomá, nerozhodnost v některých situacích,vnitřní rozpor jež může bránit pocitu vyrovnanosti a spokojenosti, pak přijde druhá fáze ošahání a vyjevení a nakonec třetí fáze práce a její začlenění do našeho bytí.

Pokud v nějaké fázi dojde zablokování tak může dojít buďto zapouzdření nebo sklon prudce reagovat ... .

Opozice má naznačovat proces přehodnocení a uchopení v nové rovině.

Třeba opozice Saturn - Slunce, může znamenat přílišné svazování podmínkami ve společnosti rodině, které nakonec mohou bránit k osobnostnímu osamostatnění a tím pádem plnému rozvoji svého potenciálu.

Bude zde pokud nedojde k projití oněch fází docházet k pochybám a srážením, jestli odpovídám něčemu či někomu, proces pak se ukončí třeba tím že se dojde k závěru že máme překročit stín společnosti a rodiny a nést si odpovědnost sám za sebe a nehledat odpovědi a podporu u rodiny.

Navíc Saturn v další poloze může indikovat rodiče který má hlavní slovo v rodině, a to co do nás v tisknul a tím svým způsobem omezil.

Zde pak může být konflikt nebo přetahování, pak tento obraz je potřeba pochopit, pochopit kdy a za jakých podmínek vznikl a zjistit že je už vlastně k ničemu nepotřebujeme, že zkrátka i rodiče jsou chybující smrtelní lidé ... .

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 14:16 
Odpovědět 

Jardine

převeď si to do života, na životní či osobnostní projev, kde planety reprezentují nějakou tu oblast a projev v našem životě a v nás či projekci do nich ... .

Nevnímej to moc technicky a dle příruček. Zkrátka se snaž danou opozic uchopit skrz to co reprezentují dané planety, v jaké životní oblasti v našem projevu atd. a zasaď to dále fázového vývoje.

Převeď si ji na zdejší kvalitu bytí Saturn skrz jeho umístění si převeď na potřebu udržovat rozumné hranice, řád, smysl, posloupnost a ty mohou být do plusu či mínusu, dům tak to je životní oblast kde bude zřetelný to samé u druhé strany ... .

Navíc je potřeba opatrnosti v rámci jaké části života se to uplatňuje, nelze chování dítěte svádět na plný potenciál nativity, neboť dítě se učí teprve osobnosti ... .

Zde to může spíše projektovat přes klasické dětské rysy ... .

Klasika peníze.

Když jsou v opozici tak jednak v předchozím aspektu kvinkunxu jsme se nenaučili s nimi dobře hospodařit a teď jedeme od výplaty k výplatě.

Buďto budeme žít takto celý život, nebo začneme s tím něco dělat a těch forem je nespočet ... .

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 14:30  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

neo

"Buďto budeme žít takto celý život, nebo začneme s tím něco dělat a těch forem je nespočet ... ."

... právě o to mi jde, tu možnost začít něco dělat. O to, aby to nebylo nějak dopředu zablokováno nebo maximálně ztíženo -- aby vždy bylo v našich lidských silách s tím pohnout. Toť vše, oč mi běží

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 15:02 
Odpovědět 

Jardine

to je spíše na Tobě než hvězdách, hvězdy naschvály nedělají.

Aspekty naznačují vývoj kvalit osobnosti a když si spočítáš z kolika kvalit se skládá naše osobnost a tím pádem projev a navíc je to naroubované na předchozí platformu savčí životní formu se s vyspělou sociální a komunikační primátí rovinou ... .

My zatím moc neumíme rozlišovat tyto roviny teprve se učíme osobnosti a oduševnělosti, a právě aspekty jsou určité fáze programů jež v nás to mají vybudovat, z ucelit, nebo objevit, či rozpustit ... .

Blokaci si děláme my sami.

Je potřeba zde vnímat i ten rozměr že to jde mnohdy po krku primátím kvalitám, což je o aspektech které vnímáme jako podstatná a tím i kvalitu života, dostatek peněz, uznání, vzdělání ... .

Problém je když se pak nechceme v rozumné míře prospěchu této roviny vzdát či naučit se to jinak, to už spěje k blokaci.

Navíc aspekt tu není jen pár minut, dále je možná nevyřešenou naší oblastí, a dále máme možnost pomocí technik s tím pracovat ... .

Tedy takhle na to neshlížej neboť to je o zablokování, ale jako proces který se nám nějak zadrhl a řešení je jednak v dané situaci v níž se ocitáme, nebo která se vrací, nebo to jak řešíme krizové situace, nebo podíváním se a rozborem tam kde jsou signifikátoři kvalit s nimiž jsme na štíru, tedy na nativitu a rozložit si hezky zapojení dané opozice ... .

Někdy je potřeba i vyčkat až povyrosteme :-).

Když chceš něco dělat tak to musíš nalézt a vyjasnit si jest-li je to ono, neboť sice to může být nakreslené ale neprojeven, či již transformované .

Věra
člen

# Zasláno: 23.3.2010 16:56 
Odpovědět 

neo
Ty tady dneska perlíš a nebo já jsem ve fázi svých zpracování, kdy jsem právě toto měla, chtěla, dovolila tahle číst a přijmout. Hladím Tě za snahu a za to chrlení i za vybrané příklady.
Jardine
Tobě dík za téma a reakce. Dokonce mně zaujal i příklad Ju opo PL. Nedávno jsem si diskutovala jedno setkání a projevy kohosi.
Neumím to takhle v neosobní a nekonkrétní rovině, já musím chmatnout
konkrétněji, víc na "tělo".

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 18:03  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

neo

díky za trpělivé vysvětlování ....

Věra

no, tahle opozice je aspekt, kterýmu z těch svých rozumím snad nejmíň. Jupiter ve třetím, vládne dvanáctému, Pluto v devátém, vládne desátému. Asi to pochopím teprve časem ....

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 18:42  - Změnil/a: neo
Odpovědět 

Jardine

spíše takhle ne.

Jupiter ve třetím domě, kdo je vládcem 3 domu ? a kdo 9 domu.

Opozice zde má několik rovin.

Zde jsou "vyhmátnuty" dvě perspektivy.

3 dům symbolizuje naše blízké okolí, což přináší vztahy, od čeho se učíme, co nás formuje, s čím komunikujeme, vytváří další rozměr našeho pojímání věcí a světa kolem nás.

Jupiter zde naznačuje potřebu expandovat a podporovat tuto rovinu určité nalezení se.

Devátý dům, tak to je o oktávu výše, značí to co vytváří vyšší princip této komunikace, sdílení, kontaktování atd.

Pluto zde může naznačovat potřebu hloubky, zkoumání a určité změny, tedy růstu.

Jupitera pak ovlivní vládce 3 domu a to samé Pluta 9 domu, jež tomu dá určitý specifický rys, nebo oblast.

Opozice zde pak může přinášet potíže uchopovat a zpracovat témata třetího domu, který má jak si navrch neboť je zde zdrojem blízkosti a potřeby se zde projevovat expandovat Jupiter.

Potíž pak může nastat když budeme chtít se dávat vyšší ideály a jimi třeba manipulovat své okolí, nebo naše okolí nebude odpovídat našemu vzorci chování, které nemusí být tak uhlazené, bezkonfliktní atd.

Což pak přináší nepohodlí ... .

Neřešil bych to přes jejich dominicil, to až v případě bude-li otevřena otázka 10 domu.

Zde 9 dům hezky navazuje a jde o poslední krok k získání plnoletosti své osobnosti a Pluto v 9 domě v opozici na Jupiter3 dům, může naznačovat potřebu přehodnotit ideály a vztahy i komunikaci ve 3 domě, tak aby nakonec odpovídala našim hlubším požadavkům, to přináší i potřeby změny, opuštění, či ukončení ... .

Na druhou stranu je potřeba zase kočírovat Pluta tak aby nezahlcoval svojí hloubkou pohledů, "lehkost" 3 domu, jinak řečeno nekladli by jsme příliš velké nároky co se týče idejí, morálky, řádu, smyslu ... .

Je tedy potřeba nalézt harmonii to co patří a přísluší 3 domu, kde se budeme patrně nejvíce projektovat a komunikovat a co přináší odkaz 9 domu sem do této sféry.

Pak se nakonec uvolníme z této práce a staneme se zralou osobností a vstoupíme do 10 domu ... .

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 19:03  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

neo:

vládcem 3. domu Mars, 9. domu Venuše. Musím to teď všechno vstřebat, ještě jednou dík!

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 19:22 
Odpovědět 

Jardine

Mars jako vládce Jupitera, může přinášet určitou impulzivnost, vkládání své vůle, soutěživost v komunikaci s okolím, přístup druhým a blízkým, potřebu sdělovat a tím pádem se i utvrzovat je i takto silnější.
Jupiter bude takto ovlivňován ... .

Možná že zde je i latentní potřeba někam směrovat či vést své blízké okolí, či oblasti které sdílím společně, zde zúčastněné lidi, nebo se vyrovnat s určitou samostatností této oblasti.

Venuše může zjemňovat až idealizovat kvality Pluta, tak že se možná soustředí na jemnější ideály, spojité články, nalézt ti vhodnou formu pohledu, uchopení víry a pojmutí ... .

Zkušenosti z třetího domu pak mohou být zhodnoceny v 9 domě a naopak.

Turnovský Pavel

# Zasláno: 23.3.2010 19:41 
Odpovědět 

ASpekty ukazují jakým způsobem planety (funkce, které symbolizují, principy, které ztělesňují) spolupracují v té které nativitě.

Pokud máme v nativitě např. opozici, vyplývá z toho, že všechny způsoby solupráce od konjunkce po tu opozici už máme zděděné či vrozené. Pokud používáte konstrukt reinkarnace pak z minulých vtělení, nám, kteří tuto pracovní hypotézu nepoužíváme, stačí dědičnost a vrozenost.

neo
člen

# Zasláno: 23.3.2010 20:05 
Odpovědět 

Přesně tak

neboť zde je to v jiném čase a vývoj v jednom životě smrtí nekončí přenáší se dál, jako v rámci dne kdy v noci máme pauzu, tak tato pauza je vložena do procesu přechodu do další etapy života, zde nového, vysvědčení a potřeby pak jsou zobrazeny v nativitě, je to vlastně program ... .

Když se na to díváme z lidského života tak je to fatální, z planetárního nikoliv tam je to jen mžik šup do další životní formy těla :-)

Přesedneme z auta do auta, lépe řečeno budeme se nejdříve muset opět naučit řídit auto ... .

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 20:14  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

pane Turnovský

a pokud je ta opozice skutečně naprosto přesná, berete na to sám nějaký ohled, nebo je interpretace stejná jako když je tam orbis o něco větší? Já se omlouvám, pořád mi to nějak nedá spát ....

Vanda

# Zasláno: 23.3.2010 21:41 
Odpovědět 

Jardine,
interpretace je stejná, ale projevy silnější.
Opozice je aktivování protikladů naznačených znamení a domy. Ono každé postavení planety aktivuje skrytě protilehlé znamení a dům, ale v případě opozice je to jaksi patrnější.
Pokud je planeta jenom jedna, přiklání se člověk více k jejím projevům, a protikladné znamení a dům se na jejím projevu svezou, profitují nebo ztrácí.
Pokud stojí proti sobě dvě, přetahují se o vliv. Člověk se pak má tendenci přiklonit k planetě se silnějším vlivem, a to buď trvale ( když je silná v radixu) nebo přechodně ( když je posílena aktivací např tranzity a direkci).
Snažit by se měl o propojení a vyrovnání obou protipólů, ale je fakt, že s přesnějším aspektem s to daří hůř.

Zajíc MilenaP
člen

# Zasláno: 23.3.2010 22:14 
Odpovědět 

Jardine,

jestli chceš opravdu studovat astrosymbologii, musíš si vybrat, zda chceš tradiční, stále omílané fráze z astro - kuchařky, nebo se nauč jinak myslet. Pavel Ti to pěkně ukazuje.

Jinak budeš jen sluhou dvou pánů a to je docela mazec.

Jardine
člen

# Zasláno: 23.3.2010 22:42  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

"Člověk se pak má tendenci přiklonit k planetě se silnějším vlivem, a to buď trvale ( když je silná v radixu) nebo přechodně ( když je posílena aktivací např tranzity a direkci). "

Vando, dík. To mi vzhledem k vlastní zkušenosti dává smysl.

"Snažit by se měl o propojení a vyrovnání obou protipólů, ale je fakt, že s přesnějším aspektem s to daří hůř."

Možná právě proto třeba ty věci související s Plutem zvládám dost lopotně, vzhledem k tomu, že je součástí přesné opozice. Ale snažím se, a lepší se to. Věřím, že se to vyrovnat dá.

Mileno, no bať, vždyť proto jsem se na tuhle věc vůbec ptala. Tak, jak to bylo v příručce, mi to přišlo trochu moc kategorické, proto jsem si tady o tom chtěla poklábosit.

Turnovský Pavel

# Zasláno: 24.3.2010 02:12 
Odpovědět 

Jardine

pokud je jakýkoli aspekt přesný (tzn.do jednoho stupně, funguje jako napjatý řemen u mlátičky, nedává příliš prostoru pro svobodnou vůli. Ta má svou základnu v orbisu nad 1°. Čím přesnější aspekt, tím propletenější srostlejší jsou funkce a principy - jsou to slitiny. Při opozici napnuté až k prasknutí, vítězí dostředivá síla nad odstěřeivou, je to hájemství principu zvratu, který dává vítězit dočasně principu jednoty. Napětí mezi mýtem subjektivity a mýttem objektivity, napjaté lano po němž chodí provazochodec Zkušenosti nad propastí nesdělitelnosti. Je-li konjunkce semenem, je opozice květem, je to výstavou, současným ušmudlaným jazykem prezentací.

Vanda

# Zasláno: 24.3.2010 07:20 
Odpovědět 

Jardine,
víra je pěkná věc, jen je dobré si analyzovat a uvědomit, proč věříme. Abychom sami před sebou byli nějací? Abychom určité věci dělali nebo naopak nedělali? Nebo naopak aby se určité věci děli - neděli nám? Proč je potřeba něco tzv. zvládnout a co se tím myslí?

Opozici ani do stupně není potřeba brát tragicky a není možné ji vytrhávat z kontextu radixu. Astrologie pracuje s analogiemi, je jak vyšívání. Jeden steh není nic, ale spojené dohromady vytváří vzor.
Tj. pro pochopení této opozice je potřeba vzít v úvahu nejen postavení Pluta a Jupitera, ale také Merkura, znamení Blíženců a Střelce - planety v nich a domy kde se rozkládají, a také Venuše a Marsu a první a sedmý dům jako analogie znamení Berana a Vah.

Jardine
člen

# Zasláno: 24.3.2010 09:05  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

p. Turnovský děkuji, to je velmi výstižné.

Vanda no, to už jsi po Lence druhá, kdo mě trochu přistihl při projekcích něčeho vlastního na astrologii Slovo "zvládnout" bylo vždy v ženské části naší rodiny mantrou, přečasto skloňovaným výrazem, jakousi svatou povinností. "Zvládat se musí", vše ostatní je druhotné ... co se tím vlastně ale myslelo? Asi mít věci pod kontrolou, plnit úkoly, nedělat problémy, nevychylovat se nikam moc do stran. A teď koukám, že se mi to pojetí, že musím "zvládat" pěkně přesouvá i do chápání aspektů ... to jsou věci.

Na druhou stranu, pokud je člověk tvrdošíjně posedlý zvládáním, není asi lepší učitel než Pluto

Kveta
člen

# Zasláno: 24.3.2010 09:09 
Odpovědět 

Jardine
Domnívám se, že tvůj původní dotaz zněl na exaktní opozici obecně a jak ji chápat oproti neexaktní. Je to tak?
K výše psaným názorům (dobrým i naprosto mimo mísu) přidám ten můj.

Opozici beru jako sedátkovou houpačku ukotvenou uprostřed ramen. Děti máš, na takové houpačce už určitě byly, tak si to dokážeš dobře představit. Pokud ne, vyražte do parku, určitě ji tam někde objevíte.

Exaktní opozice je jako houpačka, kdy na protilehlých stranách sedí stejně těžké děti. Pokud dobře spolupracují, pak se houpačka ustálí v rovnovážné (vodorovné) pozici a mohou tam tak sedět do alelujá. Ovšem stačí nepatrný pohyb jednoho a ten "váhu" stáhne na svou stranu. A na něm také je, aby dal impulz k pohybu, pokud má opět dojít k znovuvyvážení.
V horoskopu je onen nepatrný pohyb dán planetou, která se cítí více doma ať už znamením či domem. Má prostě "větší váhu". Jenomže tato vyváženost je statická a tudíž více zatěžuje (nutným neustálým vyrovnáváním) tu oblast, ve které ta planeta stojí. Prostě člověk v záležitostech daných touto oblastí vnímá nebo cítí neustálé napětí.
Ke zbavení se tohoto napětí pak stačí uvědomění si skutečnosti, že on sám způsobuje ono rozkolísání a nutné následné vyrovnávání. Tudíž by se měl snažit o větší klid v té oblasti (odstranění neklidu), čímž odstraní napětí.

Pokud ani jedna planeta není doma svým postavením ve znamení či domě, pak neklid a následně více práce s vyvážením má ta planeta, která je aspektována jinou planetou. Z té oblasti pak přichází neklid a napětí, které působí na zatížené rameno houpačky v případě dynamického aspektu. V případě harmonického pak jde o jakési vyhoupnutí do výše. Při nerovnováze je vždy jedno rameno jakoby odlehčené, jedno zatížené. Pokud budeš chtít jedno děcko dostat výš, druhé jde zákonitě dolů. Pod děckem si představ oblast, které ona planeta vládne.

Další vychýlení z rovnováhy pak ovlivňují samozřejmě tranzitní planety. Pokud se jakákoli planeta dostane do apexu na opozici, zvyšuje napětí na obou stranách a toto napětí lze uvolnit zaměřením se do protilehlého bodu apexu.

Při orbisu větším než 1° může jít o houpačku, která nemá těžiště přesně uprostřed ramen, případně se houpají děti o různé váze. Tady pak mnohdy stačí uvědomění si, že musím více zatlačit (více pracovat) na zdánlivě odlehčeném konci a naopak ulehčit té oblasti, které přikládám větší váhu.
Naprosto exaktní opozice je něco tak výjimečného, jako najít houpačku, která sama o sobě má sedátka v rovnováze. Abych pravdu řekla, ještě jsem takovou neviděla, vždy se jedna strana dotýká země.

Rovněž tak si můžeš opozici představit jako přetahovanou, kdy na každém konci lana stojí jeden člověk. Pokud jsou stejně silní, pak obratným ručkováním se dostanou až do středu a vlastně není vítěz, není poražený. Je pouze zkušenost a uvědomění si svých sil, možností a schopností.
V případě, že síly nejsou vyrovnané, je nutné slabšího posílit, podpořit a opět se snažit jít ke středu. Pokud budu chtít vítězit, pak si ovšem musím uvědomit, že za sebou nechávám poražené, kteří příště budou chtít porazit mě. Čímž se přetahovaná opakuje stále dokola a vyčerpává síly a oslabuje organizmus jako celek.

Jardine
člen

# Zasláno: 24.3.2010 09:17  - Změnil/a: Jardine
Odpovědět 

Květo, děkuji za výklad, tohle jsou naprosto super přirování ... ano, šlo mi opravdu primárně o rozdíl mezi exaktním a neexaktním aspektem, a to s tou houpačkou mi hodně objasňuje. Až se dnes půjdu s dětma houpat, pojmu to jako rozjímání nad opozicí

Kveta
člen

# Zasláno: 24.3.2010 09:23 
Odpovědět 

Turnovský Pavel
Pokud máme v nativitě např. opozici, vyplývá z toho, že všechny způsoby solupráce od konjunkce po tu opozici už máme zděděné či vrozené.
Pokud v nativitě např. opozice není, pak má člověk vrozené či zděděné všechno a nebo nic a je jako nepopsaný list? Je totiž spousta lidí, kdo opozici v horoskopu nemá...
A nebo se to vztahuje spíše na doběžnost a rozběžnost aspektů?

neo
člen

# Zasláno: 24.3.2010 10:19  - Změnil/a: neo
Odpovědět 

Květo

a pod čarou

s tím co psal pan PT, taky nějak kolizuji v mysli či intuici. Když pojmu ten fakt, že člověk nepotřebuje jen program opozice, ale třeba nějakou tu kvadraturu, navíc slunce v tom či onom znamení, tak aby nakonec to pasovalo na dovršený program minulého života a ten měl možnost další vhodného programového prostředí.

Jinak řečeno, potenciál duše našel další potenciál rozvoje, tak je těžké zkomponovat konfiguraci planetární pole, tak aby tam byly ony apekty, to prostě tak jednoduše nejde, i když je se to děje mimo čas a hlavní je zde inklinace k zřetězení kvalit planetráního pole do vhodného potenciálu, kódu duše, než dbát na priority aspektů, nebo čekat na jejich čas, to by mnohdy bylo nad rámec životnosti lidské civilizace.

Navíc je zde omezení časavostí lidské civilizace, což taky dává mantinely rozsahu konfigurací planetárního pole na nějakých 10 tisíc let.

Dále taktéž nezáleží na konfiguraci planetárního pole a tím převodu kódu duše do živta jedince, neboť další podstatnou ne-li stěžejní roli hraje vyspělost životního prostředí jež dává svým způsobem samostanost jedinci, tedy není tak exponován do potřeb společnosti.

Dále je tu kvalita těla a genů, naše vrozené vlohy a schopnosti.

To že by náš duševní vývoj v rámci planetárního pole pokračoval vývojem aspektů od konjunkce k opozici se v této rovině moc neodráží ... .

Zde musí být ještě něco jiného, komplexnějšího, jež nakonec umí zpracovat tento handicap a doplnit jej jiným programem, aspektací či konfigurací v nativitě, tak aby cesta k projevení kvality v životě jedince a tím pádem její spolupráce s ostatními a konečný projev byl celiství.

Spíše je zde forma inklinace, kdy na sklonku života je víceméně již uzavřená kvalita jedince vývoj, a v procesu transformace do dalšího života přes planetární pole se hledá obdobný obraz potenciálu jež nakonec má naše duše, tedy životního prostředí.

Zde do konfigurace planetárního pole, pak dojde k procesu inicializace a vlastní transformace přechodu do další životní formy v rámci obdobné k obdobnému a zarození, noc končí a je tu nový den, život.
Tato konfigrace jež stála za procesem přechodu se pak tím to zobrazí v naší nativitě.

Duše zkrátka to nevnímá jako konfiguraci, nějakých planet, ona vnímá tu energii jež jaksi holograficky zobrazí celý nový život a jeho potenciál, to je vlastně i druhá tvář planetárního pole.

Tuto vlastnost zatím neumíme.

Tedy není to tak o zdědění a pkračování v aspektové řadě, nýbrž o kvalitách zde celkových konfigurací planetárních polí jež holograficky i virtuálně vytváří náš život a jsou při jeho inicializaci zrozením jeho pozadím, rezonancí ... .

Kveta
člen

# Zasláno: 24.3.2010 11:38  - Změnil/a: Kveta
Odpovědět 

neo
Ptala jsem se pana Turnovského na rozběžnost a doběžnost aspektů. To je to, co mě zajímá, protože chci jeho "před opozicí, po opozici" lépe porozumět.
A vůbec nerozumím tomu, co jsi mi svými slovy výše chtěl sdělit k tématu mé otázky. Mám tě ráda, ale poslední dobou ti absolutně vůbec nerozumím. Vůbec nechápu, o co ti ve vztahu k astrologii jde. Že se život neskládá a nestojí jen na astrologii, to je mi jasné. Ale tady se bavíme především o ní. Proto mě zajímala otázka ohledně rozběžnosti a doběžnosti.
A na tebe mám taky jeden dotaz, možná ti pak budu lépe rozumět: Co myslíš slovíčkem "zde", které velmi často používáš? Myslíš tím tady na fóru? Nebo snad tady v astrologii? Nebo tady v životě? A nebo je to pomocné neuvědomované slůvko, které tě drží v přítomnosti a při zemi, abys moc neulítával? Odpověď stačí jednou dvěma větami...

Turnovský

# Zasláno: 24.3.2010 11:48 
Odpovědět 

Kveta

to se vztahuje k jakémukoli aspektu. Když kvůli pochopení zredukuju aspektovou řadu na základní dvanáctku, pak ten, kdo má v nativitě např. doběžnou kvadraturu, má k dispozici hlubší nebo širší repertoár než ten, kdo se narodil např. s rozběžnou kvadraturou mezi stejnými planetami (270° naznačuje bohatější zkušenosti než 90°). Něco tomu z pozdější fází jde třeba líp, ale samozřejmě může jeho dovednost i zaknět, když se nepoužívá (atrofie svalstva), dokonce se jeho dovednost nemusí nikdy uplatnit, i když doufám, že každý k tomu dostane příležitost viz film Žena ve vodě, tam je to pěkně ztvárněno.

Turnovský

# Zasláno: 24.3.2010 11:54 
Odpovědět 

Kveta

"Exaktní opozice je jako houpačka, kdy na protilehlých stranách sedí stejně těžké děti. Pokud dobře spolupracují, pak se houpačka ustálí v rovnovážné (vodorovné) pozici a mohou tam tak sedět do alelujá"

Ptám se: je ustálenost v rovnovážné pozici to oč jde? Funkcí houpačky je přece houpat, vykonávat dynamickou činnost, přinášet bujaré zkušenosti a ne trpně uvadnout v jakési chcíplé homeostázi a třást se, kdy o tu vyrovnanost přijdu. To ož pak taky není žádná vyrovnanost, že? Leda by ta zkušenost s dlohodobou rovnovážnou pozicí bylo součástí nějakého výcviku.

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 28 . 29 . >>
Vaše odpověď
Tučné písmo  Kurzíva  Podtržení  Image Link  URL Link  ... zakázat smajly

Napište číslem součet 3+5

Přihlašujte se s malým počátečním písmenkem.
Příklad: do políčka jméno, napíšete "péťa", přihlásí to nick "Péťa".
» jméno  » Heslo 

Vyplňte prosím jméno. Pokud nejste registrovaný uživatel, napište pouze jméno bez hesla.
Když nenapíšete žádné jméno, doplní se automaticky univerzální "zapomněl/a na jméno".

Astrologické forum / Astrologie / Doučovací astro-koutek